Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Dlaczego młodzi ludzie są agresywni?

agresja u młodych ludzi

Dlaczego młodzi ludzie są agresywni?

Przebudzenie - 22.09.2021

Rate this post

Okres dojrzewania to czas wielkich zmian fizycznych i emocjonalnych. Czasami przystosowanie się do tych wszystkich zmian wywołuje u nastolatka rozdrażnienie i frustrację, co może prowadzić do zachowań agresywnych. Jednym z przejawów złego zachowania u dzieci i młodzieży jest agresja.

Jak można zdefiniować agresję? 

Agresja to skłonność do gwałtownych zachowań lub reakcji. Termin ten związany jest z pojęciem agresywności, czyli skłonności do szarżowania, atakowania i wyrywania się. Słowo to jest również używane w odniesieniu do werwy, determinacji do podjęcia czegoś i stawienia czoła trudnościom.

Agresja dziecięca to zespół różnych aktywności, które mogą być przejawiane z różnym natężeniem, począwszy od agresji słownej i gestykulacji, a skończywszy na agresji fizycznej. W języku potocznym agresja kojarzy się z brakiem szacunku, obrazą lub prowokacją.

Przyczyny agresji u młodzieży

W sytuacjach, kiedy nasze dziecko przejawia objawy agresji, ważne jest, aby zrozumieć jej przyczyny

Przyczyna agresji może leżeć w trudnościach dziecka w kontrolowaniu swoich impulsów, niskiej tolerancji na frustrację, słabych umiejętnościach społecznych lub złym wzorcem konfliktów wyniesionych z domu, który nie dostarczył pozytywnych przykładów do naśladowania. Agresja może być również objawem jakiegoś wewnętrznego konfliktu, np. niskiej samooceny lub depresji, która w przypadku nastolatków ma tendencję do przejawiania się głównie w złości, a nie w smutku. Takie zachowanie może również wskazywać na skomplikowane lub poważne sytuacje, przez które przechodzi dziecko: znęcanie się, wykorzystywanie lub złe traktowanie przez dorosłych, itp. 

Nastolatek może nie lubić swojego ciała, lub zobaczyć, jak rówieśnicy wyśmiewają się z jego wyglądu fizycznego. Może czuć się sfrustrowani, ponieważ nie rozumie, dlaczego jego pragnienia kolidują z ograniczeniami narzuconymi przez rodziców, czując się kompletnie niezrozumiany. Kiedy nastolatek nie wie, jak skierować swoje emocje w inny sposób, może skłaniać się ku agresji.

Innym powodem agresji u dzieci jest brak aktywności fizycznej: emocje negatywne, które „uchodzą” podczas uprawiania sportu, nie mają ujścia, jeśli takiej aktywności po prostu brakuje. 

Objawy agresywne u dzieci i młodzieży

W zależności od wieku dziecka lub nastolatka, agresywność objawia się w bardzo różny sposób: „jesteś najgorszą matką/ojcem na świecie” z okresu przed dojrzewaniem, po trzaskanie drzwiami, rzucanie przedmiotami czy szczypanie rodzeństwa, które może towarzyszyć przez cały ten etap.

W każdym razie musimy pamiętać, że agresja w większości nie jest winą dziecka, lecz przejawem negatywnych emocji, których ono doświadcza: frustracji, niemocy, gniewu, rozczarowania. Kiedy emocje przejmują kontrolę nad sytuacją, rozum schodzi na dalszy plan.

Dlatego też w sytuacji konfliktowej na pierwszy plan wysuwają się zachowania „irracjonalne”, instynktowne: krzyk, kopanie, rzucanie przedmiotami, obrażanie, ponieważ inne, bardziej racjonalne reakcje: negocjowanie, zastanawianie się, rozważanie konsekwencji są neutralizowane przez emocje.

dlaczego młodzi ludzie są agresywni

Uwarunkowanie anatomiczne

Migdałek, najbardziej „prymitywna” część naszego mózgu, odpowiedzialna za pierwotne emocje, dojrzewa znacznie wcześniej niż hipokamp (odpowiedzialny za pamięć) i kora przedczołowa (odpowiedzialna za podejmowanie decyzji). Dlatego też u dzieci agresja jest znacznie częstszą reakcją niż u dorosłych. Emocje są bardziej gwałtowne, intensywne i zmienne i uczymy się je kontrolować w miarę tego jak dojrzewamy: jako organizm i jako człowiek.

Jak kontrolować agresję

„Kazania” i pouczenia nie pomogą nastolatkowi zmagającemu się z agresją. Należy najpierw nauczyć dziecko zarządzania zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi emocjami, których doświadcza. 

Skup się na uczuciu, a nawet odłóż dyskusję na później: „Widzę, że jesteś naprawdę zły, nie sądzę, żeby to był najlepszy moment na rozmowę o tym” i daj mu pozytywne alternatywy behawioralne: „Może pójdziesz do swojego pokoju, dopóki się nie uspokoisz”. 

Jeśli agresja Twojego dziecka spędza Ci sen z powiek i chcesz skutecznie pomóc mu w walce z trudnymi emocjami, dobrym rozwiązaniem jest terapia, która pozwoli ukierunkować zachowanie dziecka na właściwe tory, zrozumieć mu siebie oraz szybko stawić czoła problemowi. 

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873