Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Wyrzucić z głowy głód narkotykowy

Wyrzucić z głowy głód narkotykowy

Przebudzenie - 30.08.2019

3/5 - (2 votes)

Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków nie jest łatwe do pokonania nawet dla najbardziej świadomej swoich złych nawyków osoby. Silnie destrukcyjne środki przyjmowane regularnie, początkowo w celu uciszenia negatywnych emocji czy rozluźnienia się, a potem też jako sposób na zabicie skutków odstawienia używki, przyczyniają się do stworzenia fizycznej i psychicznej potrzeby ciągłego zwiększania dawek i przymusu ze strony organizmu do sięgania po kolejne porcje narkotyków. Jak wyrzucić z głowy głód narkotykowy i podjąć pierwsze kroki w walce z uzależnieniem?

Czym jest głód narkotykowy i jak go rozpoznać?

Za typową definicję głodu narkotykowego, a także każdego „głodu” związanego z uzależnieniem od pewnych substancji chemicznych uznaje się fizyczne i psychiczne zaburzenia wynikające z odstawienia przez osobę uzależnioną przyjmowanych dotąd środków. Głód narkotykowy może objawiać się podobnie jak głód alkoholowy, powodując złe samopoczucie, nudności i wymioty czy kłopoty z ciśnieniem krwi, ale jego znakiem rozpoznawczym jest też wiele objawów typowych wyłącznie dla osób uzależnionych od narkotyków. Kichanie, ciągłe ziewanie, katar, łzawienie, kaszel, ślinotok, dreszcze, bóle mięśniowe, drętwiejące kończyny czy pobudzenie ruchowe mogą być najlepszym objawem zbyt dużej przerwy od przyjęcia ostatniej dawki narkotyku. Poradzenie sobie z nimi samodzielnie bez sięgania po używki może być niemożliwe i skrajnie niebezpieczne – szybkie trafienie pod opiekę lekarza bywa często jedynym ratunkiem.

Wspomniane objawy głodu narkotykowego są jednym z powodów, dla których tak wielu uzależnionych boi się rozpoczęcia procesu walki z uzależnieniem, na którego początku zawsze następuje obowiązkowa detoksykacja. Pozbycie się z organizmu środków psychoaktywnych i odbudowanie choć częściowo jego zdolności funkcjonowania bez ich działania wymaga ciągłej opieki zarówno lekarzy, jak i psychologów. Osoba przechodząca proces detoksykacji i terapii narkotykowej powinna być całkowicie odcięta od środowiska, które utożsamia z możliwością zdobycia narkotyków. Ponowna socjalizacja powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą, najlepiej tam, gdzie szanse na zdobycie używek są znacznie niższe.

Leczenie uzależnienia od narkotyków – jak wybić z głowy głód narkotykowy?

Głód narkotykowy jest utożsamiany przede wszystkim z początkowym odstawieniem używki i procesem detoksykacji, jednak w rzeczywistości często towarzyszy także osobom które z nałogiem wygrały nawet kilka lat wcześniej. Sytuacja ta jest wynikiem tego, że tendencje do popadania w uzależnienie są zapisane w osobowości i psychice człowieka, które choć kształtowane pod wpływem psychoterapii nigdy nie zostaną do końca zmienione. Ryzyko uzależniania się od środków psychoaktywnych jest też wpisane w geny, z którymi nawet najskuteczniejsza psychoterapia nie jest w stanie wygrać. Co więc mogą zrobić osoby, które chcą pozostać w trzeźwości i wygrać z głodem narkotykowym?

Pierwszym krokiem do pokonania głodu jest umiejętność rozpoznania jego objawów, które nie zawsze będą bezpośrednią chęcią sięgnięcia po używkę. Nawet pojawienie się używek w myślach osoby kiedyś uzależnionej może być pierwszym niebezpiecznym sygnałem, po którym często następują fizyczne objawy w postaci większego rozdrażnienia, izolowania się, czy nawet wrażenia że narkotyki znajdują się w pobliżu. Co można zrobić w tej sytuacji? Przede wszystkim unikać środowisk, w których mogą się pojawić narkotyki. Wiele osób uzależnionych ma często wrażenie, że po terapii ich silna wola nie może być złamana. Osoby takie odnoszą nawet sukcesy przebywając w otoczeniu innych osób sięgających po używki rekreacyjnie. Prędzej czy później okazuje się jednak, że niewyczuwalna wcześniej presja społeczna działa i chęć sięgnięcia po używkę dla towarzystwa rośnie – unikanie takich sytuacji jest jedynym słusznym rozwiązaniem.

Co zrobić, gdy głód wystąpi? Poradzenie z nim sobie samodzielnie nie będzie proste, szczególnie jeśli ma się możliwość dostępu do używek. Dobrym pomysłem będzie próba rozładowania negatywnych emocji w bardziej konstruktywny sposób, poprzez pracę i sport (rozpraszanie się działa na mózg naprawdę skutecznie), ale też wrócenie myślami do negatywnych skutków zażywania narkotyków (dostrzeżonych podczas terapii) i analizowanie drogi, jaką przeszło się od wyjścia z nałogu. Jeśli nic nie pomaga, dobrym pomysłem będzie rozmowa z terapeutą bądź partnerem, który również wyszedł z nałogu i może wspomóc Cię w wyjściu z głodu szybciej, niż samodzielne działania.

Ośrodek terapii uzależnień Przebudzenie oferuje skuteczną terapię w miejscu otulonym zielenią, ponadto anonimowość oraz komfortowe warunki. Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na każde Państwa pytanie.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873