Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Najbardziej uzależniające substancje – jak działają na człowieka

Najbardziej uzależniające substancje – jak działają na człowieka

Najbardziej uzależniające substancje – jak działają na człowieka

Przebudzenie - 12.10.2022

Rate this post

Uzależnienie prowadzi do utraty kontroli nad swoim życiem. Nałogowiec podporządkowuje je pod przyjęcie określonej substancji psychoaktywnej. Postępujący mechanizm wymusza dostarczanie coraz większej dawki środka uzależniającego. Co ważne, nieleczone nałogi mogą prowadzić do śmierci.

Spis treści

Jakie są najbardziej uzależniające substancje?

Uzależnienie można zdefiniować jako stan zaburzenia zdrowia fizycznego oraz psychicznego, które objawia się stałym bądź okresowym przymusem sięgnięcia po substancję psychoaktywną.

Substancja psychoaktywna inaczej psychotropowa to substancja chemiczna bądź mieszanka kilku substancji, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu, czego konsekwencją są zmiany w: zachowaniu, postrzeganiu, świadomości, nastroju oraz szkodliwość zdrowotna.

Do najbardziej uzależniających substancji zaliczają się:

  • Narkotyki
  • Alkohol
  • Barbiturany
  • Nikotyna

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA UZALEŻNIENIA OD NARKOTYKÓW

Jak wybrane substancje działają na człowieka i czy mogą być zabójcze?

Niewątpliwie każdy narkotyk uzależnia, jednak część z nich posiada znacznie silniejsze właściwości uzależniające. To substancje pochodzenia naturalnego bądź syntetycznego, które powodują silne zmiany psychiczne. Zatem jaki narkotyk najbardziej uzależnia? Naukowcy wskazują dwa typy: kokainę oraz heroinę, przy czym ten drugi, częściej jest uznawany za najbardziej uzależniający.

Kokaina – należy do grupy stymulantów i silnie oddziałuje na układ nerwowy. To narkotyk silnie uzależniający, dlatego nawet jednorazowa dawka może prowadzić do nałogu. Systematyczne jej przyjmowanie może spowodować: depresję, stany lękowe, halucynacje, choroby psychiczne, psychozę oraz śmierć.

Heroina – to niewątpliwie najbardziej niebezpieczny narkotyk, który silnie uzależnia już po przyjęciu pierwszej dawki. Należy do grupy opioidów. Charakteryzuje się także występowaniem uciążliwych i bolesnych objawów abstynencyjnych, które zmuszają nałogowca do przyjęcia kolejnej dawki, a szybko rosnąca tolerancja znacząco zwiększa porcję przyjmowanego narkotyku. Uzależnienie jest tak silne, że narkoman koncentruje się tylko na pozyskaniu środków na kolejną dawkę. Heroina wyniszcza organizm i prowadzi do śmierci.

Przeczytaj także: Uzależnienie od heroiny – typowe objawy i skutki odstawienia

Alkohol – ma negatywny wpływ na pracę mózgu. Wchodzi w interakcje z neuroprzekaźnikami pobudzającymi, czego konsekwencją jest zaburzony rytm pracy serca oraz poszerzenie naczyń krwionośnych. Systematyczne spożywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia psychicznego i fizycznego, wyniszczając przy tym organy wewnętrzne oraz powodując zaburzenia psychiczne. Nieleczony alkoholizm postępuje, czego konsekwencją jest śmierć osoby uzależnionej.

Barbiturany – to leki, które wykazują działanie uspokajające, nasenne, przeciwbólowe i znieczulające. Część lekarzy przepisuje je pacjentom, którzy borykają się z bezsennością czy stanami lękowymi. Zażywane w małych ilościach powodują stan euforii, jednak w większych dawkach mogą prowadzić do uzależnienia. Barbiturany blokują odbieranie części sygnałów w mózgu i wyciszają niektóre jego obszary.

Nikotyna – znajdująca się w papierosach oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Uzależnienie od tej substancji ma charakter przewlekły i nawracający, stąd też trudno jest zerwać z papierosami. Nałóg ten prowadzi do rozwoju nowotworu płuc, krtani czy jamy ustnej. Dodatkowo może przyczynić się do udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca oraz rozedmy płuc.

Uzależniające substancje

Jakie są najgroźniejsze substancje uzależniające na świecie?

Jakie są zagrożenia związane z uzależnieniem?

Skutki uzależnień bywają bardzo różne. Począwszy od zdrowotnych, po rodzinne czy społeczne. Niemniej jednak substancje psychoaktywne silnie oddziałują na cały organizm człowieka oraz jego psychikę. Najczęściej nieleczone uzależnienie prowadzi do zgonu. Ważne jest zatem szybkie rozpoznanie problemu i podjęcie leczenia.

Kiedy wiadomo, że osoba jest uzależniona?

Granica pomiędzy kontrolowanym sięgnięciem po substancję psychoaktywną a uzależnieniem jest bardzo cienka i tak naprawdę nikt nie wie, w którym momencie staje się nałogowcem. Wielu osobom często wydaje się, że w pełni kontrolują sytuacje, jednak zazwyczaj jest odwrotnie, to nałóg zaczyna kontrolować życie osoby uzależnionej. Problem najczęściej jest dostrzegane przez najbliższe otoczenie. Nałogowiec skutecznie ignoruje pewne sygnały świadczące o uzależnieniu. Kiedy zaczynają rozumieć, co się dzieje, wówczas podejmują próbę zaprzestania przyjmowania substancji psychoaktywnej. Jednak zespół odstawienny, skutecznie uniemożliwia wytrwanie w abstynencji.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA ALKOHOLIZMU W NASZYM OŚRODKU

Jak i gdzie uzyskać pomoc?

W sytuacji, kiedy nałogowiec zda sobie sprawę ze swojego problemu, kluczowe jest jak najszybsze podjęcie stosownego działania. Nie warto zwlekać czy podejmować próby samodzielnego wyjścia z nałogu. Tutaj najważniejsza jest specjalistyczna pomoc i wsparcie, które gwarantują ośrodki leczenia uzależnień. Im wcześniej rozpoczęta terapia, tym większe szanse na wyjście z nałogu.

Warto pamiętać, że specjalistyczna pomoc medyczna pozwoli uporać się z negatywnymi skutkami odstawienia substancji psychoaktywnej. Z kolei terapeuci pomogą zrozumieć mechanizm uzależnienia oraz wskażą rozwiązania, dzięki którym nałogowiec będzie mógł wytrwać w abstynencji.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873