100 dni bez alkoholu — jakie efekty zachodzą w życiu i ciele?

Już od dawna wiadomo, że alkoholizm jest chorobą prowadzącą do poważnych problemów zdrowotnych zarówno fizycznych jak i fizycznych. Ciągłe uzależnienie od alkoholu ma znaczący wpływ na życie człowieka, ale również czas jego odstawienia może wpłynąć na niego w różny sposób. Aby społeczeństwo było świadome skutków odstawienia, w poniższym wpisie przedstawiamy jakie zmiany zachodzą w organizmie człowieka po zaprzestaniu picia.

Czemu w ciele alkoholika zachodzą zmiany po odstawieniu alkoholu?

Na samym początku zastanówmy się, dlaczego właściwie ciągłe picie alkoholu i późniejsze jego odstawienie zmienia organizm człowieka. Wszystko dlatego, że alkohol toksycznie wpływa na nasze ciało, a szczególnie na wątrobę, która przy notorycznym piciu cały czas musi pracować i usuwać procenty z układu trawienia. Przy tym komórki wątroby stale są uszkadzane, co utrudnia jej prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego, gdy alkoholik porzuci picie, wątroba ma szansę na regenerację całego ciała, co czasem objawia się pozytywnie, ale może również negatywnie wpływać na samopoczucie człowieka, zwłaszcza na początku.

 

Przeczytaj także: Wpływ alkoholu na jelita – czy jest dobry na trawienie?

 

Jakie zmiany zachodzą w organizmie po tygodniu?

Pierwszy tydzień odstawienia alkoholu jest najgorszy i trzeba być tego świadomym. Wtedy alkoholik najczęściej przechodzi detoks i alkohol zostaje usuwany z organizmu. Występuje wtedy tzw. alkoholowy zespół abstynencyjny, dlatego tydzień bez alkoholi daje efekty takie jak:

  • Nudności i wymioty
  • Zmiany nastroju, np. drażliwość, niepokój, depresja
  • Zwiększone tętno i ciśnienie krwi
  • Bezsenność
  • Nadmierne pocenie się
  • Utrata apetytu
  • Drgawki
  • Utrata świadomości

Nie są one przyjemne, dlatego też najlepiej mieć ciągły kontakt z lekarzem i pod żadnym pozorem nie próbować uśmierzyć tych objawów nawet odrobiną alkoholu, gdyż porzucenie picia i lepsze samopoczucie będzie jeszcze trudniejsze do uzyskania. W utrzymaniu trzeźwości może pomóc terapia odwykowa.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA ALKOHOLIZMU W NASZYM OŚRODKU

Jakie zmiany zachodzą po miesiącu odstawienia?

Miesiąc po ostawieniu alkoholu jest już zdecydowanie przyjemniejszy, ponieważ w tym czasie wątroba zaczęła już regenerację. Po tym okresie można zauważyć pierwsze efekty odstawienia alkoholu. W tym czasie:

  • Zmniejsza się obrzęk twarzy i dłoni
  • Poprawia się jakość snu
  • Poprawia się trawienie i ustępują wszystkie dolegliwości związane z zespołem abstynencyjnym
  • Wzrasta poziom energii i polepsza się nastrój
  • Polepsza się koncentracja i pamięć
  • Obniża się poziom stresu

Są to oczywiście drobne zmiany i ich poprawa z każdym kolejnym miesiącem będzie wzrastać. Pamiętajmy jednak, że w tym czasie warto często uczęszczać na terapię i wszelkie zmiany w organizmie również z nim omawiać, by ten mógł nas dzięki poprawie samopoczucia bardziej mobilizować do życia w trzeźwości.

efekty odstawienia alkoholu

100 dni bez alkoholu – efekty

Wbrew pozorom to nie rok bez alkoholu daje najlepsze efekty już zachodzą po 100 dniach. Po tym czasie organizm całkowicie pozbywa się skutków picia i wszelkich negatywnych objawów. Wtedy też:

  • Wzrasta odporność na choroby, zwłaszcza wątroby
  • Wszystkie komórki mózgowe są już w pełni zregenerowane i następuje poprawa funkcji poznawczych
  • Normują się hormony takie jak testosteron czy kortyzol
  • Poprawia się wygląd skóry, wszelkie żółte przebarwienia oraz zaczerwienienia znikają

Po 100 dniach bez alkoholu w bardzo dobrym stanie jest również psychika alkoholika. Uzależnienie nie znika i dalej może się pogłębić, ale człowiek jest dużo bardziej świadomy szkód, jakie niesie za sobą alkohol i można powiedzieć, że zakończył on terapię. W dalszej drodze musi tylko nie ulegać pokusom, a walka o trzeźwość zakończy się sukcesem.

Rok bez alkoholu – jak ta zmiana wpływa na organizm?

Efekty po roku bez alkoholu tak naprawdę nie różnią się już od tych wymienionych poniżej, a z czasem tylko wzrasta pozytywny wpływ odstawienia. Samopoczucie alkoholika jest na pewno dużo lepsze pod kątem zdrowia fizycznego, ale także i psychika nie sprawia już problemów; wszystkie komórki w ciele powinny być zregenerowane. Pamiętajmy jednak, że takie skutki można osiągnąć, gdy uzależnienie nie było na najwyższym poziomie i nie ciągnęło się latami.

Aby więc cieszyć się życiem w trzeźwości, warto jak najszybciej podjąć walkę z nałogiem i dzięki temu uzyskać jak najlepsze efekty z odstawienia alkoholu.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...