Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Top 5 filmów poruszających temat zaburzeń psychicznych

zaburzenia psychiczne

Top 5 filmów poruszających temat zaburzeń psychicznych

Przebudzenie - 21.05.2020

Rate this post

Choroby psychiczne w filmach to motywy, których długo się nie zapomina. Złożone i trudne tematy, poruszające historie, niesamowita gra aktorska czy doskonała muzyka to tylko niektóre cechy, które wyróżniają najlepsze produkcje o chorobach psychicznych. Jakie filmy o zaburzeniach emocjonalnych warto obejrzeć?

Spis treści

Najlepsze filmy o chorobach psychicznych

Filmy o zaburzeniach psychicznych pozwalają poznać, zobaczyć i zrozumieć świat ludzi, którzy cierpią na różne zaburzenia psychiczne. Depresja, schizofrenia, nerwica natręctw i wiele innych tematów poruszanych w filmach, które polecamy, to nie tylko doskonałe kino, ale także filmy traktujące choroby psychiczne uczciwie.

Dzień Świra reż. Marek Koterski

“Dzień Świra” to polski film fabularny, w którym aktorski kunszt i poczucie humoru przeplatane są goryczą codzienności życia w świecie swoich natręctw. Główny bohater to Adaś Miauczyński. Rozwiedziony polonista. Numeroman. Hipochondryk. Lekoman. Doskwiera mu samotność, ale ma ambicje. Adaś to postać doskonale zagrana przez Marka Kondrata, który fantastycznie pokazał świat osób chorych na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Zawsze siedem łyków wody mineralnej. Zawsze siedem garści płatków. Adaś łyka prozac, geriavit i nootropil. Towarzystwa dotrzymuje mu telewizor, a ukochany syn mieszka z matką. “Dzień świra” to fantastyczny portret zagubionego Polaka.

Przerwana lekcja muzyki reż. James Mangold

Oskarowa produkcja, która jest ekranizacją autobiograficznej powieści Susanny Kaysen. Akcja filmu dzieje się głównie w szpitalu psychiatrycznym. Prywatnej klinice, do której dobrowolnie udaje się grana przez Winonę Ryder, Susan. Bohaterka filmu jest zagubioną i wrażliwą siedemnastolatką, która nie potrafi odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości. Diagnozuje się u niej osobowość z pograniczna (bordeline), o czym dowiaduje się jednak dopiero wiele lat po wyjściu ze szpitala. W szpitalu psychiatrycznym poznajemy Lise, socjopatkę doskonale zagraną przez Angelinę Jolie. W filmie o zaburzeniach psychiatrycznych “Przerwana lekcja muzyki” poznajemy także inne bohaterki, które cierpią m.in. na depresję czy schizofrenię, lub są narkomankami.

Lot nad kukułczym gniazdem reż. Miloš Forman

Amerykański film, który zna każdy miłośnik dobrego kina. Fantastyczna historia złodzieja i szulera, który udaje niepoczytalność, aby uniknąć więzienia. Trafia do szpitala dla umysłowo chorych. Bezbłędnie odegrana rola przez Jacka Nicholsona zapisała się w historii światowego kina jako fanatyczny portret osoby tęskniącej za wolnością, która nie chce biernie poddać się losowi. Despotyczna siostra Ratched, która twardą ręką rządzi szpitalem, nie unika zarówno psychicznych, jak i fizycznych ataków na swoich pacjentów.

Czarny łabędź reż. Darren Aronofsky

Ten thriller psychologiczny zapada w pamięć jak żaden inny film o baletnicy. Natalie Portman i Mila Kunis tworzą dzieło, od którego nie sposób oderwać wzroku. Temat zaburzeń psychicznych w tym filmie dotyczy dziwnej relacji, która tworzy się między dwiema primabalerinami ubiegającymi się o rolę. Delikatna i niewinna Nina odnajduje w sobie mroczną, tajemniczą i przerażającą stronę osobowości, która wpędza ją w paranoiczne stany. Czy okaże się, że precyzja baletu jest potrzeba głównej bohaterce tylko po to, aby trzymać swoje życie w świadomy i pewny sposób? Czy skrywanie w ciemności swoich nieuświadomionych cech musi być przerażające? Dowiecie się, oglądając “Czarnego łabędzia”.

Poradnik pozytywnego myślenia reż. David O. Russell

To film o zaburzeniach psychicznych, który wbrew pozorom, aż tak optymistyczny nie jest. Doskonale odegrana rola przez Bradleya Coopera to historia mężczyzny na zakręcie, który cierpi na chorobę dwubiegunową. Duet z Jennifer Lawrence i piękna historia ludzi poszukujących w swoim życiu równowagi, tworzą piękny film o zaburzeniach psychicznych i miłości, której bohaterowie potrzebują tak samo jak terapii i wsparcia. Bohaterowie mają do pokazania trudne doświadczenia, ale też piękne emocje. Jak o zaburzeniach psychicznych można myśleć w optymistyczny sposób? I czy umiejętność pozytywnego myślenia faktycznie może pomóc?

Ośrodek terapii uzależnień Przebudzenie oferuje skuteczną terapię w miejscu otulonym zielenią, ponadto anonimowość oraz komfortowe warunki. Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na każde Państwa pytanie.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873