telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Definicja alkoholizmu – czy to jeszcze przyjemność czy już uzależnienie?

definicja alkoholizmu

Definicja alkoholizmu – czy to jeszcze przyjemność czy już uzależnienie?

Przebudzenie - 19.07.2021

Rate this post

Do problemu z alkoholem przyznaje się coraz więcej osób – niezależnie od tego, w jakim są wieku. Alkohol staje się elementem ucieczki, sposobem poradzenia sobie z problemami. Nie każdy jednak, kto spożywa alkohol faktycznie ma z nim problemem. Kiedy zaciera się granica między przyjemnością a uzależnieniem? Na jakie znaki ostrzegawcze warto zwrócić uwagę, zanim będzie za późno? 

Czym jest alkoholizm – definicja 

Alkoholizm, nazywany jest również chorobą alkoholową oraz toksykomanią alkoholową. Oficjalnie określany jest jako zespół uzależnień od alkoholu i tak też został uznany przez Światową Organizację Zdrowia. W praktyce alkoholizm to zespół objawów somatycznych, poznawczych i behawioralnych, gdzie spożywanie alkoholu staje się nadrzędne w porównaniu do innych zachowań. 

Choroba alkoholowa to poważne zaburzenie, które prowadzi do destrukcji życia oraz pogorszenia się zdrowia u osoby uzależnionej, oraz jego bliskich, znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Alkoholizm to okresowe spożywanie napojów alkoholowych, aby wprowadzić się w stan dający zupełnie nowe doznania psychiczne. Warto również wiedzieć, że choroba alkoholowa to nie tylko uzależnienie psychiczne, ale również i fizyczne, gdyż osoba uzależniona odczuwa nieustanną potrzebę picia, przy jednoczesnym wzroście tolerancji na alkohol. Efektem tego jest całkowita utrata kontroli nad ilością oraz jakością wypijanego alkoholu. 

Alkoholizm jest chorobą, którą można i trzeba leczyć. Wieloletnie spożywanie alkoholu może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Nagromadzone w organizmie toksyny prowadzą do niewydolności narządów, a te nieleczone – do śmierci. 

Kto ma problem z alkoholem? 

Uzależnienie od alkoholu powszechnie uważane jest za słabość, a także wady wynikające z charakteru. Stereotypowe myślenie sprawia również, że bardzo często za alkoholików postrzegane są osoby, które podczas spotkań okazjonalnych wypiją zbyt dużo i tracą panowanie nad swoim zachowaniem.

Uzależnić od alkoholu może się każdy – bez względu na wiek, płeć, status majątkowy czy pochodzenia. Z definicji alkoholizmu jasno wynika, że uzależniona osoba wykorzystuje alkohol do tego, aby z jego pomocą wprowadzić nowe doznania psychiczne, będące jednocześnie sposobem na ucieczkę od różnego rodzaju problemów czy stresu. Wbrew pozorom nie tylko osoby, które pochodzą z trudnych rodzin alkoholowych czy znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, uzależniają się od alkoholu. Coraz częściej z chorobą alkoholową zmagają się młodzi ludzie albo osoby, które z różnych względów nie potrafią poradzić sobie z jakimś problemem. 

czym jest alkoholizm

Jak zatem rozpoznać, czy bliska nam osoba ma problem z alkoholem? Na co zwrócić uwagę, kiedy podejrzewamy, że jesteśmy uzależnieni? 

Pierwsze objawy alkoholizmu – na co zwrócić uwagę? 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest uzależnionych od alkoholu do momentu, kiedy nałóg wymyka się im już spod kontroli. Do znaków ostrzegawczych, które wskazują na problem z alkoholem można zaliczyć przede wszystkim zwiększoną tolerancję na alkohol. Osoby uzależnione nie zdają sobie również sprawy z tego, że w pewnym momencie nie potrafią już długo wytrzymać bez alkoholu i odczuwają ogromne pragnienie jego spożywania, również bez konkretnej okazji. W praktyce alkohol staje się doskonałą wymówką, a całe codzienne życie jest podporządkowywane momentom, w których można się napić. W efekcie zaniedbywane są obowiązki, praca oraz rodzina, co prowadzi do pogorszenia się sytuacji materialnej, a także zwiększenia ilości stresu. 

Znaki ostrzegawcze niekiedy są niezauważalne nawet dla najbliższej rodziny i dopiero odpowiedź ze strony organizmu w postaci zespołu abstynencyjnego, wyraźnie wskazuje na stan uzależnienia. Drżenie ciała, wzmożone pocenie się czy brak możliwości poprawnego wysłowienia się i zebrania myśli to ostatni moment, kiedy należy zgłosić się na terapię uzależnień. 

Chorobę alkoholową można wyleczyć, wymaga to jednak zaangażowania ze strony osoby uzależnionej. Terapia uzależnień prowadzona w specjalnym ośrodku to pierwszy krok ku temu, aby wyjść z alkoholizmu. 

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873