telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Jak wygląda leczenie alkoholizmu w ośrodku odwykowym?

leczenie i terapia

Jak wygląda leczenie alkoholizmu w ośrodku odwykowym?

Przebudzenie - 13.11.2018

5/5 - (1 vote)

Uzależnienie od alkoholu dotyka wielu osób z różnych środowisk, będących w różnym wieku i mieszkających w każdej części świata. Pogarsza ono jakość życia, wyniszcza organizm i często doprowadza do rozpadu relacji z najbliższymi oraz do utraty zdrowia czy życia. Jest to jednak choroba, z którą można walczyć, podejmując odpowiednie leczenie, po którym pacjent może żyć w sposób zdrowy i spokojny. Jak zatem wygląda takie leczenie w ośrodku odwykowym?

Leczenie alkoholizmu

Ośrodek odwykowy to miejsce, które specjalizuje się w pomocy osobom z uzależnieniami. Można zgłosić się do niego na leczenie, które pomoże radzić sobie z emocjami oraz uświadomić problemy, które doprowadziły do owego uzależnienia. Leczenie może podjąć każda osoba, która ma poczucie utraty kontroli nad swoim zachowaniem i spożywanymi ilościami alkoholu. Długość całkowitego leczenia jest zależna od indywidualnych potrzeb pacjenta, lecz zazwyczaj trwa od roku do dwóch lat. Całkowite leczenie składa się z detoksykacji oraz terapii. Czasami jest to jedynie terapia indywidualna, a czasami grupowa i indywidualna.

Pacjenci zmagający się z chorobą alkoholową spędzają część leczenia w ośrodku, a na część zajęć przychodzą do ośrodka, mieszkając u siebie domu. Organizacja poszczególnych spotkań jest w dużej mierze zależna od poszczególnych klinik i ich metod.

Ośrodek Przebudzenie - basen

W naszym ośrodku leczenia alkoholizmu znajduje się basen. Dzięki niemu Pacjenci mogą odpocząć i zrelaksować się.

Pacjenci i cele leczenia

Przed podjęciem leczenia w odpowiednim ośrodku pacjenci z pewnością zastanawiają się, w jaki właściwie sposób zmieni ono ich życie. Po pierwsze, podczas leczenia ich organizm zostanie zregenerowany. Po drugie, podczas terapii pacjent dowie się, skąd dokładnie wziął się jego problem, na jakim podłożu powstał i nauczy się lepiej zarządzać swoimi emocjami. Po trzecie, terapia nauczy pacjenta, co robić, kiedy pojawi się moment kryzysu i powróci chęć sięgnięcia po alkohol.

Jeśli zaś chodzi o to, kto może zgłosić się na leczenie, odpowiedź jest następująca. Leczeniu choroby alkoholowej może poddać się każda osoba, która czuje się bezsilna wobec swojego nałogu, która zauważyła, że sięganie po alkohol jest częstym nawykiem oraz która widzi, że nałóg wpływa negatywnie zarówno na jej zdrowie i samopoczucie, jak i na relacje z otaczającym ją światem.

Etapy leczenia

Zgłaszając się na leczenie do danego ośrodka, pacjent zostanie przebadany i będzie musiał opowiedzieć o przebiegu swojego uzależnienia oraz przekazać lekarzowi wszystkie istotne informacje na temat stanu swojego zdrowia na przestrzeni lat. Są to dla lekarza niezbędne dane, dzięki którym będzie on w stanie wyznaczyć odpowiednią detoksykację oraz zaproponować konkretną terapię.

Detoksykacja jest pierwszym etapem leczenia alkoholizmu i polega na oczyszczeniu organizmu pacjenta z alkoholu i toksyn oraz na uzupełnieniu u niego wszelkich niedoborów witamin i innych niezbędnych substancji. Jest to trudny etap, ponieważ pojawia się wówczas tak zwany zespół odstawienia, w wyniku którego u pacjentów występują takie reakcje jak wymioty, omamy, bóle głowy czy padaczka. Niezbędny jest zatem kilkudniowy pobyt w ośrodku pod stałą obserwacją opieki medycznej, która może szybko zareagować i załagodzić cierpienie pacjenta.

Ośrodek Przebudzenie - widok z frontu

Zapraszamy do kontaktu z naszym Ośrodkiem.

Drugim, znacznie dłuższym, bo kilku lub kilkunastomiesięcznym etapem jest psychoterapia. Podczas niej pacjent z pomocą terapeuty rozpracowuje dręczące go problemy, zaczyna rozumieć pochodzenie swojej choroby i wkracza na drogę prowadzącą do poprawy swojego życia. Kluczową rolę podczas całego procesu terapii jest silna wola pacjenta i akceptacja swoich doświadczeń – wówczas możliwe jest wprowadzanie zmian i lepsze samopoczucie. Pacjenci, którzy potrzebują także terapii grupowej, uczą się również dzielenia się swoimi problemami i wątpliwościami z innymi oraz zauważają, że ich choroba alkoholowa dotyczy większej grupy osób, co pozwala na spojrzenie na ten problem z szerszej perspektywy. Dzięki wielomiesięcznemu leczeniu pacjent otrzymuje niezbędną wiedzę i umiejętności do tego, aby korzystać z życia na trzeźwo i z przyjemnością.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873