Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Związek z trzeźwym alkoholikiem — jak się do niego przygotować?

związek z trzeźwym alkoholikiem

Związek z trzeźwym alkoholikiem — jak się do niego przygotować?

Przebudzenie - 26.04.2023

Rate this post

W dzisiejszych czasach problem uzależnienia jest bardzo powszechny. Mówi się o tym jak uporać się z nałogiem, jak leczyć itp. Ale rzadko kiedy podejmuje się tematy związane z wyjściem z nałogu, czyli z tzw. trzeźwymi alkoholikami. Dlatego w dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej życiu takiej osoby, a szczególnie budowania przez nią relacji i związków.

Spis treści

Kim jest trzeźwy alkoholik?

Na samym początku zastanówmy się, kogo można określić trzeźwym alkoholikiem, a jest to osoba, która wcześniej zmagała się z uzależnieniem od alkoholu i podjęła decyzję o całkowitej rezygnacji z jego spożywania. W tym celu brała ona udział w programach leczenia uzależnienia od alkoholu i była członkiem grupy wsparcia. Osoby, które określają siebie jako trzeźwych alkoholików, dążą do tego, aby ich życie było wolne od problemów związanych z alkoholem i aby kontynuować zdrowy styl życia.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA UZALEŻNIENIA OD NARKOTYKÓW

Jak zachowuje się trzeźwy alkoholik?

Choć trzeźwy alkoholik najczęściej nie jest już pod obserwacją psychologów, to wśród wielu takich osób można zauważyć pewne zachowania, którymi się cechują. Są one związane z tym jak długo trwało uzależnienie, jakie były jego przyczyny, jaką pomoc otrzymał oraz przede wszystkim, jakie zastosował strategie radzenia sobie z pokusami. Dzięki temu zachowanie niepijącego alkoholika wiąże się z:

 • Świadomością problemu
 • Rozumieniem konsekwencji wynikających z ponownego picia alkoholu
 • Akceptacją faktu, że już do końca życia nie będzie pił trunków
 • Stałą pracą nad sobą i swoimi słabościami
 • Podejmowaniem odpowiedzialności za swoje czyny, np. poprzez naprawienie szkód wyrządzonych pod wypływem
 • Zwiększoną wrażliwością i empatią na potrzeby innych osób
 • Stałym polepszaniem swojego życia, zdrowia, rozwoju osobistego i relacji

Możemy dzięki temu zauważyć, że zachowanie trzeźwego alkoholika jest zupełnym przeciwieństwem zachowania uzależnionego. Jest to zabieg psychologiczny, który dzięki przeciwieństwom jest w stanie unikać wcześniejszych negatywnych zachowań.

trzeźwy alkoholik

Z jakimi wyzwaniami zmaga się trzeźwy alkoholik?

Mimo że trzeźwy alkoholik świadomie nie sięga już po alkohol, to niestety alkoholizm jest chorobą nieuleczalną i taka osoba musi przez cały czas zmagać się z wieloma wyzwaniami, by uzależnienie nie wróciło. Przede wszystkim trzeźwy alkoholik musi kontrolować swoje myśli i emocje, by skutecznie utrzymać trzeźwość. Ważne jest nieuleganie pokusom, które pojawiają się tak często w naszym społeczeństwie skomercjalizowanym na alkohol oraz utrzymanie zdrowego trybu życia (diety, aktywności fizycznej i snu), a wówczas pokusy będą mniejsze.

Wyzwaniem dla niepijącego może być również naprawa i odbudowa wszystkich relacji, które ucierpiały podczas nałogu. A chyba najcięższym wyzwaniem dla niepijącego jest poradzenie sobie z presją i opiniami innych. Mimo własnych starań najczęściej to wpływ ludzi ma największy wpływ na psychikę, dlatego odpowiednie podejście trzeźwego uzależnionego do ludzi i rozmowa o tym na terapii jest na pewno dobrym rozwiązaniem, by znów nie wrócić do nałogu.

Jak wygląda związek z trzeźwym alkoholikiem?

Mimo obaw, jakie niesie za sobą związek z trzeźwym alkoholikiem, wśród takich par przeważa zazwyczaj zdrowa i pozytywna relacja. Taki związek jest również bardzo wzbogacający dla obu stron. Trzeźwy alkoholik często posiada mocne wartości, takie jak determinacja, wytrwałość i umiejętność radzenia sobie z trudnościami, które mogą być przydatne w wielu sytuacjach życiowych.

Ponadto, życie w trzeźwości może pomóc w lepszym zrozumieniu siebie i swoich potrzeb, co może prowadzić do bardziej szczerej i autentycznej relacji. Nie jest to więc nic strasznego czy trudniejszego niż zwykła relacja. Wszystko zależy od odpowiedniego podejścia.

Przeczytaj również: Co zrobić, gdy alkoholik po terapii wraca do picia?

O czym pamiętać w związku z trzeźwym alkoholikiem?

Na sam koniec podajemy kilka wskazówek przydatnych w takim związku, jednak są to wartości, które powinna praktykować każda para, a są to:

 • Wzajemne wsparcie w walce z nałogiem
 • Szanowanie potrzeb związanych z trzeźwością
 • Nienarażanie partnera na pokusy
 • Zrozumienie, że trzeźwość to proces, a nie jednorazowy etap
 • Gotowość na walkę z problemami
 • Poznawanie emocji drugiej osoby
 • Otwarta i szczera komunikacja

Jak więc możemy zauważyć, życie z trzeźwym alkoholikiem może być bardzo zdrowe, stabilne i szczęśliwe, ale wymaga wzmacniania pozytywnych aspektów związku i rozwijania zdrowych strategii radzenia sobie z ewentualnymi trudnościami przez cały czas.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873