Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Dystymia – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

dystymia co to

Dystymia – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Przebudzenie - 12.08.2020

Rate this post

Depresja niejedno ma imię. Jednym z nich jest dystymia, czyli rodzaj depresji przewlekłej o podłożu nerwicowym. Dystymia z języka greckiego oznacza zły stan umysłu. Co to znaczy i jak leczyć depresyjne zaburzenia osobowości?

Dystymia – co to?

Większość naukowych teorii, prac i badań oraz oficjalna klasyfikacja ICD-10 określa dystymię jako typ depresji o podłożu nerwicowym, która ma charakter przewlekły. Niekiedy jest określana jako depresyjne zaburzenie osobowości. Charakteryzuje się trwającym minimum dwa lata obniżeniem nastroju, jednak przebiega łagodniej niż depresja endogenna. Z tego względu często jest niezauważana lub bagatelizowana przez chorego oraz przez środowisko.

Niestety choroba ta ma ogromny wpływ na psychikę chorego i jego bliskich, a nieleczona dystymia może trwać nawet całe życie. Brak podjęcia leczenia depresji często jest spowodowane tym, że osoby wykazujące objawy dystemiczne przyzwyczają się do przewlekłego stanu lęku i obniżonego nastroju. Zaczynają uważać, że tak zachowują się normalnie, ponieważ mają taki charakter i osobowość.

Dystymia jest oceniana jako lekka, łagodna forma depresji, którą niegdyś przypisywano takim stanom jak pustka w głowie, brak energii i spowolnienie w poruszaniu się i myśleniu, ale także problemy z pamięcią. Z czasem lista objawów znacząco się wydłużyła. Jakie objawy można zaobserwować u osób dystymicznych?

Dystymia – objawy

Szacuje się, że objawy dystymii występują u około 2-5% populacji. Dystymia może być wynikiem przykrego doświadczenia, kiedy wpływ na psychikę ma działanie tak zwanego czynnika spustowego, np. rozwód. Objawy mogą się także rozwijać niezależnie od konkretnego doświadczenia. Co więcej, dystymia może się nasilać w przypadku, gdy chory ma inne zaburzenia psychiczne. Dystymia często pogłębia zaburzenia osobowości, zespół natręctw czy fobie społeczne.

Charakterystyczne objawy dystymii to między innymi:

 • niska samoocena,
 • poczucie bezsensu życia,
 • stale obniżony nastrój,
 • deficyt uwagi,
 • unikanie kontaktów z innymi ludźmi,
 • brak apetytu,
 • zaburzenia snu,
 • uciążliwe i nieustające uczucie zmęczenia,
 • poczucie lęku,
 • brak motywacji,
 • zespół lęku uogólnionego.

Specjalista może postawić diagnozę dystymii już w przypadku potwierdzenia zaledwie dwóch objawów. Warunkiem jest jednak ich utrzymanie się przez okres przynajmniej dwóch lat oraz zebranie rzetelnego wywiadu. Dystymia przebiega mniej burzliwie niż depresja endogenna, jednak ma wpływ na psychikę osoby chorej w nie mniejszym stopniu.

dystymia objawy

Cały czas trwają badania na dystymią. Uznaje się jednak, że objawy dystymii częściej mają podłoże genetyczne, chociaż nie wyklucza się także czynników biologicznych.

Test na dystymię – jak potwierdzić chorobę?

Dystymia to choroba psychiczna, której ryzyko wystąpienia jest większe wśród krewnych osób chorych na depresję endogenną, ale także wśród kobiet. Najczęściej występuje w okresie dojrzewania lub między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Coraz częściej stwierdza się także występowanie dystymii u dzieci i młodzieży, ale chorują na nią także osoby starsze.

Test na dystymię pozwala rozpoznać objawy, które łatwo przeoczyć. Nie istnieje jednak jeden prawidłowy i najlepszy test na dystymię. Tylko doświadczony psycholog lub psychoterapeuta po przeprowadzeniu wywiadu oraz wykluczeniu ciężkich zaburzeń psychicznych może potwierdzić chorobę.

Najczęściej stosuje się w tym celu test Becka, który uznaje się na skalę depresji. Test polega na odniesieniu się do 20 stwierdzeń dotyczących życia, samooceny, zadowolenia z siebie, odczuwanych lęków itp. Potwierdzenie dystymii wymaga od specjalisty niebywałej delikatności, empatii, zrozumienia, ale także wiedzy o rodzajach depresji.

Depresja a dystymia – różnice

Chociaż pewne objawy mogą utrudniać stwierdzenie czy chory ma depresję, czy dystymię, to w rzeczywistości choroby nieco się różnią swoim przebiegiem. Przede wszystkim różnice między dystymią a depresją to czas trwania choroby. Aby stwierdzić dystymię, objawy muszą trwać minimum dwa lata. Stwierdzenie depresji jest możliwe znacznie wcześniej.

Co więcej, chorzy na depresję codziennie odczuwają niepokój, nieodparte poczucie winy i beznadziejności. Nawracają także myśli oraz plany o samobójstwie. Chociaż dystymia także wywołuje cierpienie, spadek nastroju i konieczność szukania pomocy u specjalisty, to z każdym dniem nie obserwuje się tak gwałtownego spadku zainteresowania sobą i innymi czy braku czerpania radości z życia.

Przeczytaj także: Depresja a sięganie po narkotyki

Inne objawy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu np. problemy ze snem czy utrata apetytu, to kolejne subtelne różnice, które mogą występować w przypadku depresji nawet mimo niestosowania jakiejkolwiek diety. Podobnie jak w kwestii problemów z podejmowaniem decyzji i trudnościami z koncentracją, dystymia i depresja wykazują pewne subtelne podobieństwa, ale doświadczony psycholog i psychoterapeuta z ośrodka leczenia depresji pomoże znaleźć lepszą perspektywę i zaplanuje leczenie dopasowane do choroby.

Jak wygląda leczenie dystymii?

Leczenie depresji to długofalowy proces, nawet jeśli przybiera ona lżejszą formę, jaką jest dystymia. Osoby chore mają niskie poczucie własnej wartości, są ciągle niezadowolone i wszystko może im się wydawać trudniejsze.

Dystymicy to osoby, których leczenie musi być dobrze zaplanowane. Nie wystarczy zalecenie odpoczynku, ponieważ dystymicy często nie potrafią wypoczywać, a ich stałe uczucie zmęczenia potęguje nieefektywne wykorzystywanie wolnego czasu i problemy ze snem.

Leczenie dystymii musi mieć formę regularnej terapii, która pozwoli uwolnić się od negatywnych emocji oraz przywróci wiarę w lepsze jutro.

Najczęściej terapia tego rodzaju depresji ma charakter poznawczo-behawioralny lub interpersonalny. Leczenie wspiera się przepisując leki przeciwdepresyjne. Dystymia to choroba przewlekła, która często trwa wiele lat, dlatego konieczna jest zarówno psychoterapia, jak i farmakoterapia. Nie jest łatwa w leczeniu, ale małe efekty można zauważyć całkiem szybko.

 

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873