Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Co oznacza biegunka po alkoholu?
Przebudzenie - 10.02.2023
Alkohol jest substancją zwiększającą produkcję kwasu w żołądku. Podrażnia również delikatną błonę, którą wyścielona jest wnętrze tego organu. W efekcie u osób spożywających alkohol mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak biegunka. Jeśli jest ona nasilona, to może powodować odwodnienie organizmu. Warto wiedzieć, co dokładnie ją wywołuje i jak sobie z nią skutecznie poradzić.
Przeczytaj także: Typy alkoholizmu – poznaj typologię alkoholizmu wg. Jellinka
Spis treści
O biegunce można mówić, gdy w ciągu dnia ilość wypróżnień zwiększa się, a stolce są wodniste. Rozwolnienie po alkoholu może być spowodowane przede wszystkim:
Biegunka alkoholowa to jeden z objawów kaca. O ile jej pojawianie się sporadycznie nie jest groźne, tak u osób nadużywających alkoholu, gdy są one nagminne, może to być niebezpieczne.
Nawracająca biegunka po alkoholu jest szczególnie niebezpieczna dla osób cierpiących na choroby jelit. Zaburzenia wchłaniania składników odżywczych mogą prowadzić do poważnego odwodnienie organizmu. Ta dolegliwość jest zagrożeniem głównie dla osób z zespołem jelita drażliwego. Pacjenci zmagający się z problemami jelitowymi powinni ograniczyć spożywanie alkoholu.
Podstawą do zatrzymania biegunki po alkoholu jest jego odstawienie.
Jeśli pojawia się u Ciebie biegunka po winie, piwie czy innym trunku, to musisz wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z tą dolegliwością. Jeśli odstawisz alkohol, to rozwolnienie powinno samoistnie minąć już po kilku dniach. Dobrym pomysłem jest także sięganie po pokarmy, które pozwolą Ci zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Warto sięgać po bogate w potas banany, a także jajka oraz ryż.
W trakcie biegunki wywołanej spożywaniem alkoholu dobrym pomysłem jest także jedzenie bulionów i zup w formie kremów. Pozwolą one uzupełnić poziom utraconych płynów. Jeśli jest to konieczne, to można także przyjmować środki przeciwbiegunkowe.
W przywróceniu właściwej flory bakteryjnej jelit pomoże spożywanie probiotyków. Sięgaj jak najczęściej po jogurty, kefiry czy maślanki. Zawarte w nich bakteria mogą pomóc w złagodzeniu objawów biegunki.
Rozwolnienie wywołane spożywaniem alkoholu pojawia się zazwyczaj na drugi dzień po jego wypiciu. Może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Biegunce bardzo często towarzyszy ból brzucha oraz ogólne osłabienie związane z odwodnieniem organizmu. Jeśli rozwolnienie przedłuża się, a stan pacjenta się nie poprawia, to niezbędna jest wizyta u lekarza.
Biegunka po alkoholu może być także objawem poważniejszej choroby związanej z nadużywaniem wysokoprocentowych trunków. Najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z tą dolegliwością jest całkowite zaprzestanie jego spożywania.
Przeczytaj także: Głód alkoholowy – czym jest i jakie ma objawy?
W przypadku nasilonej biegunki konieczne może być leczenie ambulatoryjne. Polega ono przede wszystkim na podawaniu elektrolitów i nawadnianiu organizmu. W warunkach domowych warto sięgnąć po dostępny w każdej aptece węgiel leczniczy. Działa osłonowo na błonę śluzową żołądka i może pomóc w zmniejszeniu natężenia rozwolnienia.
Jak już wiesz, najskuteczniejszą metodą leczenia biegunki po alkoholu, jest zaprzestanie jego spożywania. Pomoże to całkowicie wyeliminować ten problem. Rozwolnienie to częsty problem osób uzależnionych, które nie mogą sobie samodzielnie poradzić z nałogiem. W takim przypadku oprócz leczenia objawów biegunki niezbędna jest odpowiednia terapia. Warto zapisać się na spotkania z terapeutą, który pomoże znaleźć podłoże uzależnienia i stopniowo poradzić sobie z chęcią sięgania po alkohol. Walka z alkoholizmem daje szansę na powrót do normalnego życia w społeczeństwie.