Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Wpływ alkoholu na jelita – czy jest dobry na trawienie?
Przebudzenie - 28.03.2023
Wiele osób błędnie twierdzi, że alkohol wspomaga trawienie. Najczęściej takie twierdzenie jest poparte wzmożonym apetytem podczas spożywania trunków. Jednak uczucie głodu nie ma nic wspólnego z prawidłową pracą układu pokarmowego. W rzeczywistości alkohol podrażnia żołądek i jelita, utrudniając przy tym prawidłowe wchłanianie minerałów i składników odżywczych. Warto zatem wiedzieć, jak naprawdę etanol wpływa na cały układ trawienny.
Przeczytaj także: W jaki sposób alkoholicy maskują swoje uzależnienie?
Spis treści
Układ trawienny (przewód pokarmowy) składa się z: jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego oraz odbytu. W trawieniu biorą udział również gruczoły wątroby oraz trzustki. Jaki alkohol na trawienie jest najlepszy? Odpowiedź brzmi żaden. Negatywny wpływ alkoholu na jelita został potwierdzony wieloma badaniami naukowymi. Regularne spożywanie etanolu może spowodować uszkodzenie tkanki przewodu pokarmowego. Uniemożliwia to trawienie pokarmu przez jelita, a także wchłanianie składników odżywczych oraz witamin. Bariera jelitowa oddziela jelita od reszty ciała. To właśnie dzięki niej możliwe jest prawidłowe wchłanianie składników odżywczych, ponadto chroni organizm przed szkodliwymi materiałami obecnymi w pożywieniu. Bariera jelitowa jest szczególnie podatna na uszkodzenia spowodowane nadmierną konsumpcją alkoholu. To właśnie etanol uszkadza komórki nabłonkowe oraz zwiększa przepustowość jelit, co w konsekwencji prowadzi do przemieszczania się toksyn bakteryjnych do krwi żyły wrotnej. Takie działanie zwiększa podatność wątroby na toksyny, co skutkuje jej uszkodzeniem. Alkohol zmienia mikroflorę jelitową, uszkadza śluzówki jelit oraz zaburza trawienie. Dodatkowo zakłóca i uszkadza wiele procesów metabolicznych, np. metabolizm witamin B i C, może również prowadzić do uszkodzenia oksydacyjnego, co w konsekwencji przyczynia się do degradacji tkanek i obniżenia odporności.
Nadmierne spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na układ pokarmowy, zwłaszcza na mikrobiom jelitowy. Regularna konsumpcja jest jedną z głównych przyczyn braku równowagi mikrobiologicznej w jelitach, czyli dysbiozy. Jest ona uważana za kluczowy czynnik ryzyka rozwoju chorób zapalnych jelit oraz zaburzeń autoimmunologicznych. Zdrowa bariera jelitowa ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Systematyczne i nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do jej uszkodzenia i zwiększenia przepustowości jelit. Co więcej, konsumpcja napoi procentowych, zwiększa ryzyko rozwoju zespołu jelita drażliwego (IBS). W przypadku osób intensywnie pijących możliwe jest pojawienie się wrzodów żołądka czy zapalenia trzustki.
Prawdą jest, że alkohol wzmaga apetyt, jednak znacząco utrudnia trawienie, stąd też osoby uzależnione narażone są na niedobory żywieniowe. Dodatkowo napoje procentowe dostarczają pustych kalorii, co przekłada się na przyrost wagi.
Alkohol powoduje podrażnienie jelit, w konsekwencji osoby uzależnione często zmagają się z zaparciami, wzdęciami czy uczuciem pełności w żołądku. Stolec po alkoholu najczęściej jest bolesny i rzadki. Nadmierna konsumpcja przyczynia się również do pojawienia się hemoroidów. W przypadku osób uzależnionych biegunki po alkoholu występują bardzo często. Ma to związek z zaburzonym procesem trawiennym, spowodowanym przez alkohol.
Czy alkohol na trawienie jest dobry? Takie pytanie dość często pojawia się na różnych forach internetowych. Wiele osób błędnie myśli, że tak. Na taki pogląd najprawdopodobniej ma wpływ fakt, że etanol wprawdzie wzmaga apetyt, jednak piwo na trawienie czy też inny trunek nie jest dobrym rozwiązaniem. Alkohol wypijany w znacznych ilościach podrażnia żołądek i negatywnie wpływa na cały układ pokarmowy. Powoduje bóle i skurcze brzucha, wzdęcia i biegunki.
Alkohol pobudza działanie komórek nerwowych odpowiadających za uczucie głodu. Aktywowane wzmagają apetyt, nawet jeżeli człowiek nie jest głodny. Po spożyciu alkoholu w mózgu pobudzane są komórki, które sygnalizują uczucie głodu, stąd też powstaje błędne przekonanie o lepszym trawieniu i potrzebie zjedzenia posiłku.
Nadmierne spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na cały organizm człowieka. Warto zatem zastanowić się, dlaczego większość alkoholików ma problemy z układem pokarmowym, skoro wiele osób twierdzi, że alkohol poprawia trawienie. Zgodnie z prawdą napoje procentowe uszkadzają żołądek oraz jelita, co przekłada się na zaburzone procesy trawienia pokarmów.