Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Z jakimi trudnościami należy się zmierzyć po odtruciu alkoholowym?

utrzymanie trzeźwości, abstynencja, powiedz nie

Z jakimi trudnościami należy się zmierzyć po odtruciu alkoholowym?

Przebudzenie - 02.05.2023

Rate this post

Odtrucie alkoholowe, zwane także detoksem, trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni. Ma na celu przerwanie ciągu alkoholowego, doprowadzenie pacjenta do stanu trzeźwości i złagodzenie zarówno fizycznych, jak i psychicznych skutków abstynencji. Odtrucie służy przygotowaniu osoby uzależnionej do dalszej walki z nałogiem. Jest istotnym elementem leczenia alkoholizmu, po jego zakończeniu pacjent może jednak zmagać się z wieloma trudnościami.

Spis treści

Jakie trudności mogą pojawić się po odtruciu alkoholowym?

Po odtruciu alkoholowym u osoby uzależnionej mogą pojawić się bezsenność, ogólne osłabienie i spadek energii do działania, a także spowolnienie metabolizmu. Alkoholik doświadcza często także problemów z regulacją emocji oraz relacjami z innymi ludźmi.

Problemy z regulacją emocji

Alkoholik po odtruciu alkoholowym doświadcza przykrych emocji, nad którymi nie jest w stanie zapanować. Odczuwa smutek oraz lęk. Często zmaga się ze stanami depresyjnymi i apatią. Wiele uzależnionych osób może też zachowywać się agresywnie, zarówno w stosunku do otoczenia, jak i samych siebie. Dzieje się tak dlatego, że emocje alkoholika sterowane są alkoholem. Substancja ta staje się dla niego jedynym narzędziem regulującym odczuwanie. Odstawienie alkoholu powoduje więc całkowite rozchwianie i wymaga od osoby uzależnionej ponownego nauczenia się sposobu tworzenia i okazywania emocji.

Problemy z relacjami z innymi ludźmi

Alkoholik jest przyzwyczajony do obcowania z ludźmi w stanie upojenia. Wiele z jego relacji opiera się na wspólnym piciu. Po odtruciu alkoholowym i osiągnięciu stanu trzeźwości uzależniona osoba może więc czuć się niezręcznie w kontaktach międzyludzkich. Często nie wie, jak się zachować, zapomniała bowiem, w jaki sposób obcują ze sobą osoby trzeźwe.

Jak poradzić sobie z utrzymaniem trzeźwości?

Po odtruciu alkoholowym pacjent musi zachować całkowitą abstynencję. Nie może on spożywać alkoholu etylowego w żadnej dawce i postaci. Utrzymanie trzeźwości nie jest jednak proste. Alkoholicy odczuwają najczęściej chęć ponownego sięgnięcia po alkohol i wielu z nich ulega tej pokusie.

odmowa alkoholu, jak powiedzieć nie

W celu utrzymania trzeźwości po odtruciu alkoholowym uzależniona osoba powinna:

  • prowadzić uporządkowany styl życia i bezwzględnie przestrzegać szczegółowego, obejmującego całą dobę planu dnia, co zapobiega występowaniu sytuacji i stanów emocjonalnych mogących zagrażać abstynencji,
  • dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne, w czym pomaga przyjmowanie regularnych posiłków, ograniczanie spożycia nikotyny, cukru i kofeiny, a także zapewnienie odpowiedniego poziomu aktywności ruchowej, która usprawnia nie tylko sprawność fizyczną, lecz także mentalną,
  • nauczyć się rozpoznawania sytuacji i impulsów wyzwalających głód alkoholowy,
  • edukować się z zakresu mechanizmów rządzących uzależnieniem i sposobów jego zwalczania.

Najlepszym sposobem na osiągnięcie i utrzymanie trzeźwości jest jednak przede wszystkim skorzystanie z pomocy z zewnątrz.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA ALKOHOLIZMU W NASZYM OŚRODKU

Pomoc w osiągnięciu i utrzymaniu trzeźwości

Pomoc w osiągnięciu i utrzymaniu trzeźwości zapewniają ośrodki leczenia uzależnień oraz samopomocowe grupy wsparcia.

Profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień

Odtrucie alkoholowe to pierwszy krok na drodze do pokonania nałogu. By proces ten przebiegł pomyślnie, powinien być przeprowadzony pod okiem profesjonalistów specjalizujących się w leczeniu uzależnień. W celu utrzymania stanu trzeźwości osiągniętego po odtruciu, alkoholik powinien podjąć stosowną terapię w ośrodku odwykowym. Pomoc w osiągnięciu i utrzymaniu trzeźwości oferują psychiatrzy, psychologowie i specjalnie wyszkoleni terapeuci, prowadzący spotkania indywidualne oraz grupowe.

Grupy samopomocowe

Dla zachowania abstynencji kluczowe jest otrzymanie wsparcia ze strony innych zmagających się z nałogiem osób. Zapewnia je uczestnictwo w spotkaniach grup samopomocowych, takich jak na przykład mityngi Anonimowych Alkoholików. Umożliwiają one dzielenie się swoimi przemyśleniami i przeżyciami z ludźmi, którzy doświadczają takich samych problemów, dzięki czemu można na nie spojrzeć z innej perspektywy i lepiej zrozumieć mechanizmy sterujące własnym zachowaniem oraz odczuwanymi emocjami.

W osiągnięciu i utrzymaniu trzeźwości nieocenione jest także wsparcie najbliższych. Pomocne może być ponadto utrzymywanie kontaktu z zachowującymi abstynencję zaprzyjaźnionymi osobami oraz posiadanie numerów kontaktowych do poradni dla uzależnionych, z których można skorzystać w sytuacji kryzysowej. Wszystkie uzależnione osoby muszą przy tym pamiętać o tym, że alkoholikiem pozostaje się przez całe życie. Każdy kolejny dzień jest dniem próby, stworzenie efektywnego systemu wsparcia jest więc konieczne do wytrwania w postanowieniu o zaprzestaniu picia.

Przeczytaj również: Co zrobić, gdy alkoholik wraca do picia?

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873