telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / W zdrowym ciele zdrowy duch – bieg po szczęście i zwycięstwo z depresją

terapia z psychiatrą

W zdrowym ciele zdrowy duch – bieg po szczęście i zwycięstwo z depresją

Przebudzenie - 24.11.2019

Rate this post

O tym, że sport pomaga w walce z depresją słyszy się wiele, choć społeczeństwo często źle interpretuje rolę aktywności fizycznej w leczeniu tego typu zaburzeń. Niejednokrotnie zdarza się, że pacjenci rozpoczynający pracę z terapeutą opisują jak znajomi próbowali pomóc im wyjść z depresji sugerując sport i jak rozwiązanie to okazało się zupełnie nieskuteczne. Próba przekonania osób cierpiących na depresję, że ich zdrowie psychiczne wróci do normy jeśli tylko zaczną biegać jest skrajnie błędna. Nie oznacza to jednak, że sport nie będzie miał tu nigdy pozytywnego wpływu. Jak bieganie czy jazda na rowerze mogą wspomóc leczenie depresji?

Wysiłek fizyczny a samopoczucie w depresji

Badacze pracujący nad opracowaniem najlepszej recepty na walkę z depresją już od wielu lat podkreślają, że wysiłek fizyczny ma niezwykle pozytywny wpływ na nastrój i samopoczucie osób cierpiących na zaburzenia depresyjne. Sama depresja jest chorobą, którą trzeba traktować równie poważnie jak inne i leczyć pod kontrolą specjalistów, nie wyklucza to jednak stosowania dodatkowych metod przyspieszających i wzmacniających efekty terapii. I tak, sport okazuje się być jednym z ważniejszych elementów codzienności dla osób chcących osiągnąć sukces w leczeniu i wygrać z depresją. Jak wpływa na organizm?

Ruch podnosi poziom serotoniny i noradrenaliny oraz obniża poziom kortyzolu we krwi. Pierwsze dwa z wymienionych neuroprzekaźników odpowiadają za lepszy nastrój i zwiększoną odporność na stres, co w przypadku osób z depresją będzie niezwykle istotne i wzmocni działanie stosowanych leków antydepresyjnych. Nie bez znaczenia jest także obniżenie poziomu kortyzolu, który nazywany jest hormonem stresu – biegając usuwamy stresory ze swojego otoczenia i nie traktujemy wszystkich bodźców jako powodów do gorszego samopoczucia.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Bieg nie może leczyć depresji i sportu nie należy traktować tu jako substytutu dla terapii czy leczenia farmakologicznego. Na takim błędzie w przekonaniu opiera się dziś częściowo zbyt błahe podejście społeczeństwa do problemów osób cierpiących na depresję. Sami chorzy powinni być jednak uświadamiani przez terapeutów, że aktywność będzie wspierała ich proces leczenia. Stare powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” jest tu jak najbardziej na miejscu.

Aktywności fizycznej stosowanej jako uzupełnienie programu leczenia depresji powinna towarzyszyć większa dbałość o zbilansowaną dietę. Uzupełnienie najważniejszych mikro i makroelementów niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu, zmniejszenie przyjmowanych cukrów i sztucznych pobudzaczy wpływających na rozdrażnienie i częstsze wahania nastroju – to co spożywamy wpływa bezpośrednio na to, jak się czujemy. Dieta bogata w warzywa, a nie słodycze, pieczywo pełnoziarniste a nie biały chleb, czy wreszcie naturalne soki owocowe zamiast napojów gazowanych nie jest lekarstwem na depresję, ale jest wsparciem dla farmaceutyków i terapii stosowanych w procesie leczenia.

wizyta u psychiatry

Rola snu w leczeniu depresji

Połączenie zdrowej diety i aktywności fizycznej jest uznawane w medycynie za złoty środek na wiele problemów. Jedną z ważniejszych korzyści zdrowego trybu życia jest między innymi lepszy sen i możliwość faktycznego zregenerowania organizmu podczas 8 godzin spędzonych w łóżku. Wiele osób z depresją czuje, że nawet śpiąc po kilkanaście godzin dziennie zmagają się z brakiem energii, motywacji i chęci do działania. Zbyt długi i nieefektywny sen wcale nie jest dla organizmu lepszy, niż wspomniane 8 godzin pełnego snu. O taki łatwiej, gdy się ruszamy.

Aktywność fizyczna połączona ze zbilansowaną dietą poprawia naszą samoocenę, pamięć, koncentrację oraz wiele naturalnych procesów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli porządnie się zmęczymy, poziomy naszej energii zostaną nie zmarnowane, a odbudowane. Nie ma więc powodu, by obawiać się sportu w depresji. Jedyne, czego tu potrzeba to motywacja i zaangażowanie. W depresji może być o nie trudno, ale warto walczyć.

Sport i dieta będą skutecznym uzupełnieniem terapii depresji, ale nigdy całkowicie jej nie zastąpią. Ich rola powinna więc być odpowiednio zrozumiana już w początkowych etapach leczenia i wykorzystywana na korzyść pacjenta przez samego terapeutę. Niech bieg, jazda na rowerze, a nawet spacer staną się zadaniem domowym do wykonania po leczeniu w ośrodku terapeutycznym – skuteczność takich rozwiązań u pacjentów z depresją potrafi zaskakiwać.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873