Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Czy istnieje lek na alkoholizm?
Przebudzenie - 12.03.2023
Alkoholizm jest chorobą, stąd też wiele osób szuka środków farmakologicznych, które pozwolą uporać się z nałogiem. Jednak to uzależnienie jest skomplikowane i wymaga kompleksowego podejścia i zaangażowania. Leki mogą wspomóc cały proces, jednak czy potrafią wyleczyć alkoholizm?
Spis treści
Wiele osób uzależnionych szuka cudownej tabletki dla alkoholika, która wyleczy z nałogu. Tak, alkoholizm jest chorobą, jednak nie leczy się go za pomocą farmakologii, zatem nie ma cudownego leku na to uzależnienie. Wyjście z nałogu to przede wszystkim silna chęć i motywacja połączona z profesjonalnym leczeniem alkoholizmu. Farmakologia może jedynie wspomóc ten proces, jednak same tabletki nie sprawią, że alkoholik przestanie pić i upora się ze swoim problemem.
Przeczytaj także: Wpływ alkoholu na życie i relacje w rodzinie
Leczenie farmakologiczne w pierwszym etapie wyjścia z nałogu (podczas detoksu) pozwala ograniczyć występowanie nieprzyjemnych skutków odstawienia alkoholu, czyli zespołu abstynencyjnego. Dodatkowo stosowana farmakologia pozwala na wyrównanie niedoborów w organizmie. Jednak na dalszym etapie procesu wyjścia z nałogu, leki dla alkoholika stanowią rodzaj wspomagania. Wdrożenie środków farmakologicznych ma jedynie pomóc alkoholikowi, zatem nie istnieje cudowny lek na alkoholizm. Osoba uzależniona musi sama uporać się ze swoim nałogiem i sama chcieć z niego wyjść, przede wszystkim silną chęcią zaprzestania picia oraz z pomocą profesjonalnej terapii w ośrodku leczenia uzależnień.
Farmakologiczne leczenie alkoholizmu polega na wspieraniu osoby uzależnionej w trzeźwości. Substancje pomocnicze w głównej mierze mają zniechęcić trzeźwiejącego alkoholika do powrotu w szpony nałogu. W tym celu wykorzystuje się:
To najstarszy dostępny lek stosowany w chorobie alkoholowej. Jego działanie opiera się na blokowaniu enzymu wątrobowego, który bierze udział w metabolizmie alkoholu. Wskutek jego działania w organizmie człowieka dochodzi do tzw. reakcji disulfiramowej, która zachodzi w chwili interakcji alkoholu z lekiem. Objawia się to: uderzeniami gorąca, nadmierną potliwością, przyspieszoną akcją serca, bólem głowy, nudnościami, zaczerwienieniem twarzy czy zawrotami głowy. Stąd też działanie leku ma za zadanie skutecznie zniechęcić osobę uzależnioną do sięgnięcia po alkohol. Charakteryzuje się również licznymi działaniami niepożądanymi w trakcie leczenia.
To nowoczesny lek wspomagający proces leczenia uzależnienia. Jego zadaniem jest zmniejszenie ochoty na spożywanie alkoholu, natomiast w sytuacji, kiedy dochodzi do konsumpcji, środek nie wywołuje negatywnych reakcji organizmu. Dodatkowo redukuje uczucie głodu alkoholowego oraz wspomaga motywację do wytrwania w trzeźwości. Naltrekson odpowiada za redukcję intensywności picia. Lek ten charakteryzuje się małą ilością działań niepożądanych.
To również nowoczesny preparat, który oddziałuje na receptory układu GABA, znajdujące się w mózgu. Innymi słowy, hamuje aktywność komórek nerwowych oraz oddziałuje na układ glutaminergiczny. Przywraca prawidłową równowagę pomiędzy tymi układami. Akamprozat wskazany jest w leczeniu podtrzymującym abstynencję oraz wydłużającym okres jej trwania. Po wchłonięciu przenika przez barierę krew-mózg. Zmniejsza odczucie głodu alkoholowego oraz możliwego nawrotu, co przyczynia się do utrzymania abstynencji.
Lek ten pomaga ograniczyć spożycie alkoholu oraz utrzymanie abstynencji. Blokuje receptory układu opioidowego, dzięki czemu po przyjęciu środka spada ochota sięgnięcia po używki. Nie jest on stosowany w sposób ciągły. Osoba uzależniona przyjmuje go w chwili, kiedy pojawia się chęć sięgnięcia po alkohol bądź jak najszybciej po rozpoczęciu picia. Nalmefen również cechuje się niewielką liczbą interakcji z innymi środkami oraz niewielką ilością skutków niepożądanych.
Leczenie alkoholizmu samą farmakologią jest z góry skazane na porażkę. Leki są jedynie uzupełnieniem profesjonalnej terapii i nie zawsze muszą być stosowane. Środki farmakologiczne wspomagają głównie osoby z chorobami psychicznymi, które mogą przyczynić się do nawrotu uzależnienia. Swoje zastosowanie mają również w przypadku innych chorób, które uniemożliwiają systematyczne uczestnictwo w psychoterapii.
Alkoholizm to złożona choroba, która wymaga zrozumienia mechanizmów jej działania. Często zdarza się, że uzależnienie ma swoje podłoże, które musi być odkryte i dobrze przepracowane z terapeutą. Profesjonalne ośrodki leczenia charakteryzują się kompleksowym i indywidualnym podejściem do pacjenta oraz zrozumieniem jego problemów, nie tylko związanych z uzależnieniem. Alkoholizm wymaga przede wszystkim zaplecza terapeutycznego, bez tego utrzymanie abstynencji jest niemożliwe i żadna farmakologia w tym nie pomoże.
Warto pamiętać, że nie ma cudownego leku, który pozwoli wyjść z nałogu i zachować abstynencję. Tylko profesjonalne i kompleksowe podejście do problemu sprawi, że osoba uzależniona upora się ze swoimi słabościami i rozpocznie trzeźwe życie.