Nie piję od tygodnia – co dalej?

Świadomość uzależnienia i próba wygrania z nałogiem to pierwszy krok do rozpoczęcia pracy nad sobą i zarazem nowego życia dla alkoholika. Często jest tak, że osoba uzależniona od alkoholu zaprzestaje picia i uważa, że od teraz wszystko będzie w porządku. Jednak po tygodniu przychodzi kryzys i taka osoba zadaje sobie pytanie: co dalej?

Jakie skutki uboczne wywołuje tygodniowa abstynencja?

Pierwsze siedem dni trzeźwości jest momentem przełomowym dla alkoholika, ponieważ jest to czas, kiedy organizm pozbywa się resztek trunku i zaczyna się mierzyć z alkoholowym zespołem absencyjnym. Do typowych objawów fizycznych zalicza się:

  • rozdrażnienie,
  • bóle głowy,
  • nudności i wymioty,
  • ogólne poczucie rozbicia,
  • bezsenność, drgawki,
  • drżenie rąk,
  • powiek i języka, a także objawy związane z pobudzeniem układu autonomicznego, czyli wzmożona potliwość, tachykardia, czy podwyższone ciśnienie.

Oprócz problemów natury fizycznej u alkoholika może wystąpić szereg dolegliwości wynikających z aspektów psychicznych tzw. psychoz alkoholowych. Należą do nich  psychoza Korsakowa oraz halucynoza alkoholowa.

Psychoza Korsakowa – to choroba neuropsychiatryczna, podobna do amnezji. Pacjenci nią obciążeni mają problem z pamięcią bieżącą przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. Oprócz tego chorzy mają niezborny chód, zaburzenia czucia i kontroli ruchów, pojawiają się również zmiany skórne, uszkodzenie nerwów obwodowych, a także problemy ze wzrokiem w postaci oczopląsu, braku reakcji na światło i nierówność źrenic.

Halucynoza alkoholowa – to zaburzenie psychiczne, które występuje u osób uzależnionych. Choroba daje o sobie znać w postaci różnego rodzaju omamów. Od rodzajów urojeń pochodzą jej nazwy: alkoholowa, pedunkturalna, pasożytnicza i organiczna. Pacjent cierpi na urojenia czuciowe, słuchowe, wzrokowe, szypułkowe (wszystko, co widzi, jest dla niego minimalnych rozmiarów) i urojenia prześladowcze. Natomiast urojenia pasożytnicze polegają na tym, że chory myśli, iż na jego ciele pojawiły się pasożyty lub owady i próbuje się ich pozbyć, co często skutkuje samookaleczeniem się.

Choroby psychiczne zazwyczaj leczy się w szpitalu lub ośrodku odwykowym. Każdej terapii towarzyszą specjalnie dobrane leki oraz pomoc psychiatryczna. Oprócz tych dwóch schorzeń można również zaobserwować zmieniony rytm dobowy. Alkoholik często śpi i odpoczywa w dzień, by nocą wykazywać się nadmierną aktywnością. Ponadto, mogą wystąpić takie objawy, jak: majaczenie czy znaczne pobudzenie psychoruchowe.

alkoholizm

Co czuje niepijący alkoholik?

Oprócz wyżej wymienionych skutków ubocznych niepijący alkoholik odczuwa poczucie winy, smutek, bezradność i wstyd, ponieważ dociera do niego skala zniszczeń, w relacjach międzyludzkich, jaką wywołał, nadmiernie pijąc alkohol. W procesie wyjścia z alkoholizmu ważne jest, aby stworzyć listę konsekwencji nadużywania alkoholu. To pomaga w uświadomieniu sobie skali choroby.

Czy z czasem jest trudniej, czy łatwiej?

Proces leczenia trwa latami. Prawdziwa walka o zdrowie i lepsze życie rozpoczyna się po opuszczeniu terapii odwykowej, kiedy alkoholik wraca się do swojego życia, które jest pełne pokus, a dostęp do wsparcia specjalistów jest trudniejszy, niż w przypadku przebywania w ośrodku. Kiedy niepijący alkoholik zaczyna nowe życie, musi radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi typu zwolnienie z pracy czy z poczuciem odrzucenia ze strony najbliższych, ponieważ chęć sięgnięcia po alkohol wzmaga się w trudnych sytuacjach. Oprócz tego musi powstrzymać się od sięgania po mocne trunki podczas zakrapianych spotkań towarzyskich oraz znaleźć inne, zdrowe formy rozrywki w weekendy i wieczory. Z każdym rokiem walka o trzeźwość staje się łatwiejsza, nowe nawyki przynoszą więcej radości, pierwsze sukcesy w nowym życiu dodają motywacji i pewności siebie, a mijające, trzeźwe lata często stają się powodem, dla którego uzależniony nie sięga już po alkohol. Jednak batalia o trzeźwość toczy się do końca życia, codziennie walcząc, by nie sięgnąć po kieliszek.

Proces powrotu do życia sprzed alkoholizmu jest trudny i wymaga dużego zaangażowania nie tylko ze strony specjalistów czy bliskich alkoholika, ale głównie uzależnionego. Pacjent musi radzić sobie z problemami zdrowotnymi wynikającymi z odstawienia alkoholu oraz odrzuceniem przez środowisko. Ważne jest, aby przez cały ten czas alkoholik posiadał motywację, aby zacząć od nowa, ponieważ trzeźwe życie to lepsze życie.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...