Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Alkohol a karmienie piersią – czy przedostaje się do mleka matki?
Przebudzenie - 21.02.2023
Picie alkoholu w ciąży może doprowadzić do poważnego uszkodzenia płodu. To właśnie dlatego kobiety spodziewające się dziecka bezwzględnie powinny odstawić tę substancję. Jak jednak wygląda sprawa spożywania alkoholu w trakcie karmienia piersią? Dowiedz się, czy w okresie laktacji można po niego sięgać.
Spis treści
Wypicie najmniejszej dawki alkoholu zawsze powoduje pewne skutki w organizmie. Jednostką miary zawartości alkoholu we krwi jest promil. 1 promil to 100 mg w 100 ml krwi. Jego stężenie zależy głównie od wagi, a także rodzaju spożywanego alkoholu. Każdy napój, który go zawiera, ma opisaną dokładną jego zawartość.
Jeśli zastanawiasz się, po ilu godzinach po wypiciu piwa można karmić piersią, musisz wiedzieć, w jaki sposób substancja ta dociera do mleka matki. W pierwszej kolejności trafia on do przewodu pokarmowego. Etanol zawarty w alkoholu wchłania się niezwykle szybko. Część przyjętej dawki już po około 5 -10 minutach pojawia się we krwi. Jeśli alkohol został wypity na czczo, to największe jego stężenie we krwi pojawia się w ciągu 30 – 60 minut.
Etanol, który trafił do krwi, jest następnie transportowany do wątroby. To właśnie w tym organie jest on metabolizowany nawet w 90%. Dzięki temu do krwi obwodowej trafia zdecydowanie mniejsza dawka alkoholu, niż została spożyta. Kluczowy jest tutaj czas, który wątroba potrzebuje na oczyszczenie krwi z alkoholu.
Przeczytaj także: Alkohol a wątroba – jakie zmiany następują?
Należy przyjąć, że u dorosłej kobiety organizm metabolizuje około 10 g na godzinę. Alkohol po przejściu przez wątrobę dociera do gruczołu piersiowego.
Zawartość alkoholu w mleku matki zmienia się w podobny sposób jak jego stężenie we krwi. Jeśli karmisz piersią, musisz wiedzieć, kiedy jego poziom spadnie na tyle, aby było to bezpieczne dla dziecka. Należy przyjąć następujące zasady:
Jak widzisz, nawet jedno piwo a karmienie piersią sprawia, że trzeba odczekać sporo czasu, aby mleko było bezpieczne dla malucha.
Czas eliminacji alkoholu z organizmu matki zależy od jej masy oraz ilości wypitego trunku.
Lampka wina a karmienie piersią to jedna z wielu kwestii, która zaprząta głowy zwłaszcza młodych mam. Wino pite w ograniczonych ilościach może korzystnie wpływać na organizm. Jednak pod żadnym pozorem nie można go pić bezpośrednio przed karmieniem dziecka. Jeśli wypijesz mały kieliszek tego trunku o pojemności 125 ml, to bezwzględnie musisz odczekać 2,5 godziny. Alkohol etylowy jest toksyczny dla dzieci i może powodować u nich poważne kłopoty zdrowotne. To właśnie dlatego karmienie piersią po alkoholu zaraz po jego spożyciu jest całkowicie zakazane.
Alkohol zmienia smak mleka, a także może wpływać negatywnie na laktację. U kobiet, które regularnie go spożywają, produkcja mleka jest zaburzona. Najlepiej całkowicie zrezygnować z picia alkoholu w trakcie karmienia piersią, aby mieć pewność, że mleko, które pije dziecko, jest dla niego w pełni bezpieczne.
Okazjonalne spożywanie alkoholu nie jest przeciwwskazaniem do karmienia, ale trzeba pamiętać, aby minął czas od jego wypicia do przyłożenia dziecka do piersi. Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze odciągnięcie mleka, które następnie można podać maluchowi.
Przeczytaj także: Przymusowe leczenie odwykowe, czyli ubezwłasnowolnienie alkoholika
Mleko samoczynnie oczyści się z alkoholu, ale tego procesu nie da się przyspieszyć. Musi więc minąć określony czas, gdy ponownie będzie ono nadawało się do podania dziecku.
Należy pamiętać, że przebywając w domu jedynie z dzieckiem, nie wolno spożywać alkoholu. Zaburza on bowiem wiele procesów, dlatego sprawowanie opieki przez osobę pod jego wpływem jest bardzo niebezpieczne.
Kobiety w ciąży oraz karmiące powinny uważać także na alkohol oznaczony napisem „Free”. Może on bowiem zawierać do 0,5% etanolu. Najlepiej wybierać trunki 0,0%, które na pewno go nie zawierają.