Czy po udarze można pić alkohol?

Alkohol jest substancją, która w nadmiernych ilościach negatywnie wpływa na człowieka. Systematyczna konsumpcja może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie bądź przyczynić się do występowania określonych chorób. Jedną z konsekwencji regularnego i nadmiernego spożywania alkoholu jest udar mózgu.

Jak udar wpływa na mózg?

Do udaru mózgu dochodzi wskutek przerwania dopływu krwi do mózgu. Dochodzi wówczas do występowania zaburzeń ukrwienia tkanki mózgowej i obumierania poszczególnych części ośrodkowego układu nerwowego. Stan ten może prowadzić do trwałego upośledzenia zarówno psychicznego, jak i fizycznego, a także do śmierci człowieka. Wraz z udarem związany jest rozwój deficytów neurologicznych, które niestety mogą być nieodwracalne.
Udar mózgu dzieli się na dwie grupy, pierwsza: udar niedokrwienny, dotyczy on ok. 80-90% pacjentów oraz druga grupa udar krwotoczny, dotyka on ok. 10% osób. Istnieje również pojęcie mini udar. To przemijający napad niedokrwienny, do którego dochodzi w sytuacji, gdy dopływ krwi do mózgu zostaje tymczasowo zaburzony.

Przeczytaj także: Jak alkoholik manipuluje żoną?

Czy alkohol ma wpływ na udar?

Spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu skutkuje podwyższeniem ciśnienia tętniczego oraz zwiększa ryzyko udaru. Wykazały to wielokrotnie przeprowadzone badania naukowe. Systematyczne picie alkoholu w znacznych ilościach zwiększa prawdopodobieństwo występowania udaru mózgu. Wynika to bowiem ze wzrostu ciśnienia i krzepliwości krwi, co znacząco zwiększa możliwość powstawania zakrzepu, który blokuje przepływ krwi do mózgu, utrudniając tym samym jego prawidłowe dotlenienie, co w konsekwencji prowadzi do obumierania tkanki nerwowej.

Naczyniak mózgu a alkohol

Naczyniaki mózgu to nieprawidłowe skupiska naczyń, które powstały w wyniku połączenia tętnic oraz żył w mózgu. Krew znajdująca się w naczyniach płynie pod wysokim ciśnieniem, z dużą prędkością. Takie zjawisko uniemożliwia przekazanie komórkom mózgowym tlenu. Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko niedotlenienia, a naczyniaki mózgu mogą przyczynić się do udaru krwotocznego.

Czy po udarze można pić alkohol?

Po przebytym udarze wzrasta ryzyko wystąpienia powtórnego udaru mózgu. Stąd też kluczowa jest zmiana stylu życia. Oczywiście niezwykle istotne jest leczenie farmakologiczne oraz rehabilitacja, ważne jest również wprowadzenie na stałe zmian, które zapobiegną powtórnemu udarowi. Mowa tutaj o systematycznej aktywności fizycznej, zdrowej diecie, prawidłowej wadze ciała czy całkowitej rezygnacji z używek oraz palenia papierosów. Taka modyfikacja wiąże się ze zmniejszonym ciśnieniem tętniczym krwi. Kluczowa jest całkowita abstynencja. Picie alkoholu po przebytym udarze jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może on wchodzić w interakcje z lekami, które muszą być zażywane po udarze, a także spotęguje negatywne skutki spożycia. Dodatkowo powrót do systematycznej i nadmiernej konsumpcji, znacząco podniesie ryzyko powtórnego udaru.

Często pada również pytanie: czy po zawale można pić alkohol? Tak samo, jak w przypadku udaru mózgu, tak i po przebytym zawale nie należy spożywać alkoholu. W tym przypadku etanol również będzie wchodził w niebezpieczne interakcje z lekami. Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że nadużywanie alkoholu znacząco zwiększa ryzyko zarówno zawału, jak i udaru mózgu.

picie alkoholu po przebytym udarze

Dlaczego mózg jest po alkoholu bardziej narażony na udar?

Alkohol znacząco zwiększa ciśnienie tętnicze oraz krzepliwość krwi. To niebezpieczne zjawisko prowadzące do powstawania zakrzepów, które mogą skutkować udarem mózgu. Dodatkowo etanol przyczynia się do powstawania blaszek miażdżycowych w tętnicach, a także prowadzi do zaburzenia rytmu serca.

Co zrobić, gdy ktoś jest uzależniony od alkoholu i jest po udarze?

Wszystkie osoby, w tym także uzależnione muszą zmienić swój styl życia po udarze. Znacznie większe modyfikacje dotyczą alkoholików, ponieważ walka o zdrowie będzie wiązała się również z pokonaniem swojego nałogu. Tutaj kluczowa jest szybka reakcja. Warto zatem jak najszybciej udać się na profesjonalne leczenie do ośrodka. Specjaliści wdrożą odpowiednie metody leczenia, uwzględniając przy tym farmakologie związaną z przebytym udarem. Życie w trzeźwości jest niezwykle ważne, pozwala m.in. zminimalizować ryzyko ponownego udaru oraz innych niebezpiecznych jednostek chorobowych.

Przeczytaj także: Alkohol a wątroba – jakie zmiany występują?

Udar mózgu jest niebezpieczny, gdyż może prowadzić do nieodwracalnych zmian bądź śmierci człowieka. Jedną z głównych przyczyn występowania udaru jest systematyczne sięganie po używki. Warto zatem podjąć trud walki o życie w abstynencji, by móc cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...