telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Co zawiera najwięcej czystego alkoholu etylowego?

co zawiera najwiecej alkoholu etylowego

Co zawiera najwięcej czystego alkoholu etylowego?

Przebudzenie - 23.03.2023

Rate this post

Alkohol etylowy ma szerokie zastosowanie, nie jest wykorzystywany wyłącznie w napojach. Stosowany jest również jako produkt spożywczy przeznaczony do wytwarzania aromatów piekarniczych. Często jest dodawany do ciast czy deserów. Przemysł farmaceutyczny również sięga po etanol, głównie do produkcji leków. Sprawdza się również jako rozpuszczalnik bądź składnik perfum, paliwa czy odświeżaczy powietrza. Etanol wykorzystywany jest również w przemyśle budowlanym i drukarskim.

Przeczytaj także: Syndrom DDA – kim są Dorosłe Dzieci Alkoholików?

Czym jest czysty alkohol etylowy?

Etanol zwany także alkoholem etylowym lub alkoholem zbożowym jest związkiem chemicznym (C2H5OH) należącym do grupy alkoholi. To klarowny i bezbarwny płyn, który stanowi główny składnik napojów alkoholowych. Jego cechą jest łatwość rozpuszczania w wodzie lub innych związkach organicznych, stąd też często jest wykorzystywany w wielu produktach takich jak paliwo, farny, lakiery czy kosmetyki. Alkohol etylowy to czysta postać alkoholu destylowanego z substancji zbożowych. W takiej formie może być stosowany jako środek czyszczący lub antyseptyczny. Co ważne, etanol jest łatwopalny, ma on również charakterystyczny zapach.

Etanol może być wytwarzany jako produkt petrochemiczny bądź w procesach biologicznych poprzez fermentacje cukrów z drożdżami. Obecnie najpopularniejszą metodą otrzymywania etanolu jest wykorzystanie fermentacji skrobi oraz cukrów w kukurydzy, burakach cukrowych oraz trzcinie cukrowej. W Polsce głównie wykorzystuje się trzcinę oraz buraki.

Jaki jest wpływ etanolu na organizm?

Alkohol etylowy jest najczęściej przyjmowaną substancją psychoaktywną. W bardzo krótkim czasie wchłania się z przewodu pokarmowego bezpośrednio do krwi. Ma silny wpływ na organizm człowieka, choć reakcja jest uzależniona od ilości spożytego alkoholu. W mniejszych dawkach nie powoduje on znacznych szkód. Tutaj charakterystyczne objawy to: lepszy nastrój, pobudzenie, zwiększona pewność siebie, szybsze bicie serca czy większa odwaga. Większa ilość spożytego alkoholu znacząco wpływa na człowieka. Mowa tutaj m.in. o zwolnionej reakcji, spowolnionym myśleniu, bełkotliwej mowie, zaburzeniu koordynacji ruchowej czy lukach w pamięci. Do tego można zaliczyć fizyczne objawy takie jak: nudności czy wymioty. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności. Zbyt duża dawka alkoholu spowoduje tzw. syndrom dnia następnego, popularnie nazywany kacem. Spożycie tej samej ilości alkoholu przez różne osoby, będzie skutkowało innymi symptomami. Jest to związane przede wszystkim z metabolizmem alkoholu oraz stanem fizycznym danej osoby.

co zawiera najwięcej alkoholu

Etanol wpływa na funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Jest odpowiedzialny za zaburzenia pracy mózgu, serca, trzustki, wątroby oraz układu pokarmowego i odpornościowego. Regularna konsumpcja alkoholu prowadzi do uzależnienia i wywołuje szereg negatywnych konsekwencji w organizmie człowieka. Warto zatem wiedzieć, co zawiera go najwięcej.

Co zawiera najwięcej alkoholu etylowego?

Standardowa porcja alkoholu lub standardowa jednostka alkoholu w (SJA) to 10 g lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego.
Co ma najwięcej alkoholu etylowego? Spirytus, czyli połączenie wody z etanolem, należy on do produktów o najwyższym stężeniu alkoholu – ok. 95%.
Biorąc pod uwagę tę samą pojemność – 50 ml to poszczególne napoje będą zawierały:

  • wódka, rum, tequila 40% – 20 ml czystego alkoholu;
  • gin, likier 35% – 17,5 ml czystego alkoholu;
  • likier typu adwokat 16% – 8 ml czystego alkoholu.

Ile gram czystego alkoholu zawiera 0,5 litra piwa?

W dużym piwie o pojemności 500 ml i wartości 4,5% znajduje się 22,5 ml czystego alkoholu. Natomiast ile czystego alkoholu jest w piwie o mniejszej pojemności?

Piwo o pojemności 330 ml i wartości 4,5% zawiera 14,85 ml alkoholu etylowego.

W mocniejszych piwach zawartość alkoholu jest znacznie większa. Przykładowo: półlitrowe 9% piwo będzie zawierało ok. 25 ml alkoholu etylowego.

Przeczytaj także: Jak alkoholik manipuluje żoną?

Czysty alkohol w winach

Wina dzielą się na czerwone, białe oraz musujące. Napój ten najczęściej konsumowany jest w lampkach o pojemności 150 ml. Wino czerwone to ok. 13% oznacza to, że jeden kieliszek zawiera 19,5 ml czystego alkoholu. Wino białe to ok. 16,5 ml, z kolei musujące to ok. 16-17 ml czystego alkoholu.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873