Alkoholizm wśród kobiet – wzrastający problem

Przez bardzo długi czas spożywanie alkoholu i popadanie z jego powodu w nałóg było domeną mężczyzn. Łatwo jednak zauważyć, że wraz ze wzrastającą na przestrzeni dekad emancypacją kobiet, płeć piękna wywalcza nie tylko naturalnie należne jej prawa, lecz też sięga po tzw. “ciemną stronę mocy”, którą w tym przypadku jest alkohol. Skąd bierze się alkoholizm u kobiet?

Kobiety alkoholiczki – gdzie tkwi źródło problemu?

Można pokusić się o stwierdzenie, że sedno kłopotu z nadużywaniem alkoholu kryje się już w poprzednich stuleciach, kiedy to pokutował dogmat kobiety cnotliwej, pokornej, uległej, która ma dobrze się prowadzić, na wszystko patrzeć przez palce i nigdy się nie przeciwstawiać. Nie miałyśmy ujścia dla negatywnych emocji, stosowanych wobec nas nadużyć i innych kłopotów, z jakimi borykały się nasze babcie i prababcie.

Obecne czasy to zmieniły. Kobieta nie jest już dzisiaj jedynie “żoną swojego męża”, nie krząta się grzecznie po domu z towarzyszącą jej gromadką dzieci. Ona ten dom coraz częściej opuszcza – robi karierę, zarabia duże pieniądze, nierzadko większe niż jej partner, rozwija się zawodowo, odnajduje swoje pasje itd.

Tyle że… na koniec dnia wraca do domu, łapie za swój odwieczny fartuch i znów, po dawnemu, zajmuje się domem i dziećmi. Co to ma wspólnego z alkoholizmem?

Przeczytaj także: Różnice między kobietami a mężczyznami w uzależnieniach

Żona alkoholiczka – jak kobieca postawa wpływa na ryzyko uzależnienia?

Kobiety nie wyzwoliły się od presji dawnych oczekiwań – one po prostu nauczyły się godzić je z tymi nowoczesnymi. Co więcej, oczekuje się od nich, że wszystko będą wykonywały idealnie. A do tego zawsze będą zadbane, uśmiechnięte i gotowe zająć się mężem, gdy dzieci pójdą już spać.

Kobiety dużo bardziej emocjonalnie podchodzą do napotykanych przez nie problemów i niestety dużo bardziej biorą do siebie potencjalne obawy o to, że nie sprostają nakładanym na nie oczekiwaniom. To smętne pokłosie dawnych metod wychowania, kiedy to od dziewczynek wymagało się wiele, a od chłopców niczego.

Dlatego też mnóstwo kobiet ma problemy z asertywnością, z odmówieniem wypełniania kolejnych zadań, z poczuciem własnej wartości, które pomogłoby stawić czoła osobom deprecjonującym ich wartość. Mamy też częsty problem z perfekcjonizmem, z przydzielaniem zadań innym domownikom, z obawy, że nie zostaną tak doskonale wypełnione. Alkohol staje się wówczas sposobem na odstresowanie się, gdy wszystkie codzienne sprawy są już uregulowane.

kobieta z kacem

Często przyczyną nakłaniającą kobiety do picia alkoholu jest ciągły stres. 

Alkoholizm kobiet a społeczne przyzwolenie

Kolejny problem, z jakim borykają się kobiety, tkwi we wciąż jeszcze przestarzałej mentalności. Męski alkoholizm jest zjawiskiem znanym, a nawet nierzadko tolerowanym, jako że społeczeństwo zdążyło się już do niego przyzwyczaić. Tymczasem kobieta w stanie upojenia wciąż jeszcze kojarzy się jako coś “nie do pomyślenia”.

Dlatego też kobiety bardziej ukrywają swój nałóg, boją się upokorzenia, wstydu, a także utraty dzieci. Przekłada się to na strach związany z proszeniem o pomoc. Jest to szczególnie niebezpieczne, jako że ze względów biologicznych, alkohol działa na kobiety o wiele mocniej niż na mężczyzn.

Gdzie kobiety uzależnione od alkoholu mogą szukać pomocy?

Istnieje wiele ośrodków prywatnych, w których osoby uzależnione od alkoholu mogą znaleźć pomoc w postaci kompleksowej terapii. Warto wiedzieć, że leczenie z uzależnienia od alkoholu to nie tylko detoks alkoholowy czy też spotkania grupowe. To też indywidualne konsultacje psychologiczne, mające na celu dotarcie do sedna problemu i pracę z własnymi przekonaniami, które stanowią sedno terapii. Jednym z takich miejsc jest Ośrodek Przebudzenie, gdzie w zacisznej lokalizacji i bezpiecznej, życzliwej atmosferze pomagamy osobom uzależnionym wychodzić z nałogów.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...