Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Czy picie alkoholu samemu jest objawem uzależnienia?
Przebudzenie - 20.03.2023
Alkoholizm jest podstępną chorobą, która może dotknąć każdego. Osoby samotne są szczególnie podatne na sięgnięcie po używki. Odizolowanie się od innych ludzi może pogłębić negatywne emocje tłumione w sobie. Z kolei picie w samotności jest prostą drogą do uzależnienia.
Przeczytaj także: Czy istnieje lek na alkoholizm?
Spis treści
Alkoholizm często nazywany jest chorobą osób samotnych. Przebywanie przez większość czasu w odosobnieniu bez kontaktu z innym człowiekiem nie jest naturalne i może prowadzić do całkowitej izolacji, przygnębienia czy ciągłego smutku. Odrzucenie czy zaniechanie kontaktów międzyludzkich najczęściej dotyczy osób wrażliwych, którym ciężko odnaleźć się w typowym środowisku. Wyobcowanie sprawia, że dana osoba czuje się samotna oraz niezrozumiana, co przekłada się na niską samoocenę, ponadto zaniża poczucie własnej wartości. Problem ten z czasem się pogłębia, potęgując negatywne uczucia. Chcąc poradzić sobie z wewnętrznym smutkiem, napięciem czy bólem, dana osoba szuka ukojenia w używkach. Alkohol zmienia nastrój, wycisza przykre odczucia i „znieczula”. Daje chwilowe poczucie ulgi i zapomnienia. Mechanizm ten wciąga coraz bardziej, co w konsekwencji prowadzi do uzależnienia. Alkoholizm w większości przypadków dotyka te osoby, które czują się osamotnione, natomiast brak bliskiej osoby utrudnia również późniejsze wyjście z nałogu.
Picie w samotności dla wielu osób jest ucieczką od problemów, stresu czy negatywnych przeżyć. Ludzie, którzy nie radzą sobie w życiu rodzinnym bądź zawodowym, często mają problem, aby sprostać wymaganiom otoczenia. Presja, stres, samokrytycyzm to cechy, które silnie oddziałują na człowieka. Ich pogłębienie się oraz niemożność poradzenia sobie z nadmiarem negatywnych emocji sprawia, że ludzie szukają ukojenia, najczęściej w używkach. Alkohol jest najczęstszym środkiem, po który sięgają osoby z problemami. To właśnie w napojach procentowych szukają ukojenia i zapomnienia. Z czasem pojawia się uzależnienie, początkowo psychiczne, później także fizyczne. Alkohol staje się nieodzownym elementem życia. Osoba uzależniona za wszelką cenę stara się być sama, ponieważ wtedy może w spokoju się napić. Nie szuka przy tym okazji czy pretekstu, po prostu alkoholik pije sam w odosobnieniu i zagłusza swoje wewnętrzne odczucia.
Picie samemu z czasem doprowadzi do choroby alkoholowej. Początkowo dana osoba szuka okazji, aby móc w samotności spożyć alkohol. Potrzeba ta się pogłębia i staje się coraz częstsza. Z czasem alkohol wpisuje się na stałe w codzienne życie danej osoby. Pojawiają się również preteksty i okazje, aby móc w „usprawiedliwiony” sposób napić się alkoholu. Osoba uzależniona stara się ukryć swoją chęć picia i sięga po napoje procentowe w ukryciu. Nie szuka już i nie potrzebuje do tego żadnej okazji czy pretekstu. Potrzeba spożycia alkoholu staje się silniejsza i wymusza coraz większe dawki. Tak właśnie napędza się mechanizm uzależnienia. Alkoholik pije więcej, aby wejść w pożądaną fazę. Dochodzi również do utraty kontroli nas wewnętrznym napięciem oraz ilością spożywanego alkoholu.
Alkohol nie rozwiązuje problemów, tylko je potęguje i nawarstwia. Uczucie ulgi jest chwilowe, ponieważ spowodowane jest działaniem etanolu na układ nerwowy oraz mózg. Alkohol negatywnie wpływa nie tylko na fizyczną sferę człowieka, ale także i psychiczną.
Alkoholizm to choroba, która nie pojawia się nagle. Jeszcze przed uzależnieniem występuje wiele sygnałów ostrzegawczych. Ważne jest, aby w porę je dostrzec. Picie w samotności to prosta droga do nałogu. Warto zatem przestać żyć w iluzji, że alkohol rozwiąże problem, czy staje się czymś, co uszczęśliwia. Objawem świadczącym o uzależnieniu może być coraz częstsze szukanie okazji do samotnego picia lub nieudane próby zaprzestania konsumpcji napojów procentowych. Innym symptomem jest zatajanie przed innymi osobami samego faktu spożycia bądź zakłamywanie ilości wypitego alkoholu. Luki w pamięci również będą świadczyć o problemie. W takiej sytuacji należy zacząć działać jak najszybciej, ponieważ nałóg będzie się pogłębiał. Warto skorzystać z pomocy specjalistów oraz psychoterapeutów. To właśnie oni pomogą przywrócić pewność siebie, wiarę we własne możliwości oraz odbudować poczucie własnej wartości. Pozwoli to na powrót do życia w całkowitej trzeźwości.
Picie w samotności jest bardzo ryzykowne. Warto pamiętać, że alkohol nie rozwiązuje żadnych problemów, wręcz przeciwnie tylko je pogłębia. Najważniejsza jest szybka reakcja i skorzystanie z pomocy profesjonalistów.