Jak wytrwać w trzeźwości po skończeniu terapii?

Ukończenie terapii odwykowej to ogromny sukces. Kiedy rozpoczyna się nowy etap w życiu, naturalnym jest jednak poczucie zagubienia. Obawa przed utratą motywacji do wytrwania w trzeźwości może paraliżować. Są jednak sposoby na to, aby pozostać w trzeźwości po ukończonej terapii odwykowej nawet do końca życia. Przedstawiamy wskazówki, dzięki którym życie po terapii będzie prostsze.

Zdiagnozowanie i unikanie wyzwalaczy

Alkoholicy mają poczucie, że „alkohol za nimi chodzi”, ponieważ w ich najbliższym otoczeniu mogą występować silne wyzwalacze zewnętrzne. Ich zdiagnozowanie jest kluczowe, aby móc sobie z nimi radzić. Wyzwalaczami zewnętrznymi mogą być sytuacje, osoby i miejsca, które kojarzą się z piciem alkoholu. Ich zdiagnozowanie umożliwia zaplanowanie strategii działania, dzięki którym możliwe jest przygotowanie się na różne ewentualności. Co więcej, wyzwalaczami mogą być też przedmioty, nawyki i emocje, z którymi mózg szybko kojarzy czynność picia alkoholu. Aby zachować trzeźwość, zaleca się unikanie wyzwalaczy, ponieważ to one stanowią ryzyko.

Budowanie nowej rutyny

Posiadanie zespołu powtarzanych codziennie czynności wprowadza do życia porządek. Dzięki temu łatwiej zapanować nad chaosem dnia codziennego i natłokiem myśli. Co więcej, możliwość planowania i łatwego przewidywania przyszłości daje większe poczucie bezpieczeństwa, a także poczucie spełnienia i zadowolenia. Codzienna, zdrowa rutyna pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, a także fizyczne. Wypracowanie nowych nawyków i ich codzienne powielanie doprowadza niemal do ich automatycznego wykonywania. Nie przykładając się zbytnio do tego, co się robi, można uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Docenianie się

Wzmocnienia pozytywne są niezwykle ważne, aby wypracować pewność siebie i podnieść poczucie własnej wartości. Doceniać można się niemal na każdym kroku i nie ma w tym nic złego! Można zacząć od powtarzania rano przed lustrem, że jest się mądrym, odpowiedzialnym i dobrym człowiekiem, że dzisiaj będzie dobry dzień itd. Słowa mają wielką moc, którą warto wykorzystywać. Trwanie w trzeźwości warto nagradzać i doceniać.

Pielęgnowanie hobby

Leczenie alkoholizmu otwiera oczy na świat i poszerza horyzonty zachęcając osoby uzależnione do spędzania wolnego czasu na rozwijaniu zainteresowań. Co więcej, gwarantuje, że każdy dzień jest pełen wrażeń i fantastycznych doznań. Czas wolny poświęcony na pielęgnowanie hobby nigdy nie jest stracony. Może to być nauka nowego języka obcego, czytanie książek, robienie zdjęć, bieganie czy składanie modeli samolotów. Możliwości jest naprawdę wiele i tak naprawdę najważniejsze jest to, aby była to przyjemność, z której można być dumnym.

wytrwanie w trzeźwości

Powrót do aktywności zawodowej

Obowiązki służbowe pochłaniają znaczną część dnia. Osoby, które chcą trwać w trzeźwości nie powinny siedzieć same w domu, tylko wrócić do pracy. Z każdej pracy można czerpać radość i satysfakcję. Kluczem jest pozytywne nastawienie.

Pisanie pamiętnika

Przelewanie doświadczeń i emocji na papier, zapisywanie wydarzeń z minionego dnia, notatek, myśli i ważnych zdań to dla wielu osób niezwykle wyzwalające zajęcie. Pozwala pobyć ze sobą sam na sam i powoli przeżyć dzień jeszcze raz, ale wolniej. Pisanie pamiętnika to sposób na opowiadanie własnej historii taką, jaką chce ją widzieć autor. Pamiętnik pomaga pamiętać najpiękniejsze chwile i stanowi wspaniały motywator w pielęgnowaniu wewnętrznej motywacji do osiągania marzeń.

Stosowanie technik oddychania

Trwanie w trzeźwości to wyzwanie, szczególnie w początkowych tygodniach po ukończeniu terapii. W sytuacjach zwątpienia lub momentach stresujących poleca się stosowanie różnych technik oddychania. Może to być głośne oddychanie lub odliczanie w myślach, np. od 10 do 1. Skierowanie uwagi mózgu na wykonanie innej czynności niż sięgnięcie po alkohol, to doskonały sposób na to, aby zmienić sposób postrzegania i perspektywę.

Picie dużej ilości wody

Brak wody w organizmie odwadnia, co powoduje między innymi zmęczenie, bóle głowy i inne dolegliwości. Regularne picie wody może mieć też terapeutyczne znaczenie. W momentach, kiedy odczuwa się chęć sięgnięcia po alkohol, można wypić szklankę wody. W przypadku alkoholików zdarza się, że chęć wypicia alkoholu jest mylnie postrzegana jako chęć ukojenia pragnienia.

Podejmowanie aktywności na świeżym powietrzu

Jazda na rowerze, bieganie, spacer czy grabienie liście – rodzaj podejmowanej aktywności nie ma większego znaczenia. Przebywanie wśród zieleni drzew działa uspokajająco, koi nerwy, a dodatkowo hartuje ciało i ducha. Wytrwanie w trzeźwości po zakończeniu terapii będzie jeszcze łatwiejsze, jeśli trzeźwy alkoholik wyznaczy sobie cele. Może to być codzienny spacer przez godzinę lub przebiegnięcie półmaratonu. Najważniejsze, aby czerpać radość i czuć satysfakcję z realizacji celu.

jak nie pić

Noszenie przy sobie pamiątek

Tak jak w przypadku wyzwalaczy trzeźwy alkoholik jest podatny na sięgnięcie po alkohol, tak w przypadku noszenia przy sobie ważnych rzeczy osobistych sytuacja jest odwrotna. Cennymi drobiazgami, które zawsze warto mieć przy sobie, powinny być przedmioty, które poprzez spojrzenie lub ich dotyk przypominają, dlaczego podjęło się terapię. Dzięki temu działają motywująco w sytuacjach zwątpienia i przywołują emocje czy doświadczenia, które pomogły zdecydować o podjęciu leczenia.

Kontakt z innymi trzeźwymi

Ludzie potrzebują rozmowy, a ludzie potrzebujący nie zawsze potrafią o nią poprosić. Posiadanie kontaktu do innych osób, które mają podobne doświadczenia i też trwają w trzeźwości pozwala stworzyć poczucie wspólnoty. Przynależność do grupy to jedna z wartości, dzięki którym możliwe jest tworzenie szczęśliwych relacji z innymi osobami. Możliwość zadzwonienia do osób, które też są trzeźwymi alkoholikami, np. w celu uzyskania wsparcia lub wymiany doświadczeń, to ogromny dar, który obecnie jest niemal na wyciągnięcie ręki.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...