Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Konsekwencje picia alkoholu w ciąży

kobieta pije w ciąży

Konsekwencje picia alkoholu w ciąży

Przebudzenie - 20.03.2020

Rate this post

Picie alkoholu w ciąży zdecydowanie nie należy do zalecanych przez lekarzy i na podstawie przeprowadzonych badań, licznych przypadków problemów u dzieci oraz problemów z donoszeniem ciąży nawet małe ilości alkoholu są stanowczo odradzane matkom spodziewającym się potomstwa.

Wielu lekarzy zaleca odstawienie alkoholu już na etapie planowania poczęcia, tak by zapobiec piciu w pierwszych dniach od poczęcia. Czy alkohol w małych dawkach ma jednak negatywny wpływ na rozwój dziecka? W jaki sposób spożywanie alkoholu wpływa na matkę i dziecko w wieku płodowym i po narodzinach?

Jaka ilość alkoholu jest szkodliwa w ciąży?

Badania i próby kliniczne dotyczące spożycia alkoholu w ciąży trwają od wielu lat, ale ze względu na zagrożenie dla rozwijającego się płodu trudno określić jednoznacznie jak niewielka ilość alkoholu może wpłynąć na rozwój jej dziecka. W ciągu ostatnich lat przekonanie na temat spożywania alkoholu w ciąży zmieniło się dość znacząco, bo choć kiedyś wierzono że małe ilości alkoholu w pierwszym trymestrze nie zaszkodzą, dzisiaj jakakolwiek ilość procentowych trunków jest bezwzględnie odradzana przyszłym matkom.

Pewne jest, że alkohol źle wpływa na rozwijający się płód i wypity przez kobietę dostaje się bezpośrednio do organizmu dziecka, wpływając negatywnie na różne procesy rozwojowe. Choć najbardziej niebezpieczny jest w pierwszym i trzecim trymestrze, alkohol powinien być unikany na każdym etapie ciąży.

Wiele kobiet obawia się skutków picia alkoholu na samym początku ciąży, kiedy wiele z nich nie było jeszcze świadomych swojego stanu. W wielu przypadkach niewielkie ilości alkoholu faktycznie nie mają większego wpływu na rozwój płodu w pierwszych tygodniach, ale ryzyko powikłań jest zbyt duże by świadomie narażać zdrowie dziecka sięgając po lampkę wina czy drinki na imprezie. Planując ciążę warto odpowiednio wcześniej odstawić alkohol.

Konsekwencje picia alkoholu w ciąży

Wśród konsekwencji picia alkoholu przez kobiety w ciąży wymienia się najczęściej Alkoholowy Zespół Płodowy FAS lub jego łagodniejszą odmianę FAE. W rzeczywistości skutków spożywania alkoholu w ciąży jest znacznie więcej, a do najważniejszych można zaliczyć:

  • poronienie,
  • przedwczesny poród,
  • niską wagę urodzeniową dziecka,
  • uszkodzenia mózgu,
  • ADHD,
  • opóźnienie wzrostu,
  • wady serca i nerek,
  • problemy ze wzrokiem i słuchem,
  • deformacje twarzy oraz różne problemy natury neurologicznej i psychicznej w późniejszych etapach rozwoju dziecka.

 

Picie podczas pierwszego trymestru, kiedy rozwijają się poszczególne narządy dziecka może sprawić, że ich rozwój zatrzyma się lub spowolni i dziecko nigdy nie będzie mogło być w pełni sprawne. To poważny problem, dlatego picia w ciąży zdecydowanie nie należy bagatelizować.

Rozmawiając o konsekwencjach picia w ciąży należy zauważyć, że w wielu przypadkach problem ten dotyczy kobiet nadużywających alkoholu i nie potrafiących przestać pić nawet ze względu na dziecko. W ich przypadku poddanie się odwykowi byłoby najkorzystniejsze, choć detoks i odstawienie alkoholu w trakcie ciąży będą równie niebezpieczne.

Trzeba jednak pamiętać, że alkohol pity w dużych ilościach przed ciążą może obniżać płodność, powodując problemy z zajściem w ciążę oraz zwiększone ryzyko poronienia. Jeśli to możliwe, picie powinno zostać więc wyeliminowane jeszcze przed rozpoczęciem ciąży.

Dzieci, których matki piły alkohol w trakcie ciąży mają zwiększone ryzyko wadgenetycznych, problemów zdrowotnych i wielu schorzeń powodowanych przez zaburzenia w okresie rozwoju płodu. Nie trzeba tu nawet mówić o nadużywaniu alkoholu – już małe ilości trunków mogą być dla dziecka wyjątkowo niebezpieczne.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873