Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Powroty do nałogu – jak im zapobiec?

samotny mężczyzna

Powroty do nałogu – jak im zapobiec?

Przebudzenie - 29.07.2020

Rate this post

Nawroty uzależnienia od alkoholu, narkotyków, hazardu i innych nałogów często nie są jednorazowym incydentem. Nawroty zdarzają się nawet w przypadku długoletniej abstynencji. Dlaczego osoby uzależnione wracają do złych nawyków? Czy da się stworzyć skuteczny plan zapobiegania nawrotom?

Dlaczego osoba uzależniona wraca do nałogu?

Pokusa powrotu do uzależnienia może być na tyle silna, że wiele osób jej ulega. Często jest to efekt niepodjęcia terapii lub jej przerwania, ale nawet osoby uczestniczące w terapii są narażone na nawrót choroby. Niskie poczucie własnej wartości, brak silnej wolnej i chęć ucieczki od rzeczywistości mogą spowodować, że osoba uzależniona chociaż na chwilę będzie chciała zapomnieć o problemach i otaczającej rzeczywistości. Złość, frustracja, ale także strach i poczucie niepewności mogą pchnąć osobę do wypicia alkoholu, zażycia narkotyków, zagrania na maszynach itp. Aby się od tego uwolnić, osoba uzależniona od nałogu musi wykształcić w sobie jakieś inne, nowe uczucie, które będzie dominujące. Czemu powroty do nałogu są tak częste?

  • brak motywacji i celu

Kluczowe do podjęcia terapii jest zrozumienie, że jest się osobą uzależnioną, ale także zrozumienie, dlaczego chce się wyjść z nałogu. Nie wystarczy argument “bo tak”. Aby wyjście z nałogu miało sens, konieczne jest posiadanie planu, który pomoże osiągnąć cel. Motywacja do jego osiągnięcia będzie tym większa, im bardziej osobie uzależnionej będzie na nim zależało. Nie może być on jednak abstrakcyjny, ponieważ wyjście z nałogu będzie wtedy drogą pełną niepowodzeń i rozczarowań.

  • wątpliwości i strach

Wyobrażenie o życiu, jakie czeka po wyjściu z nałogu, może być tak samo piękne, co straszne. Osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków często mają inny system priorytetów, na siłę próbują się dopasować lub na odwrót – celowo burzą porządek społeczny. Są niepewne siebie, przerażone. Wiele osób wraca do nałogu właśnie z powodu strachu przed tym, co je czeka po wyjściu z nałogu. Nie znają innego życia, więc boją się co je czeka. Osób uzależnione często nie przeraża jednak fakt wyjścia z nałogu, ale nieskończoność tego procesu, co budzi silny lęk i potęguje stres.

  • niewłaściwe rozpoznanie problemu i niezgodność z terapeutą

Uzależnienia są wynikiem minionych wydarzeń i przebytych etapów socjalizacji. Ludzie mają tendencję do spychania niewygodnych wspomnień, raniących wydarzeń, nieujawniania lub błędnego nazywania emocji, a także do spychania problemów na boczny tor, licząc, że kiedyś rozwiążą się same. Aby wyjście z nałogu miało sens i było skuteczne konieczne jest otworzenie się przed terapeutą i szczera rozmowa. Tylko w ten sposób można wyciągnąć prawidłowe wnioski, które mogą doprowadzić do znalezienia przyczyny nie tylko uzależnienia. Dzięki temu możliwe jest skuteczne leczenie nałogu, które poprawi jakość życia.

Lista powodów, dla których osoba uzależniona może wrócić do nałogu jest jednak bardzo długa, ponieważ wiele zależy od osobowości i rodzaju uzależnienia.

kobieta na terapii uzależnień

Jak zapobiec nawrotom nałogu?

Nawrót nałogu zawsze poprzedza świadoma decyzja o zmianie. Powstrzymanie się od spożywania alkoholu, narkotyków czy hazardu udaje się także utrzymać przez długi czas. Nie jest to jednak wystarczające, aby uznać, że zaszła zmiana na zawsze. Aby tego dokonać konieczna jest pomoc terapeuty, który pomoże nawiązać i utrzymać pozytywne relacje z innymi ludźmi, rozwinąć umiejętności i talenty, odnaleźć się w nowej rzeczywistości i osiągnąć satysfakcję z życia.

Zachowanie ciągłości terapeutycznej to podstawa szczęśliwego życia bez nałogu, ponieważ pozwala wykryć zbliżające się stany zagrożenia i sygnały ostrzegawcze.Okres znacznej poprawy może bowiem zostać złamany przez nawrót uzależnienia, co może mieć związek z przyjęciem innej strategii życia niż ustalona w planie z terapeutą lub być wynikiem np. silnej reakcji emocjonalnej.

Aby zapobiegać nawrotom uzależnienia konieczne jest jednak przyznanie się przed sobą do błędu, jego przeanalizowanie i naprawienie. Upadki się zdarzają nawet najlepszym, a im jesteśmy wyżej, tym bardziej są bolesne. Doświadczenie, jakim jest terapia uzależnienia, pomoże docenić życie codzienne bez nałogu.

Należy mieć świadomość, że skuteczne leczenie alkoholizmu, narkomanii i innych uzależnień nie wyeliminuje wszystkich zagrożeń, które warunkują ewentualny powrót do nałogu. W życiu nie da się wszystkiego zaplanować oraz nie można mieć nad wszystkim kontroli, ale dzięki terapii można odzyskać kontrolę nad swoim życiem i zyskać lepsze samopoczucie, co jest najlepszą nagrodą dla osoby uzależnionej.

 

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873