telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Na czym polega alkoholoodtrucie?

alkoholizm

Na czym polega alkoholoodtrucie?

Przebudzenie - 12.09.2018

4.8/5 - (6 votes)

Do tej pory wynaleziono mnóstwo sposobów walki z nałogami – od terapii psychologicznych po stosowanie inwazyjnych leków. Nadal jednak za jeden z najbardziej skutecznych sposobów uznawane jest odtrucie, potocznie zwane również detoksem. Można je  stosować w przypadku uzależnienia od wielu substancji psychoaktywnych, w tym również od alkoholu.

Pierwszy, najważniejszy etap

Dzięki alkoholoodtruciu zmniejszane są objawy zespołu abstynencyjnego, poprzez pozbycie się szkodliwej substancji z organizmu osoby chorej. Czasem dolegliwości towarzyszące wyżej wymienionemu zespołowi, bywają wyjątkowo uciążliwe – mogą to być np. biegunki, silne bóle głowy, nadmierna potliwość, kołatanie serca, bóle mięśni i kości oraz wahania ciśnienia. Powodowane są one gwałtownymi zmianami, jakie zachodzą w procesach metabolicznych organizmu.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że alkohol wypłukuje z organizmu wiele witamin i minerałów, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W związku z tym dobrze, aby przywrócić równowagę biologiczną, która jest decydująca w procesie wracania do zdrowia. Pacjent dostaje wykaz leków, które musi zażywać o określonych porach tak, aby maksymalnie wzmocnić organizm i pozbyć się z niego toksyn, które zaburzają jego prawidłowe funkcjonowanie.

Przeprowadzanie alkoholoodtrucia

Alkoholoodtrucie to pierwszy etap wychodzenia z nałogu. Pacjent trafia do szpitala, gdzie otrzymuje kroplówki z odpowiednio dawkowanymi witaminami i minerałami oraz innymi środkami farmakologicznymi. Ma to niejako naprawić organizm, który doznał uszczerbku na skutek choroby alkoholowej. Ważne, aby chory w czasie detoksu znajdował się pod stałą opieką lekarską, aby detoks w żaden sposób nie wyrządził krzywdy jego organizmowi. Detoks alkoholowy nie musi oczywiście odbyć się tylko w szpitalu – ośrodki odwykowe, takie jak nasz, w swojej ofercie posiadają alkoholoodtrucie, które jest najczęściej wstępem do właściwego leczenia alkoholizmu.

Nagłe odstawienie substancji od której chory był uzależniony, może skutkować niebezpiecznymi dla zdrowia i życia przypadłościami, które zostały wcześniej wymienione. Zdarza się, że wtedy chory zostaje objęty opieką psychiatry, który pomaga mu przejść przez ten trudny okres, w którym mogą się również pojawiać np. stany lękowe.

Przede wszystkim człowiek

Osoba uzależniona, która przechodzi detoks, zwykle po jego zakończeniu jest kierowana do środka leczenia uzależnień. Każdy lekarz i specjalista, który spotyka się z chorym, ma za zadanie nie tylko uświadomić mu już istniejący problem, ale również pokazać danej osobie zalety wynikające z abstynencji. Po detoksie jest to znacznie łatwiejsze, ponieważ dana osoba ma przekonanie, że symbolicznie może rozpocząć nowe życie, już bez substancji uzależniającej w organizmie.

Z możliwości alkoholoodtrucia czasem korzystają osoby, które wyjątkowo źle odczuwają stany spożycia dużej ilości trunków. Wówczas taki ktoś może się udać do najbliższej placówki, która takowy detoks przeprowadza, i się mu poddać, aby po pewnym czasie znacznie lepiej się poczuć.

odmowa picia

Ważne, aby osoba zgłaszająca się na alkoholoodtrucie wiedziała, po co właściwie to robi. Świadomość celu, jaki przed nią oraz droga, jaką jeszcze musi przebyć, aby całkowicie się wyleczyć, są olbrzymią motywacją.

Alkoholoodtrucie umożliwia całkowicie nowy start i może dla alkoholika stanowić symboliczny moment rozpoczynania nowego życia. Z pewnością warto zastosować tę metodę, chociaż bywa, że niektóre osoby próbują ją niepotrzebnie demonizować, co nie zachęca chorych po poddania się jej.

Jedno jest pewne – im wcześniej alkoholik podda się detoksowi, tym lepsze efekty on przyniesie. I warto pamiętać o jeszcze jednym – detoks musi być wykonywany w warunkach szpitalnych, ze względu na spadek odporności chorego oraz liczne dodatkowe objawy, które zostały wcześniej wymienione. Weźmy pod uwagę również kolejną rzecz – w leczeniu alkoholika jest potrzebna jego silna wola wyzdrowienia – bez niej żadna metoda nie zadziała.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873