Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Jak alkoholik manipuluje żoną?

jak alkoholik manipuluje żoną

Jak alkoholik manipuluje żoną?

Przebudzenie - 13.01.2023

5/5 - (1 vote)

Manipulacja jest to działanie, które ma na celu osiągnięcie zamierzonego efektu, w postaci wywierania wpływu na drugą osobę. Innymi słowy, jest to taki rodzaj zachowania, którego zadaniem jest wywołanie określonych emocji czy postawy drugiej osoby. Manipulacja jest zawsze działaniem zamierzonym, oznacza to, że dana osoba w pełni świadomie podejmuje określone działania, które mają na celu osiągnięcie korzyści dla samego siebie.

Czym są manipulacje alkoholika?

Osoby uzależnione żyją w świecie iluzji oraz zaprzeczenia i są przekonane, że w każdej chwili mogą odstawić używkę, a choroba alkoholowa wcale ich nie dotyczy. Jednak z czasem życie alkoholika staje się coraz bardziej skomplikowane. Pojawiają się kolejne konsekwencje nadużywania alkoholu, przez co osoba uzależniona traci pracę czy wchodzi w konflikty z prawem. Chcąc wytłumaczyć swoje postępowanie, pojawiają się manipulacje alkoholika, których zadaniem jest odsunięcie od siebie konsekwencji nadmiernego picia. Jak zachowuje się żona alkoholika? Dostrzegając problem, próbuje podjąć walkę z uzależnieniem swojego męża, stara się kontrolować sytuacje i uniemożliwić dalsze zatracanie się w nałogu. Jednak jej działania i wysiłki nie przynoszą zamierzonego efektu. Uzależnienie jest silniejsze.

Przeczytaj także: Zespół Korsakowa jako skutek uzależnienia od alkoholu

Jak alkoholik manipuluje żoną i jej uczuciami?

Manipulacja to częsta „broń”, po którą sięgają osoby uzależnione. Zatem jak zachowuje się alkoholik? W sytuacji, kiedy najbliższe osoby dostrzegają problem, zaczynają zwracać uwagę osobie uzależnionej na ilość spożywanego etanolu, wówczas alkoholik zaczyna szukać usprawiedliwień, dla których sięga po kieliszek. Jeżeli to nie przynosi zamierzonego efektu w postaci „świętego spokoju” ze strony rodziny, wtedy osoba uzależniona próbuje obwiniać najbliższych o swój nałóg. Wykorzystuje manipulację, aby wzbudzić poczucie winy i przenieść odpowiedzialność za swoje zachowanie na innych. Wszystko po to, aby móc nadal kontynuować swoje picie.

rodzice kłócący się przez manipulacje alkoholika

Manipulacje alkoholika dotykają całą jego rodzinę. 

W jaki sposób wpływa na swoją żonę?

Alkoholik często wymyśla i przedstawia powody, dla których sięgnął po kolejny kieliszek. Może to być stres w pracy, potrzeba rozluźnienia, uczczenie jakiegoś sukcesu itp. Zmyślone powody zazwyczaj są logiczne, przez co żona sama zaczyna się zastanawiać czy nie przesadza ze swoimi uwagami. Dodatkowo osoba uzależniona stara się za wszelką cenę przekonać współmałżonkę, że w każdej chwili może odstawić alkohol. Często zdarza się, że obiecuje pójście na terapię, co skutecznie usypia czujność bliskiej osoby. Co ważne, żona często sama wpada we współuzależnienie. Pomaga alkoholikowi ukryć problem poprzez przejęcie części obowiązków czy załatwianie zwolnień lekarskich na czas nieobecności w pracy. W sytuacji, kiedy osoba uzależniona wytrzeźwieje, potrafi być miła, czarująca czy troskliwa. Stara się zrobić wszystko, aby jak najdłużej żona zachowywała się właśnie w taki sposób. Ma to pomóc uniknąć konsekwencji picia. Takie działanie to nic innego jak manipulacje niepijącego alkoholika. Żona zaczyna żyć życiem swojego męża, cierpiąc z tego powodu. Na co dzień towarzyszy jej szereg negatywnych emocji takich, jak gniew, frustracja, złość czy bezsilność. Zazwyczaj to właśnie żona przejmuje na siebie całą odpowiedzialność za męża. W takiej sytuacji pomocy potrzebuje nie tylko alkoholik, ale również jego najbliżsi.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA ALKOHOLIZMU W NASZYM OŚRODKU

Jak rozpoznać manipulacje alkoholika?

Pierwszą i podstawową kwestią jest zrozumienie, na czym polega manipulacja, a także należy być świadomym, że kłamstwa osoby uzależnionej są zamierzonym działaniem. Jednak jak poradzić sobie z alkoholikiem? W pierwszej kolejności należy przestać wierzyć w jego zapewnienia, obietnice i kolejne wymówki. Ważne, aby żona była świadoma, że to jej mąż jest jedyną osobą odpowiedzialną za swoje postępowanie. Warto postawić na szczerą rozmowę. Tutaj należy wybrać moment, w którym alkoholik jest trzeźwy, wtedy warto powiedzieć o swoich uczuciach, emocjach, przemyśleniach oraz faktach. Ważne, aby stawiać jasne granice, warto otwarcie rozmawiać o problemie alkoholowym oraz podjąć temat terapii, jednak nie wymuszając tej decyzji na osobie uzależnionej. Warto również skorzystać ze wsparcia psychologicznego dla osób współuzależnionych.

Alkoholicy to świetni manipulatorzy, którzy powiedzą i zrobią wszystko, aby odsunąć od siebie podejrzenia o uzależnieniu. Starają się za wszelką cenę uśpić czujność bliskich, by móc w spokoju sięgnąć po kieliszek. Warto pamiętać, że przed takim zachowaniem można i trzeba się bronić.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873