Najlepsze książki dla alkoholików

Tradycyjne przysłowie, będące zarazem alternatywną nazwą dla alkoholizmu jako „choroby duszy” odnajduje swoje rzeczywiste odzwierciedlenie w literaturze, po którą powinny sięgnąć nie tylko osoby uzależnione, ale przede wszystkim każdy, dla kogo w jakikolwiek sposób ta choroba pozostaje bliskim doświadczeniem.

Poznanie historii innych osób sprzyja podjęciu samodzielnej refleksji, która potrafi pozytywnie wpłynąć na postrzeganie swoich przeżyć oraz lepsze zrozumienie nałogu. Jakie najciekawsze pozycje oferuje współczesny rynek wydawniczy i dlaczego warto po nie sięgnąć?

Anonimowi Alkoholicy i program 12 kroków

Nie sposób pominąć fundamentu, jaki stanowi Wspólnota Anonimowych Alkoholików, która powstała w USA w latach 30. i dopiero w okresie PRL-u zaczęła funkcjonować na naszym, rodzimym gruncie. Jej działalność miała ogromny wpływ na ukształtowanie rozwijającego się, amerykańskiego kraju, zarówno pod kątem kulturowym jak i społeczno-obyczajowym. Słynny program 12 kroków, opracowany przez członków chrześcijańskiej grupy oksfordzkiej Billa Wilsona i Boba Smitha, stał się kanwą dla wielu książek, które poruszają tematykę alkoholizmu.

Pierwszą z nich jest już wręcz kultowa pozycja profesora Wiktora Osiatyńskiego, który podjął się opisania swojej własnej drogi jako osoby będącej uzależnionej od alkoholu. Osobiste doświadczenia, które przedstawia w książce „Alkoholizm, grzech czy choroba”, dodatkowo wzbogaca wiedzą naukową o profilaktyce i sposobie leczenia.

Wydana w 2005 roku po raz pierwszy na polskim rynku opowiada w sposób niezwykle refleksyjny i krytyczny o polskiej rzeczywistości lat 90., i o istniejących wówczas szkodliwych stereotypach o alkoholikach. Autor podkreśla wpływ AA oraz przybliża jej działanie, opierając się na swoich własnych doświadczeniach, które wyniósł podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Jestem zwycięzcą

Kolejną interesującą pozycją jest książka księdza Marka Dziewieckiego, który również tak jak poprzedni autor posiada ogromne doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi. Jednakże ten tytuł pozostaje mocno powiązany z chrześcijańską genezą całego ruchu AA oraz przedstawia działanie polskiej Wspólnoty św. Jakuba, która nie tylko odnosi się do alkoholizmu, ale ma na celu wspomóc wyjście z każdego nałogu, dotykającego różne sfery ludzkiego życia.

Jest to zdecydowanie godna polecenia pozycja dla osób wierzących, w której opis dwunastu zasad został przejęty od AA, lecz przeformułowany w taki sposób, aby podkreślić budowanie relacji z Bogiem na nowo. Autor przedstawia w formie duchowych rozważań praktyczne wskazówki oraz porady, które mają na celu zmienić stan człowieka od zniewolenia do bycia tytułowym „zwycięzcą”.

pijana kobieta

Cztery listy do Pana Boga

Pozostając w nurcie duchowym również warta uwagi jest pozycja Ewy Krzywiec, która na przykładzie typowej polskiej rodziny opisuje problem alkoholizmu oraz jego niszczący wpływ na dzieci. Jest to książka, której daleko od poradnika, utrzymana w formie prozy, mającej na celu ukazanie dramatu osób współuzależnionych, niepotrafiących wyrwać się spoza niszczącego wpływu najbliższego członka swojej rodziny.

Pisana z perspektywy kobiet może być inspirującą lekturą dla żony, żyjącej obok męża alkoholika, a także dzieci, ponieważ jedną z bohaterek jest córka, a dokładniej dorosłe dziecko alkoholika.

Krok za krokiem

Ostatnią, godną polecenia pozycją jest wydana w 2014 roku książka „Krok za krokiem. Z alkoholizmem można wygrać”, której autorem jest tajemniczy Meszuge. W trakcie lektury, jak się okazuje, mamy do czynienia z kilkoma autentycznymi historiami osób uzależnionych, które autor z pewnością poznał osobiście, uczęszczając na mityngi AA oraz będąc zaangażowanym w realizację programu 12 kroków.

To najbardziej aktualna książka, która przedstawia współcześnie stosowane metody leczenia oraz formy terapii przez Wspólnotę Anonimowych Alkoholików. Może stanowić bardzo pomocne i cenne źródło informacji dla osób współuzależnionych oraz terapeutów.

Pisana w pierwszej osobie potrafi dogłębnie poruszyć i zaangażować czytelnika, jednocześnie pozwalając na lepsze zrozumienie czynników, jakie stoją za rozwojem choroby oraz przedstawia, w jaki sposób można z nią wygrać.

Rynek wydawniczy nie kończy się na wymienionych tytułach.  Zostały zaprezentowane subiektywnie najlepsze tytuły spośród istniejącej, bogatej oferty, które różnią się sposobem narracji i przyjętą strukturą, dlatego powinny przypasować każdemu, mającemu jakikolwiek związek z alkoholizmem. Są to źródła cennej wiedzy, które zawierają wiele praktycznych wskazówek oraz zachęcają do podjęcia pomocy i skutecznej formy leczenia.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...