telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Uzależnienie od amfetaminy – objawy zażywania i skutki

amfetamına dzialanie

Uzależnienie od amfetaminy – objawy zażywania i skutki

Przebudzenie - 23.02.2022

Rate this post

Coraz częściej mówi się o uzależnieniu od środków psychoaktywnych wśród młodych ludzi. Wynika to przede wszystkim z małej świadomości tego, jak faktycznie narkotyki działają na nasz organizm oraz jakie są długotrwałe skutki ich zażywania. W praktyce nawet małe dawki narkotyków prowadzą do silnego uzależnienia, które stopniowo wyniszcza psychikę i ciało człowieka. Szczególnie szkodliwa jest amfetamina.

Jak działa amfetamina?

Amfetamina to substancja pobudzająca do funkcjonowania centralny układ nerwowy. W efekcie osoba po jej zażyciu przestanie odczuwać zmęczenie i będzie pełna energii. Skutki amfetaminy pozwalają również na większe skoncentrowanie się na wykonywanej pracy, a także wzrost pewności siebie. Skład amfetaminy ma ogromny wpływ na jej ostateczne działanie.

Przyjmowanie amfetaminy niesie za sobą bezsenność oraz rozszerzone źrenice. Oprócz tego będąc pod wpływem narkotyku osoba może być bardziej gadatliwa niż dotychczas, odczuwać euforię i chęć podejmowania się działań, które do tej pory były dla niej niemożliwe. Oprócz tego amfetamina wpływa na zwiększenie pewności siebie – zwłaszcza w zakresie inteligencji. Wiele osób uzależnionych odczuwa jednak niekontrolowane drganie mięśni, suchość w ustach oraz nieregularny oddech. Jak wyglądają objawy odstawienia amfetaminy?

Wszystko to składa się na powstanie poważnych zaburzeń psychicznych po amfetaminie. Psychika po amfetaminie jest w bardzo złej kondycji – zwłaszcza w momencie, kiedy działanie narkotyku słabnie. Skutki uboczne po amfetaminie znacznie utrudniają późniejsze funkcjonowanie i wiele osób sądzi, że sposobem aby sobie z nimi poradzić to przyjęcie kolejnej dawki narkotyku. Tzw. zjazd po amfetaminie niesie za sobą problemy z koncentracją, zwiększone drganie mięśni i niedające się do zaspokojenia pragnienie. Zazwyczaj też objawem jest zwiększona senność i kłopoty z wykonaniem prostych czynności.

Objawy przedawkowania amfetaminy

Ze względu na sposób przyjmowania amfetaminy, narkotyk ten jest trudno przedawkować. Jednak z czasem osoba uzależniona sięga po jej większe ilości, a zbyt wysoka dawka amfetaminy jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia. Objawy przedawkowania amfetaminy to:

  • znaczne osłabienie organizmu,
  • nieustające drżenie mięśni,
  • ból całego ciała i intensywne drgawki,
  • gwałtowny i szybki oddech,
  • agresywne zachowanie w stosunku do otoczenia,
  • problemy z układem pokarmowym,
  • omdlenia lub nawet śpiączka.

Amfetamina jest niebezpieczna w połączeniu z alkoholem, gdyż długotrwałe mieszanie tych dwóch substancji prowadzi do uszkodzenia organów (zwłaszcza wątroby) oraz pojawienia się myśli samobójczych lub zwiększenia stanów depresyjnych. Przedawkowanie amfetaminy w duecie z alkoholem prowadzi także do śmierci. Osoby uzależnione zazwyczaj nie zauważają momentu, kiedy przesadzą z ilością zażywanego narkotyku.

Skutki zażywania amfetaminy po latach

Amfetamina to silnie uzależniająca substancja. Przyjmowana miesiącami i latami może doprowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych, które z biegiem czasu będą się coraz bardziej nasilać. Aby osiągnąć stan pobudzenia po amfetaminie osoby uzależnione przyjmują jej coraz więcej. W efekcie pojawiają się objawy wyniszczenia organizmu. Problemy zdrowotne, również psychiczne, stają się widoczne dla każdego.

Z biegiem lat osoby uzależnione od amfetaminy odczuwają silną psychozę i zaburzenia behawioralne. Pojawiają się objawy chorób psychicznych, które mogą doprowadzić do samobójstwa lub pogłębienia się depresji. Uzależnienie widać również po zaburzeniach fizjologicznych, arytmii serca oraz ogólnym pogorszeniu się stanu zdrowia.

amfetamina skutki uboczne

Amfetamina jest niebezpieczna ze względu na pojawiające się wrzody układu pokarmowego, których skutki prowadzą do niedożywienia. Do tego stanu nierzadko przyczynia się także niedobór witamin, które nie są wchłaniane z pożywieniem. U narkomanów można także zaobserwować zmiany w wyglądzie. Skóra po amfetaminie jest szara, pozbawiona elastyczności, szorstka.

Leczenie uzależnienia od amfetaminy w ośrodku odwykowym

Osoby uzależnione od amfetaminy nie będą w stanie jej samodzielnie odstawić. Konieczna w tym przypadku będzie terapia uzależnień w prywatnym ośrodku odwykowym. Ośrodek leczenia uzależniania od narkotyków wesprze pacjentów w procesie odstawienia narkotyków i przeprowadzi ich przez cały etap detoksykacji, aby zmniejszyć wszystkie efekty uboczne.

Pacjenci przebywający w ośrodku leczenia uzależnienia od amfetaminy otrzymają również profesjonalne wsparcie terapeutyczne oraz możliwość rozmowy z psychiatrą. Terapia indywidualna oraz terapia grupowa pozwoli mu zrozumieć wszystkie mechanizmy uzależnienia, aby uniknąć powrotu do nałogu.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873