Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Planowanie i rozliczanie dnia – walka z alkoholizmem

alkoholizm - planowanie dnia

Planowanie i rozliczanie dnia – walka z alkoholizmem

Przebudzenie - 08.01.2018

Rate this post

Pewien mój przyjaciel, powiedział mi dawno temu: „Grzesiek, jeśli chcesz trzeźwieć, to musisz nauczyć się odpowiednio planować swój dzień.”

Nie za bardzo rozumiałem o co mu chodzi. Planować dzień? A co to w ogóle znaczy?

Planowanie dnia będąc alkoholikiem – co to znaczy?

„To znaczy, że, abyś żył radośnie, twórczo, odważnie i w zgodzie ze sobą, to dobrze jest tak planować każdy swój dzień, aby jak najmniej było w nim przypadkowych zdarzeń, a jak najwięcej takich, które są twoimi świadomymi decyzjami.”

Powiedział i dał mi czas na przetrawienie tej informacji. Nadaremno jednak… Wciąż nie rozumiałem o co chodziło. I jak często bywa w takich sytuacjach, najlepszym lekarstwem na zrozumienie okazał się być czas, moje potknięcia i nabyte doświadczenia.

Dlaczego planowanie dnia, tworzenie krótko i długo terminowych planów jest tak ważne? Odpowiedź jest banalnie prosta. Otóż pijąc żyłem nie tylko z dnia na dzień, ale żyłem też bez żadnego pomysłu na swoje życie.

Poniedziałek, środa, sobota…styczeń, maj, wrzesień… a co to za różnica? Liczyło się generalnie jedno: mieć pieniądze na alkohol i święty spokój od najbliższych. Praca? Wiara? Uczciwość? Rodzina? Rozwój osobisty? Nie miałem czasu, ochoty ani umiejętności, aby te wartości wprowadzać w codzienne działania. Mówiąc krótko: w życiu alkoholika dominującą cechą jest wszechobecny chaos.

Zero konsekwencji, zero wiarygodności, zero odpowiedzialności. I dopiero w czasie mego pobytu w Ośrodku Leczenia Uzależnień, chcąc-nie chcąc, poddałem się pierwszemu elementowi porządkującemu moje życie – rozkładowi dnia. A więc pobudka o określonej porze, posiłki o określonej porze, zajęcia o określonej porze, czas wolny o określonej porze i czas na sen również o określonej porze. Dla mnie, przyzwyczajonego do kompletnie frywolnego życia, było to na początku nieco trudne. Jednak to doświadczenie było mi bardzo potrzebne i pomocne. Wiedziałem wtedy, że chaos MUSI zniknąć z moich działań.

Jak zaplanować swój dzień?

Zaczynałem powoli mieć plany na swoje życie. Po pierwsze, wiedziałem, że muszę znaleźć pracę. Następnie zamarzyło mi się ukończenie szkoły średniej. To już był plan długoterminowy, chyba pierwszy w moim życiu, a w trzeźwym na pewno. Powrót do moich dziecinnych i młodzieńczych pragnień związanych z wędrówkami po górach i gra na gitarze, to były te czynności, które mocno wypełniały pierwszy rok mojego trzeźwego życia. Oczywiście, cały czas utrzymywałem kontakt z trzeźwiejącymi alkoholikami, mającymi kilka lat abstynencji. Byli oni dla mnie żywymi dowodami sukcesu, który chciałem osiągnąć i ja.

Jeśli chcesz naprawdę zmieniać swoje życie, nie stać w miejscu, rozwijać się, osiągać sukcesy, budować, poznawać, cieszyć się życiem – mimo że czasem coś się nie uda, coś nie wyjdzie- to pozbądź się wewnętrznego chaosu, stwórz listę realnych celów do których chcesz dążyć, które chcesz osiągnąć, podziel je na krótko i długoterminowe i realizuj je! I trzeźwiej! I bądź szczęśliwy! Bądź sobą!

Grzesiek – alkoholik.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873