Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Kim są anonimowi alkoholicy (AA)?

anonimowi alkoholicy

Kim są anonimowi alkoholicy (AA)?

Przebudzenie - 14.02.2023

Rate this post

Chyba każdy chociaż raz spotkał się z określeniem Anonimowych Alkoholików. Są to osoby, które chcą wyjść z nałogu i podejmują związane z tym kroki. Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, która musi być odpowiednio leczona. W przeciwnym razie grozi ona nawet śmiercią. Zapisanie się do Anonimowych Alkoholików może być pierwszym krokiem na drodze do trzeźwego życia.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA ALKOHOLIZMU W NASZYM OŚRODKU

Anonimowi Alkoholicy — kto to?

AA to grupa osób, które dobrowolnie spotykają się ze sobą, aby nawzajem wspierać się w walce z nałogiem. Ich spotkania w formie mitingów odbywają się regularnie. Takie grupy działają na terenie całej Polski. Uczestnictwo w tych spotkaniach jest w pełni dobrowolne i bardzo często pomagają one w walce o zmianę dotychczasowego życia. W tych wspólnotach nie ma list obecności czy członkostwa, gdyż głównym założeniem jest samozaparcie i chęć wyjścia z nałogu.

Jak działa klub AA?

Leczenie alkoholizmu w Polsce opiera się na Modelu Minnesota. Osoby w trakcie leczenia uzależnienia muszą uczestniczyć w spotkaniach AA. Oznacza to, że część osób uczęszczających na spotkania nie robi tego dobrowolnie, a z przymusu. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że takie mitingi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wręcz przeciwnie, gdyż kontakt z osobami borykającymi się z takimi samymi problemami ułatwia walkę z nałogiem.

Głównym celem leczenia alkoholizmu także poprzez uczestnictwo w klubie AA jest skłonienie pacjenta do samodzielnego określenia swoich słabości oraz zmotywowanie do walki z nimi.

Grupa AA – jak wyglądają spotkania?

Mitingi Anonimowych Alkoholików odbywają się regularnie w różnego rodzaju miejscach. Bardzo często są to sale należące do kościoła, przychodni odwykowych czy ośrodków pomocy społecznej. Jedno spotkanie trwa najczęściej od godziny do dwóch. Aby w nim uczestniczyć, wystarczy po prostu pojawić się na mitingu. Nie potrzeba do tego żadnych skierowań czy wyników badań. Spotkanie odbywa się w spokojnej atmosferze, a każdy uczestnik może w dowolnej chwili do niego dołączyć lub je opuścić.

Podczas mitingu nie ma przymusu zabierania głosu. Prowadzący podaje konkretny temat dyskusji, a kto chce się do niej dołączyć, może to zrobić.

anonimowy alkoholik

Podczas spotkań AA odczytuje się Dwanaście Kroków oraz Dwanaście Tradycji AA. Jest to zbiór zaleceń, które powinien wdrożyć w swoje życie każdy, kto chce uporać się z uzależnieniem.

Klub Anonimowych Alkoholików i Dwanaście Kroków – czego dotyczą?

Są to wytyczne opracowane przez osoby dotknięte alkoholizmem, które chcą pomóc innym w walce z uzależnieniem. Najważniejszy jest pierwszy krok, który mówi o konieczności zaakceptowania choroby, jaką jest alkoholizm i przyjęciu pomocy. Pozostałe z nich to m.in.:

  • stawianie pytań pomagających odzyskać równowagę wewnętrzną,
  • uzyskanie pomocy w walce z lękami pojawiającymi się po odstawieniu alkoholu,
  • intensywna praca nad charakterem i samozaparciem,
  • otwarcie się na pomoc innych,
  • akceptacja własnych wad i niedoskonałości.

Wdrożenie wszystkich kroków po kolei ma pomóc w wychodzenie z uzależnienia, a także w odzyskaniu chęci do życia w trzeźwości.

Anonimowy alkoholik rozpoczynający spotkania otrzymuje wsparcie sponsora. Jest to nieodpłatna pomoc, która ma przede wszystkim wymiar duchowy. Taka relacja ma obopólne korzyści. Daje duże poczucie wsparcia oraz bezpieczeństwa zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją długą drogę do walki z uzależnieniem.

Przeczytaj także: Skutki spożywania alkoholu w ciąży

Na czym polega Dwanaście tradycji AA?

Są to podstawowe reguły, na których opiera się działanie każdej z grup. Dotyczą one przede wszystkim zasad współpracy. Reguły te zakładają, że dla każdej takiej wspólnoty, najważniejsze jest dobro ogółu. Aby należeć do AA trzeba za wszelką cenę chcieć przestać pić. I to właśnie pomoc osobom uzależnionym jest nadrzędnym celem wspólnoty AA.

Uczestnictwo w spotkaniach Anonimowych Alkoholików to świetny pierwszy krok dla osób, które czują, że chcą zacząć walczyć z uzależnieniem. Mitingi są doskonałym wsparciem w terapii i mogą niezwykle pomóc w odzyskaniu wewnętrznej równowagi. Ogromną zaletą takiej wspólnoty jest także to, że jej częścią może być każdy, bez względu na swoje doświadczenia czy poglądy.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873