Czym jest ciąg alkoholowy i jak go przerwać?

Uzależnienie od alkoholu to podstępna, przewlekła i niebezpieczna choroba. Walczą z nią osoby w różnym wieku, niezależnie od płci czy statusu społecznego. Powoduje spustoszenie w organizmie człowieka i oddziałuje na psychikę. Przyczynia się do pogorszenia relacji rodzinnych i przyjacielskich, a także zawodowych.

Co to jest ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy występuje w momencie stałego upojenia, które trwa dłużej niż dwa dni. W sytuacji, kiedy po spożyciu napojów procentowych, występują objawy somatyczne (bóle głowy, nudności, biegunka, wymioty itp.), alkoholik sięga po kolejną dawkę alkoholu w celu zniwelowania przykrych dolegliwości. W ten sposób powstaje ciąg alkoholowy. Początkowo osoba uzależniona pije, aby się odprężyć czy odstresować. Jednak z czasem zaprzestanie spożycia może wywołać lęk, niepokój czy rozdrażnienie. W zaawansowanym stadium konsumpcja alkoholu staje się zapijaniem trzeźwości. Chory sięga po kolejną porcję trunków, zanim zdąży wytrzeźwieć. Dzieje się tak, ponieważ objawy zespołu odstawiennego (popularnie nazywane kacem) są bardzo uciążliwe, którym często towarzyszy ból fizyczny. Symptomem cugu alkoholowego jest ciągły stan upojenia, co skutkuje utratą świadomości, a w dalszych konsekwencjach wyniszczeniem organizmu.

Ciąg alkoholowy – ile trwa?

Ciąg alkoholowy jest diagnozowany w momencie, kiedy spożywanie alkoholu trwa dwa dni (lub dłużej) z rzędu. Jest to kwestia indywidualna i zależy od cech danej osoby, a także stylu picia. Alkoholicy mogą spożywać etanol nieprzerwanie przez kilka, kilkanaście tygodni, miesięcy, a czasami trwa to latami. Długie okresy picia stanowią poważne konsekwencje dla zdrowia.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA ALKOHOLIZMU W NASZYM OŚRODKU

Ciąg alkoholowy – skutki, jak wpływają na człowieka?

Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach skutkuje uszkodzeniem funkcjonowania organizmu oraz działa niekorzystnie na psychikę uzależnionego. Do najczęstszych zagrożeń zdrowotnych wynikających z ciągu alkoholowego można zaliczyć:

  • nieprawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych: wątroba, trzustka, serce,
  • choroby układu krążenia, w tym zaburzenia rytmu serca, kardiomiopatia alkoholowa,
  • uszkodzenie mózgu,
  • nieprawidłowe działanie układu pokarmowego, objawiające się: refluksem, zapaleniem żołądka i dwunastnicy,
  • zaniki pamięci,
  • zaburzenia świadomości,
  • utraty przytomności,
  • problemy natury psychicznej: omamy, paranoja, halucynacje, psychoza i otępienie alkoholowe.

Ważny jest fakt, że alkohol jest depresantem i spożywany w nadmiernych ilościach wywołuje: obniżenie nastroju, depresję alkoholową czy stany lękowe. Dodatkowo ciągi alkoholowe powodują problemy w życiu zawodowym, które często kończą się utratą pracy. Taka sytuacja ma swoje skutki również w sferze rodzinnej. Alkoholik, który jest w ciągłym upojeniu, nie jest w stanie sprostać podstawowym potrzebom rodziny. W takim przypadku dochodzi do utraty poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Często takie okoliczności kończą się rozpadem więzi rodzinnych.

jak przerwać ciąg alkoholowy

Jak wyjść z ciągu alkoholowego?

Jak wyjść z ciągu alkoholowego? Najlepiej przestać pić, jednak nie jest to takie proste, dlatego że nadmierne spożywanie etanolu uzależnia fizycznie i psychicznie. Pojawiające się dolegliwości somatyczne są na tyle uciążliwe, że osoba uzależniona sięga po kolejny trunek, aby złagodzić objawy. Ważny jest fakt, że zaprzestanie długotrwałego picia może być niebezpieczne i wiąże się z ryzykiem pojawienia się powikłań, które będą groźne dla zdrowia i życia chorego. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z detoksu alkoholowego. Ma on za zadanie oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo podczas całego procesu, osoba uzależniona ma zapewnioną całodobową specjalistyczną opiekę.

Jak pomóc alkoholikowi przetrwać ciąg? Dobrym rozwiązaniem jest udać się do terapeuty, który pokieruje i podpowie, jak zachować się w takiej sytuacji. Istnieją również grupy wsparcia lub terapie dla osób współuzależnionych.

Ciąg alkoholowy – jak przetrwać?

Niestety najlepiej przeczekać czas ciągłego picia. Próba rozmowy z osobą pod silnym wpływem alkoholu nie ma sensu. Dopiero, po zakończeniu okresu ciągłego upojenia, można podjąć spokojną merytoryczną rozmowę, bez robienia wyrzutów. Warto ze spokojem odnieść się do konieczności podjęcia zmian oraz skorzystania z pomocy specjalistów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O TERAPII DETOKSYKACYJNEJ

Najważniejsze w ciągu alkoholowym jest decyzja o zaprzestaniu picia i poddaniu się specjalistycznemu leczeniu. Takie postanowienie musi podjąć uzależniony. Jest to warunek konieczny, aby zarówno detoks, jak i późniejsza terapia przyniosła oczekiwane rezultaty.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...