Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Nigdy nie jeżdżę po alkoholu

wypadek samochodowy spowodowany przez pijanego kierowcę

Nigdy nie jeżdżę po alkoholu

Przebudzenie - 27.01.2020

Rate this post

Jak podają najnowsze statystyki, Polska znajduje się w czołówce spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o ilość powodowanych wypadków śmiertelnych na drodze. Największa liczba dotyczy młodych kierowców, którzy nie ukończyli 24 roku życia.

Choć raport nie określa wprost, że przyczyną jest nadmierne spożycie alkoholu, to jednak nie można zaprzeczyć, że ma on zdecydowany wpływ na występowanie brawurowej jazdy, która często jest połączona z brakiem racjonalnej oceny, co do panującej sytuacji i warunków drogowych.

To przypuszczenie potwierdza raport z 2018 roku, który podaje, że co trzeci kierowca przyznał się do jazdy autem po spożyciu alkoholu. W związku z tym, od 2020 roku polski rząd szykuje się do zaostrzenia obowiązujących przepisów oraz podniesienia wysokości mandatów.

Spis treści

Przepisy oraz konsekwencje karne

Stan nietrzeźwości jest określany art. 115 § 16 Kodeksu karnego, według którego, aby zostać uznanym za osobę nietrzeźwą, zawartość alkoholu nie powinna przekraczać 0,5 promila we krwi oraz 0,25 mg zawartym w 1dm3  wydychanego powietrza.

Stan określany jako „wskazujący na spożycie alkoholu” zaczyna się od 0,2 promila oraz 0,1 mg, który zgodnie z art. 86 albo 87§1 stanowi już wykroczenie drogowe. Zgodnie z prawną definicją, kierowcę będącego po spożyciu spotka kara w postaci aresztu, grzywny do 5000 zł oraz czasowego zatrzymania prawa jazdy.

Ponadto, sąd może orzec czasowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. O wiele surowsza kara czeka nietrzeźwego kierowcę, który zgodnie z art. 178a kodeksu karnego podlega pozbawieniu wolności do 2 lat oraz otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet do 10 lat, o ile nie spowodował wypadku śmiertelnego.

Wówczas możliwe jest dożywotnie zabranie prawa jazdy i całkowity zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi, bez możliwości odwołania. Warto również nadmienić, że prowadzący postępowanie przedstawiciel prawa może zatrzymać samochód, którym poruszał się pijany kierowca na poczet tak zwanych majątkowych środków karnych. Tę zasadę regulują przepisy, odpowiednio art. 46§1, art. 47 § 3 k.k. oraz art. 44 § 2 z kodeksu karnego.

jazda samochodem pod wpływem alkoholu

Radykalna odpowiedzialność

W zależności od czasu, kiedy spożyło się alkohol oraz posiadanej masy ciała, nawet po jednej lampce wina można być nadal w stanie po spożyciu, dlatego najlepiej trzymać się prostej, zero-jedynkowej zasady: nigdy nie należy wsiadać za kierownicę jakiegokolwiek pojazdu po spożyciu alkoholu.

Wszelkie używki doprowadzają do zniekształcenia odbieranej rzeczywistości, które buduje fałszywe przekonanie o świetnym samopoczuciu i dobrej kondycji do jazdy samochodem. Jak udowadniają przeprowadzone testy i symulacje, możliwości percepcyjne zostają zniekształcone, a czas reakcji wydłużony.

Wówczas niewiele brakuje do spowodowania wypadku. Należy pamiętać, że przestrzeganie zasady nie jeżdżenia po alkoholu nie dotyczy tylko kierowców samochodów. Obowiązujące, wspomniane przepisy oraz sankcje karne również dotyczą pijanych rowerzystów. Dlatego niezależnie jakim pojazdem się porusza na drodze, należy być zawsze trzeźwym, w celu zachowania bezpieczeństwa swojego oraz innych osób.

Sprawdź zanim pojedziesz

Jeśli nie jest się pewnym, czy stan po spożyciu alkoholu jeszcze się utrzymuje w organizmie, przykładowo po zeszło nocnej, zakrapianej imprezie, należy bezwzględnie przebadać się alkomatem.

W tym celu można się udać do dowolnego komisariatu Policji, gdzie można poprosić o dokonanie pomiaru. W ostateczności warto zadbać o zakup własnego sprzętu, aby móc rzetelnie ocenić poziom stężenia alkoholu we krwi, zanim zdecyduje się na samodzielny powrót autem.

Jeśli zauważyłeś u siebie bądź u swoich bliskich problem z nadużywaniem alkoholu skonsultuj się ze specjalistą w tej dziedzinie. Zapraszamy do Ośrodka Przebudzenie na terapię dla osób uzależnionych od alkoholu.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873