Jak pozbyć się bólu brzucha po alkoholu?

Alkohol to szkodliwa substancja zawierająca wiele toksyn negatywnie wpływających na zdrowie oraz ogólne samopoczucie. Spożywanie go w nadmiernych ilościach może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z nich jest uporczywy ból brzucha. Przekonaj się, gdzie najczęściej jest on umiejscowiony oraz w jaki sposób sobie z nim poradzić.

Ból brzucha po alkoholu – dlaczego się pojawia?

Alkohol dociera do wszystkich tkanek w organizmie. Zaburza poprawne funkcjonowanie różnych narządów, dlatego długotrwałe spożywanie go w nadmiernych ilościach powoduje ich degradację. Szczególnie narażony na jego niekorzystne działanie jest układ pokarmowy. To z nim w pierwszej kolejności ma kontakt ta toksyna. U wiele osób pojawia się ból żołądka po alkoholu, co związane jest głównie z podrażnieniem delikatnej błony śluzowej. Zwiększa on produkcję kwasów, co może wywoływać różne dolegliwości ze strony tego układu.

Ból żołądka po alkoholu to nie jedyny problem, z którym borykają się osoby spożywające go w nadmiarze. Negatywne konsekwencje jego oddziaływania dotyczą również jelit. Ich błona śluzowa jest szczególnie narażona na uszkodzenia wynikające ze spożywania alkoholu. Środowisko bakteryjne, które występują w zdrowych jelitach, zostaje zaburzone. Alkohol zmniejsza ilość bakterii pożytecznych, takich jak Lactobacillus i Bifidobacterium. Zaburza prawidłową florę, co może wywoływać bóle jelit po alkoholu. Jest to niebezpieczna sytuacja głównie ze względu na to, że nieprawidłowe wchłanianie substancji odżywczych może powodować odwodnienie, niedożywienie oraz utratę wagi. Organizm, do którego nie są dostarczane witaminy i minerały, staje się osłabiony i podatny na rozwój różnego rodzaju chorób.

Ból podbrzusza po spożyciu alkoholu – co jeszcze może oznaczać?

Spożywanie alkoholu szczególnie zagraża wątrobie. Ten organ odpowiada bowiem za prawidłowego jego trawienie. Jest to główne miejsce, w którym się on metabolizuje. Alkohol odkłada się w wątrobie, a dokładniej w jej komórkach w postaci tłuszczu. To właśnie dlatego osoby uzależnione są narażone na alkoholowe stłuszczenie wątroby. Jej stopniowe uszkodzenie może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak marskość, która w skrajnych przypadkach może wymagać przeszczepu tego organu.

Zaburzone wchłanianie w wątrobie powoduje także obniżenie poziomu cukru we krwi. Osoby uzależnione bardzo często cierpią na hipoglikemię, a także są bardziej nerwowe i skłonne do zachowań agresywnych.

Przeczytaj także: Cukrzyca typu 2 a alkohol – czy cukrzyk może pić alkohol? 

Dlaczego ból brzucha po piwie i innym alkoholem powinien być powodem do niepokoju?

Ból z lewej strony pod żebrami po alkoholu może także oznaczać problemy z właściwym funkcjonowaniem trzustki. Jest ona odpowiedzialna za produkcję enzymów niezbędnych do trawienia pokarmów. Jeśli jest ona uszkodzona alkoholem, to układ pokarmowy nie pracuje w odpowiedni sposób. Proces trawienia zostaje zaburzony, a więc organizm nie przyswaja niezbędnych witamin i składników mineralnych. Nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia trzustki, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Alkohol może także powodować:

  • zaburzenia pracy przełyku,
  • całkowity zanik śluzówki układu pokarmowego,
  • rozprzestrzeniania się toksyn,
  • wrzody żołądka,
  • zapalenie woreczka żółciowego,
  • zapalenie żołądka,
  • biegunkę i wymioty.

Występowanie nawracającego bólu brzucha po spożyciu tej substancji wymaga konsultacji lekarskiej i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

ból w lewym boku po alkoholu

Alkohol może wywoływać ból brzucha (żołądka) i problemy jelitowe.

Jak leczyć ból brzucha po alkoholu?

Najskuteczniejszym sposobem na walkę z bólem brzucha po alkoholu jest przede wszystkim jego odstawienie. Tylko całkowita abstynencja pozwoli przywrócić właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy do bólu brzucha dochodzą wymioty oraz biegunka. Może to prowadzić do odwodnienia organizmu.

Samodzielne leczenie bólu brzucha po alkoholu nie jest dobrym pomysłem. Łączenie wiele leków z tą substancją stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet dla życia. Jakiekolwiek leki przeciwbólowe muszą więc być przyjmowane pod nadzorem lekarza.

Przeczytaj także: Co oznacza biegunka po alkoholu?

W przypadku silnego odwodnienia stosuje się kroplówki, które mają przywrócić właściwą równowagę wodno — elektrolitową. Niezbędne jest także wykonanie podstawowych badań diagnostycznych i obrazowych, które pozwolą ocenić stan narządów wewnętrznych.

Pacjenci, którzy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol, powinny zgłosić się na specjalistyczne leczenie. Tylko ono daje szansę na życie w trzeźwości.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...