Alkohol a karmienie piersią – czy przedostaje się do mleka matki?

Picie alkoholu w ciąży może doprowadzić do poważnego uszkodzenia płodu. To właśnie dlatego kobiety spodziewające się dziecka bezwzględnie powinny odstawić tę substancję. Jak jednak wygląda sprawa spożywania alkoholu w trakcie karmienia piersią? Dowiedz się, czy w okresie laktacji można po niego sięgać.

Karmienie piersią a alkohol – co musisz wiedzieć?

Wypicie najmniejszej dawki alkoholu zawsze powoduje pewne skutki w organizmie. Jednostką miary zawartości alkoholu we krwi jest promil. 1 promil to 100 mg w 100 ml krwi. Jego stężenie zależy głównie od wagi, a także rodzaju spożywanego alkoholu. Każdy napój, który go zawiera, ma opisaną dokładną jego zawartość.

Jeśli zastanawiasz się, po ilu godzinach po wypiciu piwa można karmić piersią, musisz wiedzieć, w jaki sposób substancja ta dociera do mleka matki. W pierwszej kolejności trafia on do przewodu pokarmowego. Etanol zawarty w alkoholu wchłania się niezwykle szybko. Część przyjętej dawki już po około 5 -10 minutach pojawia się we krwi. Jeśli alkohol został wypity na czczo, to największe jego stężenie we krwi pojawia się w ciągu 30 – 60 minut.

Etanol, który trafił do krwi, jest następnie transportowany do wątroby. To właśnie w tym organie jest on metabolizowany nawet w 90%. Dzięki temu do krwi obwodowej trafia zdecydowanie mniejsza dawka alkoholu, niż została spożyta. Kluczowy jest tutaj czas, który wątroba potrzebuje na oczyszczenie krwi z alkoholu.

Przeczytaj także: Alkohol a wątroba – jakie zmiany następują? 

Należy przyjąć, że u dorosłej kobiety organizm metabolizuje około 10 g na godzinę. Alkohol po przejściu przez wątrobę dociera do gruczołu piersiowego.

Alkohol przy karmieniu piersią – czy można go spożywać?

Zawartość alkoholu w mleku matki zmienia się w podobny sposób jak jego stężenie we krwi. Jeśli karmisz piersią, musisz wiedzieć, kiedy jego poziom spadnie na tyle, aby było to bezpieczne dla dziecka. Należy przyjąć następujące zasady:

  • Po wypiciu 500 ml piwa o zawartości 4% należy odczekać 5 godzin,
  • Po wypiciu 250 ml wina należy odczekać 5 godzin,
  • Po wypiciu 105 ml wódki należy odczekać 7,5 godziny.

Jak widzisz, nawet jedno piwo a karmienie piersią sprawia, że trzeba odczekać sporo czasu, aby mleko było bezpieczne dla malucha.

karmienie piersią a alkohol

Czas eli­mi­na­cji al­ko­ho­lu z or­ga­ni­zmu mat­ki za­le­ży od jej masy oraz ilo­ści wy­pi­te­go trun­ku.

Wino a karmienie piersią – jak je pić, aby nie szkodziło?

Lampka wina a karmienie piersią to jedna z wielu kwestii, która zaprząta głowy zwłaszcza młodych mam. Wino pite w ograniczonych ilościach może korzystnie wpływać na organizm. Jednak pod żadnym pozorem nie można go pić bezpośrednio przed karmieniem dziecka. Jeśli wypijesz mały kieliszek tego trunku o pojemności 125 ml, to bezwzględnie musisz odczekać 2,5 godziny. Alkohol etylowy jest toksyczny dla dzieci i może powodować u nich poważne kłopoty zdrowotne. To właśnie dlatego karmienie piersią po alkoholu zaraz po jego spożyciu jest całkowicie zakazane.

Alkohol zmienia smak mleka, a także może wpływać negatywnie na laktację. U kobiet, które regularnie go spożywają, produkcja mleka jest zaburzona. Najlepiej całkowicie zrezygnować z picia alkoholu w trakcie karmienia piersią, aby mieć pewność, że mleko, które pije dziecko, jest dla niego w pełni bezpieczne.

Okazjonalne spożywanie alkoholu nie jest przeciwwskazaniem do karmienia, ale trzeba pamiętać, aby minął czas od jego wypicia do przyłożenia dziecka do piersi. Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze odciągnięcie mleka, które następnie można podać maluchowi.

Przeczytaj także: Przymusowe leczenie odwykowe, czyli ubezwłasnowolnienie alkoholika

Mleko samoczynnie oczyści się z alkoholu, ale tego procesu nie da się przyspieszyć. Musi więc minąć określony czas, gdy ponownie będzie ono nadawało się do podania dziecku.
Należy pamiętać, że przebywając w domu jedynie z dzieckiem, nie wolno spożywać alkoholu. Zaburza on bowiem wiele procesów, dlatego sprawowanie opieki przez osobę pod jego wpływem jest bardzo niebezpieczne.

Kobiety w ciąży oraz karmiące powinny uważać także na alkohol oznaczony napisem „Free”. Może on bowiem zawierać do 0,5% etanolu. Najlepiej wybierać trunki 0,0%, które na pewno go nie zawierają.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...

Czym jest podwójna diagnoza?

Uzależnienie może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, wykształcenie i status społeczny. Nierzadko zdarza się tak, że osoby uzależnione zmagają się z problemem tzw. podwójnej diagnozy. Na czym ona polega, w jaki sposób jest diagnozowana oraz,...