Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Depresja a sięganie po narkotyki

kobieta w depresji

Depresja a sięganie po narkotyki

Przebudzenie - 21.11.2019

Rate this post

Depresja jest trudną do zdiagnozowania i zrozumienia chorobą, która powodując ciągłe uczucie smutku, pustki i utratę zainteresowania codziennym życiem może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Często bagatelizowana jako zwyczajne przygnębienie czy skutek stresu, depresja może okazać się nawet tragiczna w skutkach. Szerzenie świadomości o niej, w tym także o osobach sięgających w depresji po narkotyki może pomóc uratować wiele osób.

Charakterystyka depresji – znane objawy, przyczyny i rodzaje

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest poważnym problemem na skalę światową i szacunkowo dotyka nawet 10% całej populacji. Jej objawy, choć najczęściej kojarzone z ogólnym poczuciem smutku i przygnębieniem mogą wydawać się osobom postronnym dość błahe i łatwe do samodzielnego pokonania, jednak w rzeczywistości powody depresji są często tak głębokie i uwarunkowane psychiką, że trudno ot tak otrząsnąć się i żyć pełnią szczęścia.

Depresja jest zdecydowanie zbyt często ignorowana przez społeczeństwo, a w wielu przypadkach piętnowana jako wyjaśnienie dla użalania się nad sobą. Niestety, brak akceptacji społecznej jest dla wielu osób przyczyną pogłębienia się depresji i szukania pomocy w dostępnych sobie środkach – lekach dostępnych bez konsultacji z lekarzem czy narkotykach, które dają chwilowe wrażenie ulgi i zapomnienia.

Istnieje kilka znanych rodzajów depresji, które częściowo wyjaśniają także przyczyny występowania choroby. Ośrodki terapeutyczne specjalizujące się w leczeniu depresji wyróżniają między innymi depresję egzogenną, wynikającą z trudnych i traumatycznych przeżyć, dystymię (depresję związaną z niskim poczuciem własnej wartości), depresję poporodową, depresję sezonową, depresję endogenną (wynikającą z zaburzonej pracy systemu hormonalnego bądź nerwowego), a także depresję w chorobie dwubiegunowo – afektywnej. Wszystkie wymienione warianty będą różniły się nieco intensywnością przebiegu i odczuciami osoby chorej, ale wszystkie wymagają odpowiedniego podejścia do leczenia i nie mogą być ignorowane.

Depresja a sięganie po narkotyki – jak powiązane są oba problemy?

Osoby z depresją, nie radząc sobie z codziennymi sytuacjami, a często odczuwając też brak społecznego zrozumienia często próbują złagodzić swój ból i decydują się na narkotyki. Początkowo stosowane jako sposób na uśmierzenie odczuwanych lęków i niepewności, używki szybko przeradzają się w formę ucieczki od rzeczywistości i prowadzą do poważnego uzależnienia, które u osoby z depresją znacznie trudniej wyleczyć.

Obok uzależnienia od narkotyków, wiele osób dotkniętych depresją, z obawy przed opinią społeczną ale też samym sobą nie chce korzystać z pomocy lekarzy i psychologów. W takich przypadkach ich próby walki ze stanami depresyjnymi często kończą się na samodzielnym przyjmowaniu leków antydepresyjnych bez jakichkolwiek ustaleń z lekarzem. Przypadkowo wybrany lek stosowany często niezgodnie z zalecaną i dopasowaną do danej osoby dawką jest niebezpieczny dla jej zdrowia i życia i w takiej sytuacji także traktowany jest jak uzależniający narkotyk.

depresja u kobiet

Jak radzić sobie z depresją – pomoc specjalistów

Bez względu na podłoże depresji, jej objawy czy wrażenie poprawy stanu przed ponownym spadkiem chęci do życia i motywacji do działania, zasięgnięcie pomocy specjalistów powinno być zawsze pierwszym i priorytetowym rozwiązaniem, po jakie sięgają osoby dotknięte depresją. Pomoc terapeuty może być zasugerowana przez wspierające osobę z depresją bliskie otoczenie, ale decyzja powinna być zawsze podjęta świadomie przez samego chorego. Zdecydowanie nie należy się tu obawiać opinii innych – depresja nie jest wstydliwym problemem a chorobą, którą można i warto leczyć, podobnie jak przeziębienie czy złamanie.

Jeśli problemy z depresją ciągną się od dawna, a chory zdaje się nie radzić sobie z problemem i sięga po narkotyki bądź samodzielnie dobrane leki antydepresyjne, pobyt w klinice specjalizującej się w terapii depresji będzie najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Wsparcie ze strony terapeutów pomoże uporać się nie tylko z przyczynami stanów depresyjnych, ale też uzależnieniem od narkotyków i leków antydepresyjnych. Te ostatnie mogą być stosowane w ramach terapii, jednak wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarzy i po upewnieniu się, że osoba chora nie będzie wykorzystywała terapii jako sposobu na dostęp do uzależniających środków.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873