Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Samotność – czy może prowadzić do nałogów?

kobieta pijąca w samotności wino

Samotność – czy może prowadzić do nałogów?

Przebudzenie - 27.07.2020

Rate this post

Pewien francuski filozof powiedział kiedyś, że samotność jest nauczycielem. Uczy przebywania we własnym towarzystwie, zaglądania w głąb siebie. Wielu z nas zastanawia się jak oswoić samotność. Jest to bowiem subiektywny stan, który porusza emocje, a dotyczy braku zrozumienia, wsparcia, akceptacji, przyjaźni czy miłości. Nawet będąc w związku można się czuć samotnym i zagubionym. Samotność wynika bowiem z niezadowalającej relacji z innymi ludźmi. Czy to powód aby samotność mogła prowadzić do nałogów? Czy nałogi to ucieczka od samotności?

Poczucie samotności a nałogi

Człowiek z natury jest istotą stadną. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje innych ludzi, otoczenia, środowiska. Zauważył to już Arystoteles w starożytności, wskazując że człowiek jest zdolny do życia we wspólnocie i w niej powinien żyć, ponieważ “człowiek jest istotą społeczną, ten zaś, kto nie żyje w społeczeństwie jest bestią albo bogiem”. Osoby uzależnione to osoby, które nieco wyłamują się z tego schematu. Żyją często na marginesie społeczeństwa, a nałóg nie pomaga im wrócić do normalnego funkcjonowania.

Wiele osób, które cierpią z powodu uzależnienia od alkoholu lub są uzależnione od narkotyków to osoby wrażliwe, które nie radzą sobie w głośnym, chaotycznym społeczeństwie. Wpadają w uzależnienie z wielu powodów. Może to być praca, nieszczęśliwy dom, zła socjalizacja, zdrowie czy brak umiejętności sprostania rosnącym wymaganiom z otoczenia, co powoduje, że czują się samotne.

Samotność a alkoholizm

Alkoholizm a samotność to temat poruszany i pogłębiany od wielu lat. Mówi się nawet, że alkoholizm to choroba samotności. Wśród wielu przyczyn nałogów wskazuje się na niedopasowanie społeczne oraz niskie poczucie własnej wartości. Wzmaga ono poczucie samotności wśród osób uzależnionych, które spożywają alkohol w dużych ilościach, aby zapomnieć o otaczającej rzeczywistości i realnych problemach.

Częste picie w samotności czy tzw. “picie do lustra” tylko nasilają problem, jakim jest chroniczna samotność. Podobnie działa mechanizm u Dzieci Dorosłych Alkoholików, które żyją w nieodpartym poczuciu krzywdy, z zaburzeniami tożsamości, często przejawiając zachowania autodestrukcyjne.

Samotność a narkomania

Leczenie narkomanii to często podróż, która jest bardzo kręta. Osoby uzależnione od narkotyków żyją wbrew normom społecznym, a także często mają objawy psychopatologiczne takie jak depresja. Poszukiwanie akceptacji w grupie jest dla narkomanów bardzo istotne, a kiedy nie znajdują uznania w oczach innych czują się samotni. Ta samotność nakręca spiralę uzależnienia. Dodatkowo wyniszcza organizm i może powodować zmiany osobowości. Co więcej, wielu narkomanów przyznaje się do wkroczenia na ścieżkę przestępczą, w której szukają sposobu na zdobycie substancji.

Wiele badań potwierdza, że osoby uzależnione często czują się lepiej dzięki zażyciu substancji psychoaktywnej. Łatwiejsze załatwianie spraw, większa odwaga i zapomnienie o problemach przykrywają jednak problem, jakimi są nieumiejętność mówienia o uczuciach, chęć bycia adorowanym, podziwianym lub po prostu rozumianym przez innych.

Chęć poradzenia sobie z problemami samemu lub brak osoby do której można się zwrócić może potęgować problem alkoholowy lub narkotykowy. Wiele osób raz na jakiś czas odczuwa samotność. Ważne jednak, aby ten stan nie zmienił się w osamotnienie, które objawia się uczuciem wewnętrznej pustki, bezsilnością czy odczuwaniem wstydu, w konsekwencji prowadząc do nałogów.

picie w samotności

Jak sobie z tym radzić?

Poczucie samotności i odrzucenia to emocje, z którymi ciężko sobie poradzić samemu. Osoby uzależnione często wciągają psychicznie swoich najbliższych w uzależnienie, ale jednocześnie powodują emocjonalny zwrot od żywienia pozytywnych uczuć w kierunku osoby uzależnionej. To sprawia, że jedyne co może pomóc osobie uzależnionej to pomoc specjalisty. Długa terapia to jednak nie koniec, ponieważ trzeźwiejący alkoholik czy narkoman na odwyku wymagają stałej obserwacji. Mogą się czuć nie tylko głodni czy źli, ale co szczególnie istotne – samotni.

Wsparcie ze strony profesjonalistów, którzy rozumieją problem to sposób, aby przywrócić wiarę w siebie i zrzucić ciężkie poczucie winy, często noszone latami. Terapia to podróż w głąb siebie. Sposób na odbudowanie lub zbudowanie od nowa poczucia własnej wartości, dostrzeżenie swoich wad i słabości oraz ich umiejętne nazwanie. Terapia leczenia alkoholizmu w tym pomoże.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873