Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Czy uprawianie sportu pomaga w wyjściu z uzależnienia?

sport a leczenie uzależnień

Czy uprawianie sportu pomaga w wyjściu z uzależnienia?

Przebudzenie - 22.11.2021

Rate this post

Codzienna dawka ruchu jest człowiekowi niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Zbilansowana dieta i treningi pomagają w prawidłowym rozwoju ciała, a także pozytywnie wpływają na zdrowie. Co więcej, rozwijają układ krążeniowo-oddechowy, podnoszą wydolność organizmu i kształtują zdrowe nawyki. Osiąganie wyników sportowych motywuje do dalszego działania, podejmowania kolejnych wyzwań i daje poczucie kontroli nad sobą. Ma też wpływ na poprawę samopoczucia i pewności siebie. Jak zalety uprawiania sportu mogą pomóc w wyjściu z uzależnienia?

Czym jest uzależnienie?

Zgodnie z definicją, uzależnieniem określa się stan, w którym odczuwa się silną, nieodpartą potrzebę zażycia określonych substancji psychoaktywnych lub wykonywania określonych czynności. Uzależnienie może być psychiczne, fizyczne, społeczne lub behawioralne. Bez względu na jego rodzaj, uzależnienie ma destrukcyjny wpływ na zdrowie osoby uzależnionej. Uzależnienie od alkoholu czy narkotyków to choroba, którą trzeba leczyć w profesjonalnym ośrodku terapeutycznym.

Jak działa uprawianie sportu na organizm?

Aktywność fizyczna to zalecenie każdego specjalisty. Niezależnie od rodzaju schorzenia, wieku, płci itd. uprawianie sportu jest powszechnie uznawane jako zdrowe. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na szereg korzyści, jakie wiążą się z regularnym uprawianiem sportu. Podczas ćwiczeń cardio lub siłowych, a nawet podczas spaceru wprowadza się organizm w stan, który pomaga redukować prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób. Jest to efekt wydzielania serotoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za kontrolę nastroju i samopoczucia. Co więcej, wzmożona aktywność obniża ciśnienie i poziom cukru we krwi, a także wzmacnia system immunologiczny. Obniża też ryzyko wystąpienia zaburzeń układu sercowo-naczyniowego.

Jaki wpływ na leczenie uzależnienia ma uprawianie sportu?

Regularne ćwiczenia pomagają w wyjściu z uzależnienia, ponieważ poza szeregiem korzyści zdrowotnych, często nadają życiu sens. Ruch doskonale rozładowuje nagromadzone, negatywne emocje, a także poprawia świeżość umysłu i pomaga myśleć pozytywnie. Ponadto udowodniono, że uprawianie sportu obniża prawdopodobieństwo wystąpienia depresji lub pomaga ją leczyć. Zaburzenia nastroju u alkoholików to jeden z objawów, z którym trudno walczyć samodzielnie. Uprawianie sportu jest sposobem na to, aby zapewnić sobie satysfakcję i podnieść pewność siebie. Poprawa wyglądu sylwetki i lepsze samopoczucie pomagają wytrwać w celu.

sport a uzależnienia

Sport na leczenie uzależnienia – specjalista poleca

Uprawianie sportu pozytywnie wpływa na proces leczenia. Co więcej, nie ma znaczenia rodzaj wybranej aktywności. Specjaliści szczególnie polecają bieganie, ale może to być też taniec, gry zespołowe czy ćwiczenia na siłowni. Sport pomaga tworzyć zdrowe nawyki i zastępować nimi te stare, destrukcyjne, które niszczą życie i utrudniają leczenie uzależnienia. Lekarze i psychoterapeuci zwracają uwagę, że uprawianie sportu pomaga w wyjściu z uzależnienia, ponieważ aktywność fizyczna pod pewnymi względami pomaga uzyskać podobne rezultaty jak po wypiciu alkoholu. Sport odpręża, rozluźnia oraz wprawia w dobry nastrój. Stan po wysiłku fizycznym daje poczucie spełnienia, i motywuje do dalszego działania. Dla osób uprawiających sport charakterystyczne jest także myślenie pozytywnie i lepsze samopoczucie, co jest efektem wydzielania endorfin.

Dlaczego sport pomaga w leczeniu uzależnień?

Podsumowując, uprawianie sportu pomaga w wyjściu z uzależnienia. Świetnym pomysłem jest podjęcie wyzwania regularnych ćwiczeń. Udowodniono, że sport pozytywnie wpływa na zadowolenie z życia. Poza aspektami fizycznymi sport pomaga w odbudowaniu z samym sobą, ale też z innymi ludźmi. Aktywność w grupie, np. podczas sportów zespołowych lub podczas ćwiczeń z inną osobą, sprzyja nauce budowaniu zdrowych relacji. Spędzanie czasu w towarzystwie osób, które nie piją i dbają o siebie, pozytywnie wpływa na wizerunek i kształcenie zdrowych nawyków.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873