Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Dowiedz się, jakie wyróżniamy rodzaje nerwicy i czym się charakteryzują

kobieta cierpiąca na nerwicę

Dowiedz się, jakie wyróżniamy rodzaje nerwicy i czym się charakteryzują

Przebudzenie - 26.06.2020

Rate this post

Nerwica to lękowe zaburzenie psychiczne, którego podłożem jest najczęściej pewien rodzaj lęku i którego objawy, choć głównie psychiczne, z czasem mogą objawiać się w formie fizycznej bez jednoznacznego wyjaśnienia ich przyczyny. Osoby, które cierpią z powodu nerwicy to najczęściej osoby o bardziej wrażliwym systemie nerwowym, po ciężkich doznaniach psychicznych, a także słabiej odporne na bodźce zewnętrzne. Psychiatrzy wyróżniają kilka rodzajów nerwicy, klasyfikowanych zależnie od przyczyny jej powstawania. Czym charakteryzują się poszczególne z nich?

Najważniejsze rodzaje nerwicy – jak je rozpoznać?

Nerwica neurasteniczna to jeden z najczęściej spotykanych obecnie typów nerwicy ściśle powiązanych ze słabszą odpornością na czynniki stresujące. Organizm, który długotrwale wystawiany jest na stres z czasem nie radzi sobie z regeneracją układu nerwowego. Efekt? Osoby poddane sytuacjom stresowym mogą reagować na nią przesadnie poprzez wzmożoną pobudliwość, wybuchy gniewu i silne reakcje emocjonalne (nerwica hipersteniczna) lub nadmierną apatię, przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją i zaburzenia snu (nerwica hiposteniczna).

Objawy charakterystyczne dla neurastenii to także poczucie wypalenia zawodowego, permanentne uczucie zmęczenia fizycznego i psychicznego, obniżenie nastroju, obniżenie koncentracji i kreatywności, drażliwość, obniżenie popędu seksualnego, dolegliwości żołądkowo-jelitowe i kołatanie serca.

Nerwica histeryczna lub histeria pojawia się w wyniku stale powtarzających się trudnych sytuacji, z którymi osoba nie potrafi sobie poradzić lub jednorazowej, bardzo silnej reakcji na sytuację zagrażającą życiu. Wśród objawów nerwicy histerycznej pojawiają się takie problemy jak niedowłady, porażenia, drżenia, napady przypominające ataki padaczki, utraty przytomności, a nawet chwilowa głuchota, ślepota, czy problemy z oddychaniem i przełykaniem.

mężczyzna z nerwicą

Nerwica lękowa może być wywołana przez wiele czynników, ale u jej podłoża leży lęk, niepokój, napięcie i poczucie zagrożenia wywołane traumą. Lęki te nie są racjonalne, a sama osoba cierpiąca na nerwicę lękową może mieć świadomość że jej reakcje nie pokrywają się z realnym zagrożeniem. U osób cierpiących na nerwicę lękową mogą pojawiać się objawy somatyczne, np. problemy z widzeniem czy słuchem, bóle, niedowłady czy napady padaczkowe, ale częściej pojawiają się objawy emocjonalne i zaburzenia funkcji poznawczych, w tym natrętne myśli i natręctwa ruchowe.

Najważniejszym objawem nerwicy lękowej są jednak same lęki – strach przed podróżowaniem, strach przed rozmową z ludźmi, strach przed rozmową telefoniczną, strach przed samotnością. Nerwica lękowa może prowadzić do nieuzasadnionych napadów paniki, spadku nastroju, depresji, ale też poirytowania i nadpobudliwości.

Nerwica natręctw, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i opiera się o powracające myśli, których trudno się pozbyć i które powodują nieracjonalne zachowania w określonych sytuacjach. W objawach nerwicy natręctw pojawiają się kompulsje, czyli sztywne rytuały które cierpiąca na nerwicę osoba wykonuje niemalże bezwiednie (np. ciągłe mycie rąk czy liczenie przedmiotów wokół siebie) oraz obsesyjne myślenie o konieczności wykonania działań kompulsywnych. Nerwica natręctw jest dla organizmu pewnym rodzajem tarczy obronnej przed lękiem, nad którym chory nie potrafi zapanować.

Nerwica pourazowa lub tzw. zespół stresu pourazowego pojawia się jako następstwo wypadków lub traumatycznych wydarzeń, które spowodowały pojawienie się zaburzeń psychicznych i lęk na samo wspomnienie traumy. Nerwica pourazowa objawia się rozpamiętywaniem tragicznych wydarzeń i unikaniem sytuacji, które się z nimi kojarzą, odczuwaniem napięcia, ale także zaburzeniami fizycznymi i emocjonalnymi w postaci problemów ze snem i koncentracją, drażliwością, stanami apatii i depresją.

Nerwica wegetatywna to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych spowodowane długotrwałym stresem i bodźcami, które przyczyniają się do rozregulowania układu nerwowego. Nerwica wegetatywna objawia się najczęściej problemami z układem krwionośnym oraz trawiennym, pojawieniem się owrzodzeń oraz nadciśnienia.

Nerwica hipochondryczna najczęściej wiąże się z przekonaniem pacjenta o swoim złym stanie zdrowia i przesadnym koncentrowaniu się na każdej odczuwanej dolegliwości. Nerwica będzie doprowadzała do pojawiania się kolejnych objawów fizycznych, które nie będą spowodowane bezpośrednio przez chorobę somatyczną.

mężczyzna cierpiący na nerwice na wizycie u psychoterapeuty

Jak wygrać z nerwicą?

Niezależnie od jej postaci, nerwicy nigdy nie należy bagatelizować. Nieleczona może prowadzić do problemów z socjalizacją, odnajdowaniem się w życiu codziennym, a nawet depresji. Jeśli zauważasz u siebie typowe objawy któregoś z rodzajów nerwicy lub objawy fizyczne, które pomimo częstych wizyt u lekarza i badania pod kątem wielu chorób zdają się nie mieć podłoża fizycznego, skorzystaj z pomocy psychiatry i sprawdź jak poradzić sobie z nerwicą.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873