Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?

mieszanie alkoholu

Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?

Przebudzenie - 17.03.2023

Rate this post

Alkohol szkodzi zdrowiu – to fakt. Nadmierne spożywanie napojów procentowych będzie skutkowało szeregiem uciążliwych objawów kolejnego dnia. Mieszanie alkoholu również jest niewskazane, głównie z powodu szybkiej utraty kontroli nad ilością spożywanych trunków. Wiele osób wystrzega się spożywania kilku rodzajów alkoholi, inni zaś twierdzą, że jest to dozwolone, jednak należy zachować umiar, a jak jest naprawdę?

Przeczytaj także: Syndrom DDD – kim są dzieci z rodzin dysfunkcyjnych?

Jak mieszanie alkoholi działa na nasz organizm?

Panuje przekonanie, że mieszanie różnych gatunków alkoholi powoduje spotęgowanie objawów kaca. Problem tkwi nie tyle w zmienności spożywanych trunków, ile w ich ilości. Wypicie jednego drinka i piwa nie spowoduje uciążliwego syndromu dnia następnego, natomiast konsumpcja znacznie większej ilości różnych alkoholi, doprowadzi do uciążliwego kaca. Szczególnie zdradliwe są tutaj kolorowe drinki, które powstają na bazie mieszanki kilku alkoholi z sokiem czy syropem. Dodatkowo ich smak jest zachęcający, a sam etanol słabo wyczuwany. Stąd też wiele osób ma złudne przekonanie, że spożywa niewielką ilość alkoholu i sięga po kolejne drinki. Właśnie dlatego ważna jest umiejętność picia oraz zachowanie rozwagi i umiaru.

Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej toleruje etanol. Jedna osoba będzie gorzej czuła się po wódce, inna zaś po szampanie. Mieszanie trunków nie zawsze jest przewidywalne. Nie jesteśmy w stanie ocenić, jak zachowa się nasz organizm w trakcie picia. Dotyczy to w szczególności sytuacji, kiedy sięgamy po nieznane dotąd alkohole. W takim przypadku może okazać się, że organizm nie toleruje trunkowych nowości, co będzie skutkowało szybszym upojeniem. Jednak nie ulega wątpliwości, że niektóre gatunki alkoholu połączone ze sobą i spożyte w znacznej ilości, znacząco przyczynią się do złego samopoczucia następnego dnia. Co ważne, mieszanie ze sobą różnych trunków znacząco utrudnia oszacowanie ilości spożytego etanolu.

W jakiej kolejności pić alkohol – o czym należy pamiętać?

Wiele osób jest zdania, że należy rozpocząć picie od niskoprocentowego alkoholu i stopniowo przechodzić do napoi wysokoprocentowych. Tak naprawdę najważniejszy jest umiar i rozsądek w ilości spożywanych trunków. Warto jednak pamiętać, że zaczynając konsumpcję od napoi ze znaczną ilością alkoholu, łatwiej będzie stracić kontrole, co przełoży się na szybsze upicie się. Niezależnie od tego, na jakie rodzaje alkoholu się zdecydujemy, zawsze należy pić z umiarem. Dotyczy to również mieszania trunków.

jakich alkoholi nie mieszać

Jakich alkoholi nie mieszać?

Połączenia, które są najbardziej szkodliwe dla naszego organizmu to mieszanie piwa z wódką, piwa z drinkiem, wódki z szampanem czy piwa z winem. Warto pamiętać, że alkohole zawierające bąbelki (szampan, wino musujące, piwo) szybciej wchłaniają się do krwiobiegu i podrażniają żołądek. Stąd też towarzyszące nam napoje w trakcie picia również nie powinny być gazowane, najlepiej sprawdzi się woda mineralna. Warto również wystrzegać się mieszania alkoholi, których dotychczas nie konsumowaliśmy. Różne imprezy okolicznościowe mogą być pretekstem do spróbowania nowych nieznanych nam dotąd napoi procentowych. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm ma inną tolerancję, stąd też dobrze jest zachować rozsądek i ograniczyć nowości do minimum. Mieszanie alkoholi nie jest również wskazane pod względem czasu picia. Znacznie więcej poświęcimy go na wypicie szklanki piwa niż kieliszka wódki. W czasie wypicia jednego piwa druga osoba spożywa znacznie większą ilość etanolu znajdującego się w wódce. Warto zatem robić sobie dłuższe przerwy pomiędzy konsumpcją alkoholu i to niezależnie czy jest on mieszany, czy nie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O TERAPII DETOKSYKACYJNEJ

Niezwykle istotne jest również dostrzeżenie problemu, jakim jest nadmierna konsumpcja. Spożywanie znacznej ilości alkoholu oraz częsta utrata kontroli, mogą świadczyć o uzależnieniu. Nie warto się oszukiwać, problem będzie tylko narastał. Stąd też warto jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki i zatrzymać chorobę alkoholową. Świetnym wyborem będzie terapia w ośrodku leczenia uzależnień, która pozwoli zrozumieć mechanizm występującego problemu oraz wyjść z nałogu. Warto pamiętać, że czas działa na niekorzyść, właśnie dlatego nie należy zwlekać z podjęciem decyzji o leczeniu. Im wcześniej dojdzie do zaprzestania picia, tym większe szanse na życie w trzeźwości.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873