Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Insomnia – jak poradzić sobie z bezsennością?
Przebudzenie - 09.10.2020
Zaburzenia snu to poważny problem, który uniemożliwia regenerację organizmu. Niektóre badania wskazują, że nawet 30% ludzi ma problemy ze snem. Insomnia to stan chorobowy, który utrudnia zasypianie, ale także kontynuowanie snu. Bezsenność powoduje także wczesne budzenie się lub występowanie snu przerywanego. Jakie są sposoby na walkę z bezsennością?
Spis treści
Bezsenność jest objawem zakłócenia stanu zdrowia, który przez niewystarczającą długość oraz słabą jakość snu uniemożliwia regenerację organizmu, doprowadzając do gorszego samopoczucia, braku wypoczęcia, osłabienia koncentracji czy większej drażliwości. Insomnia może być objawem, ale także odrębną jednostką chorobową, którą są zaburzenia rytmu okołodobowego snu i czuwania.
Zaburzenia snu stają się coraz bardziej powszechnym problemem na całym świecie. Nawet 20-30% całej populacji miewa trwające kilka lub kilkanaście dni problemy ze snem. Rośnie także problem, jakim jest przewlekła bezsenność, która trwa powyżej 3 tygodni, a na którą obecnie skarży się około 10% dorosłych. Częstotliwość występowania bezsenności rośnie razem z wiekiem oraz częściej dotyka kobiety.
Rodzaje bezsenności
Zaburzenia rytmu okołodobowego snu i czuwania (CRSWD) są grupą zaburzeń endogennych i egzogennych. Endogenne zaburzenia psychiczne są uwarunkowane czynnikami genetycznymi i psychospołecznymi, natomiast czynniki egzogenne to takie, na które wpływają czynniki zewnętrzne. Do zaburzeń rytmu snu i czuwania endogennych zalicza się:
Natomiast zaburzenia egzogenne zwykle są związane z pracą zmianową lub zmianą strefy czasu.
Długi czas utrzymywania się bezsenności prowadzi do wielu szkodliwych konsekwencji nie tylko zdrowotnych, ale także społecznych. Znaczenie dla zaburzeń endogennych ma występowanie snu w godzinach zgodnych z przekonaniami, ale występujących w złych porach. Zaburzenia egzogenne wyróżniają się występowaniem pory snu, która nie jest właściwa dla okołodobowego czasu i przyzwyczajeń, ale zostaje wymuszona przez różne czynniki. Co więcej, insomnia może rozwijać się jako wynik błędnie powtarzanych nawyków, które naruszają dobowy cykl życia. Za bezsenność odpowiadają między innymi:
Próby radzenia sobie z bezsennością można wprowadzić samemu, stosując np. dziennik snu lub przestrzegając zasad higieny snu. Podstawowym sposobem powinno być bowiem niefarmakologiczne oddziaływanie na organizm, ale np. zmiana złych nawyków, które często prowadzą do bezsenności. Leki nasenne nie dają gwarancji całkowitego ustąpienia problemu, zwłaszcza jeśli są stosowane bez konsultacji z psychologiem.
Jedną z podstawowych metod leczenia bezsenności jest przestrzeganie zasad higieny snu oraz kontrolowania bodźców, które mogą wpływać na jakość snu. Wśród najważniejszych zasad, których przestrzeganie jest formą treningu, wyróżnia się:
Jeśli podstawowe zasady higieny snu nie działają, należy odwiedzić ośrodki psychologiczne, w których stosuje się terapię leczenia snu. Metody terapeutyczne obejmują wiele technik, które dzięki dopasowaniu do chorego pozwalają wybrać najlepszą metodę leczenia i przywrócenie dobrego samopoczucia i komfortu psychicznego.
Wśród najchętniej stosowanych i skutecznych metod leczenia wyróżnia się techniki kontroli bodźców oraz ograniczania snu, które dzięki systematyczności i pomocy terapeuty skutecznie pomagają w leczeniu chorych na przewlekłą bezsenność nawet bez konieczności włączania farmakologii. Zdarza się, że bezsenność jest tylko objawem innego zaburzenia psychicznego, które specjalista pomoże wyleczyć.