Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Na czym polega detoksykacja?

terapia grupowa - alkoholizm

Na czym polega detoksykacja?

Przebudzenie - 29.11.2019

Rate this post

Detoksykacja alkoholowa jest pierwszym krokiem dla osób chcących rozpocząć walkę ze swoim uzależnieniem. Konieczność oczyszczenia organizmu zarówno z obecnego w nim alkoholu, jak i jego pozostałości zalegających w organizmie po wielu latach nałogowego picia jest konieczne do przygotowania się w pełni do procesu odzyskiwania trzeźwości.

Odstawienie alkoholu nigdy nie powinno przebiegać jednak bez kontroli – osoby, które samodzielnie próbują zrezygnować z picia często wracają do nałogu odczuwając pierwsze skutki tzw. zespołu abstynencyjnego. Na czym polega detoksykacja, jak przebiega i dlaczego należy rozpocząć ją pod okiem specjalistów?

Spis treści

Detoksykacja alkoholowa – jak rozpocząć ją bezpiecznie?

Po dłuższym okresie nałogowego picia i trucia organizmu, powrót do zdrowego i trzeźwego życia okazuje się być trudniejszy, niż może się to wydawać. Alkohol wyniszcza organizm, a dostarczany regularnie nie daje mu żadnego czasu na regenerację. Przy jednoczesnym braku uwagi dla zdrowej diety i dostarczania do organizmu składników odżywczych, poszczególne organy zaczynają z czasem słabnąć i są podtrzymywane w pozornie dobrej formie przez kolejne dawki alkoholu.

Gdy wysokie dawki alkoholu zostaną nagle odstawione, efekty wieloletniego picia ujawniają się lawinowo w postaci gorączki, osłabienia, nudności, przyspieszonego rytmu serca, duszności, a często także drgawek i omdlenia. Niekontrolowane mogą doprowadzić do tragedii i to właśnie główny powód, dla którego detoks powinien być zawsze prowadzony pod kontrolą lekarzy.

Detoks krok po kroku – jak oczyścić organizm i rozpocząć proces leczenia alkoholizmu?

Na początku, po zgłoszeniu się do ośrodka leczenia uzależnień, osobą cierpiącą z powodu alkoholizmu zajmują się lekarze. To oni przeprowadzą szczegółową diagnostykę stanu zdrowia pacjenta i ocenią negatywne skutki spowodowane przez wieloletnie, nałogowe picie.

Proces detoksykacji organizmu powinien być zawsze dostosowany do stanu pacjenta i jego wieku – w uzależnienie popadają zarówno osoby młode, których stan zdrowia pozwala jeszcze na powrót do dobrej formy po detoksykacji, jak i osoby starsze, które po wieloletnim piciu są już mocno osłabione i detoksykacja wiąże się w ich przypadku z zagrożeniem zdrowia i życia. W obydwu przypadkach proces można przeprowadzić, jednak sposoby leczenia i podtrzymywania organizm będą od siebie różne.

Pierwszym etapem detoksykacji jest powolne usunięcie zalegającego w organizmie alkoholu i efektów jego rozkładu. Alkohol jest wypłukiwany z pomocą dużej ilości płynów, które jednocześnie mają posłużyć przywróceniu organizmowi prawidłowego poziomu nawodnienia. Przeprowadzona bezpiecznie detoksykacja może potrwać kilka dni – procesu nie można nadmiernie przyspieszać, szczególnie gdy organizm jest mocno osłabiony.

Podczas detoksykacji w ośrodku leczenia uzależnień pacjent nie ma dostępu do alkoholu, a jego parametry życiowe są pod stałą kontrolą lekarzy i pielęgniarek. To oni decydują o tym jakie dawki witamin, minerałów i leków przeciwbólowych mogą zostać pacjentowi bezpiecznie podane. Wszystkie działania lekarzy mają na celu ustabilizowanie stanu zdrowia pacjenta i zbudowanie solidnej podstawy fizycznej do rozpoczęcia dalszej pracy z terapeutą.

grupa ludzi podczas terapii uzależnień

Terapia kontrolowana – skuteczny sposób leczenia choroby alkoholowej

Detoksykacja alkoholowa jest pierwszym z wielu ważnych etapów w drodze do trzeźwości i walki z nałogiem. Alkoholizm jest jednym z najbardziej powszechnych uzależnień na całym świecie i każdego dnia z jego powodu umiera wiele osób, które nie zdążyły poddać się terapii i wyjść na drogę do trzeźwości. Poddanie się detoksowi w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień jest traktowane przez wielu uzależnionych z oporem, jednak w praktyce to właśnie najszybszy i najskuteczniejszy sposób walki z chorobą alkoholową.

Detoks pod kontrolą lekarzy jest jedyną gwarancją bezpiecznego pozbycia się alkoholu z organizmu – dzięki możliwości ciągłej kontroli funkcji życiowych i uzupełniania stopniowo niezbędnych do przetrwania organizmu składników odżywczych, osoby uzależnione mają szansę faktycznie pozbyć się kontrolującego je alkoholu bez utraty kontroli i powrotu do picia dla uśmierzenia efektów odstawienia.

Decydujący się na leczenie w ośrodku terapii uzależnień alkoholik nie powinien czuć się jak przegrany – jego siła woli i chęć wyjścia z nałogu powinny być wspierane przez jego najbliższe otoczenie i pochwalane jako słuszne działania. Nikt nie jest w stanie pokonać alkoholizmu samodzielnie. Szanse na wygraną z pomocą detoksykacji i terapii są jednak znacznie wyższe.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873