Do czego prowadzi nieleczona nerwica?

Nerwica, a więc zaburzenia nerwicowe to zespół zaburzeń lękowych, które charakteryzują się wieloma bardzo przykrymi dla pacjenta objawami. Najczęściej jest to silny lęk, rozdrażnienie, problemy ze snem i koncentracją. Dolegliwości w wielu przypadkach są tak silne, że chorzy szukają pomocy u specjalistów. Zdarza się jednak, że niektórzy je bagatelizują. Taka postawa może niestety niekorzystnie przekładać się zarówno na samoocenę i komfort życia, ale także, w najgorszych przypadkach doprowadzić do próby samobójczej.

Rodzaje nerwicy

Nerwica jest to grupa zaburzeń psychicznych, które ze względu na to, że charakteryzują się różnymi objawami, inaczej są też określane. I tak najczęściej wyróżnia się nerwicę lękową, dotyczącą zaburzeń lękowych w postaci fobii, nerwicę natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno – kompulsywne oraz nerwicę depresyjną, która niestety bardzo często mylona jest z klasyczną depresją. Jest też nerwica neurasteniczna i nerwica hipochondryczna, czyli hipochondria.

Niezależnie jednak od rodzaju nerwicy, jej objawy sprawiają, że normalne funkcjonowanie w codziennym życiu staje się bardzo skomplikowane, a czasami wręcz niemożliwe. Psychiczne, ale i somatyczne dolegliwości utrudniają chorym funkcjonowanie, wpływają na ich samoocenę i postrzeganie świata.

[WD_Button id=1946]

Objawy nerwicy

Objawy każdego rodzaju nerwicy są bardzo zróżnicowane. Wśród najczęściej występujących zdarzają się oczywiście lęki i często występujące napady strachu. W ich przypadku trudno jest nawet określić konkretną przyczynę, jednak ich nasilenie wydaje się być bardzo duże. Zdarzają się również fobie, a więc przerażenie w sytuacjach, które dla innych ludzi są całkowicie naturalne i normalne. Bywa, że lęk jest też określany, jako stale odczuwany dziwny niepokój. Tak czy inaczej, fobie, lęki i niepokoje stanowią główny objaw nerwicy. Niekiedy jest to jednak intensywny napad strachu, a niekiedy podskórny lęk towarzyszący człowiekowi praktycznie cały czas.

Nerwica

Poza tym nerwica charakteryzuje się również zaburzeniami nastroju, a więc przygnębieniem, napadami złości czy chwiejnością emocjonalną. Tym objawom towarzyszą też często problemy ze snem, koncentracją i motywacją. Bywa, że pacjent skarży się na chroniczną bezsenność, zaburzenia pamięci czy brak chęci do jakiegokolwiek działania. Mimo, że nie brzmią zbyt groźnie, wyżej wymienione dolegliwości potrafią skutecznie wyłączyć chorego z życia społecznego, rodzinnego i towarzyskiego. Stają się przyczyną odczuwania sporego dyskomfortu i znacząco utrudniają codziennie funkcjonowanie.

Osobną grupę objawów stanowią też zachowania obsesyjne. Charakteryzują się one narzuceniem sobie konieczności powtarzania pewnych zachowań. Choremu towarzyszą wtedy natrętne myśli, których nie potrafi zignorować. W ciągu dnia zmusza sam siebie do wykonywania pewnych czynności wiele razy, bo przekonany jest na przykład, że bez tego dzień będzie stracony.

Nieprawidłowości dotyczące pracy organizmu stanowią ostatnią grupę objawów. Są to głównie niewyjaśnione zaburzenia wzroku i słuchu, bóle o różnorodnej lokalizacji, najczęściej bóle głowy oraz kołatania serca, duszności i problemy z oddychaniem. Zdarzają się również zaburzenia seksualne, na przykład zaburzenia erekcji.

Leczenie nerwicy

Przy leczeniu nerwicy konieczna jest pomoc specjalisty. Terapia u psychologa czy psychiatry, to bowiem jedynie wyjście. Wielu ludzi z powodu wstydu lub braku czasu próbuje jednak leczyć się na własną rękę. Łykają środki uśmierzające skołatane nerwy lub zaczynają łagodzić nieprzyjemne objawy wieczorną lampą wina czy kieliszkiem wódki. Doprowadzą tym do sytuacji w której problemy zamiast zostać rozwiązane, zaczynają się niebezpiecznie piętrzyć.

Do czego prowadzi nieleczona nerwica?

Nieleczona nerwica, to nie tylko utrata radości z życia. To również znacząco obniżona samoocena, a także problemy w kontaktach towarzyskich.  Osoby cierpiące na nerwicę bardzo często oddalają się od swoich bliskich, zaniedbując też obowiązki zawodowe. Radzenie sobie z objawami na własną rękę, to z kolei ryzyko wpadnięcia w uzależnienie od leków czy alkoholu. A to już prosta droga do całkowitej utraty kontroli nad własnym życiem. W zmaganiach zarówno z nerwicą, jak i uzależnieniem może pomóc nam wyłącznie odpowiednia placówka, która ma doświadczenie niezbędne do tego, by skutecznie leczyć nerwicę.

nerwica alkoholizm

Nieleczona nerwica może prowadzić do uzależnienia np. od alkoholu, co jest bardzo ryzykowne dla stanu psychicznego osoby cierpiącej na dowolny rodzaj nerwicy.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień „Przebudzenie”, to nie tylko miejsce, które zapewnia swoim pacjentom dyskrecję (tak bardzo im potrzebną). To również możliwość skorzystania ze skutecznej terapii dotyczącej nie tylko samego nadużywania alkoholu, ale również uzależnień behawioralnych. Uzależnień nawyków i popędów, tak charakterystycznych dla zaburzeń nerwicowych. Pacjent zmagający się zarówno z zachowaniami kompulsywno – obsesyjnymi, jak i alkoholizmem otrzyma u nas fachową pomoc.

Terapia łącząca w sobie precyzyjną diagnostykę, odpowiednią dietę oraz specjalistyczną opiekę zapewnia bowiem kompleksowe podejście do chorego. A pomoc naszych lekarzy i specjalistów – psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, to z kolei gwarancja fachowej porady, indywidualnego podejścia do pacjenta i wsłuchania się w jego potrzeby.

[WD_Button id=1963]

Przy zaburzeniach obsesyjnych główną rolę odgrywa tu terapia behawioralna, a więc terapia skupiona na możliwości wypracowania nowych reakcji na sytuacje niepokojące. Dzięki niej, pacjent może małymi krokami pozbywać się swoich nieracjonalnych zachowań. Terapia behawioralna znajduje zastosowanie także w przypadkach aspołecznych zachowań, na przykład chorobliwej nieśmiałości. Nasi terapeuci  z dużą skutecznością pracują więc z osobami cierpiącymi na nerwice, fobie lub zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Ośrodek terapii uzależnień Przebudzenie oferuje skuteczną terapię w miejscu otulonym zielenią, ponadto anonimowość oraz komfortowe warunki. Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na każde Państwa pytanie.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...