Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / „Ze mną się nie napijesz?!” – jak odmawiać alkoholu?
Przebudzenie - 25.10.2021
Kultura picia w Polsce oparta jest na wysokoprocentowych alkoholach. Nadal dominuje spożycie wódki, a nie na przykład wina, jak jest to we Włoszech, czy Francji. Powszechne przyzwolenie na picie w każdej możliwej sytuacji sprawia, że wszystkie uroczystości rodzinne, okazjonalne wyjścia do pubu, czy restauracji, dyskoteki, imprezy branżowe, Sylwestry, bale karnawałowe i wiele innych są suto zakrapiane alkoholem, a los osób niepijących jest nie do pozazdroszczenia. Konsekwencją powszechnego przyzwolenia na picie alkoholu jest 600 do 800 tysięcy osób uzależnionych, a nadmierne spożywanie różnych trunków dotyczy niemal 3 miliony Polaków. W naszym kraju wciąż utrzymuje się wysokie spożycie różnych alkoholi w przeciwieństwie do innych krajów europejskich. To nie poprawia sytuacji osób niepijących.
Spis treści
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w ostatnich latach wzrosło spożycie alkoholu o 2,2 litra. Cztery dni w tygodniu pije 4,7 miliona Polaków, a 5 dni i więcej 820 tysięcy. Wraz ze wzrostem wskaźników spożycia alkoholu rośnie także śmiertelność z powodu zaburzeń psychicznych związanych z jego spożywaniem, chorób wątroby lub zatruć alkoholowych. Wzór picia wśród naszych rodaków nadal pozostaje bez zmian. Polacy spożywają alkohol w domach, z okazji różnych uroczystości, nieco mniej pije w lokalach gastronomicznych, a jeszcze mniej na świeżym powietrzu. Więcej konsumentów trunków spożywa wódkę, następnie piwo, a potem wino.
Problemem dla towarzystwa pijącego alkohol jest osoba odmawiająca picia, zawsze z jakichś powodów podejrzana. Zwykle słyszą słowa: „Ze mną się nie napijesz?”, „Co z ciebie za mężczyzna?”, „Nie wzniesiesz toastu za zdrowie młodej pary?” Pojawia się namawianie wręcz wywoływanie presji na niepijącego członka towarzystwa, że koniecznie musi się napić, choćby jeden kieliszek. Osoba odmawiająca jest problemem dla spożywającego alkohol otoczenia, bo przecież nie można dobrze się bawić bez alkoholu. Krótko mówiąc, niepijący nie pasuje do towarzystwa, musi się liczyć z odrzuceniem i presją otoczenia w sytuacjach spożywania alkoholu. Wobec tego jak sobie radzić w takich sytuacjach? Jak umiejętnie wybrnąć w taki sposób, aby nie urazić innych, a zachować niezależność w kwestii picia.
Asertywność jest niezwykle ważną umiejętnością w życiu człowieka. Odgrywa ona kluczową rolę w wielu sytuacjach. Oznacza umiejętność wyrażania swojego własnego zdania, przekonań, postaw i uczuć, ale bez naruszania praw innych osób. Asertywności uczymy się w relacjach z innymi. Nikt nie rodzi się z tą umiejętnością. Łączy się ona z szacunkiem do drugiej osoby i jej odmienności. Umiejętność bycia asertywnych nie zawsze rozwija się u każdej osoby na tym samych poziomie. Niektórzy wykazują większą uległość, a inni natomiast prezentują postawę bardziej roszczeniową w relacjach z drugim człowiekiem. Osoby wykazujące się asertywnością lepiej radzą sobie w kontaktach z innymi, gdyż potrafią zadbać o siebie i swoje sprawy, nie naruszając praw otoczenia.
Spożywające alkohol towarzystwo nie chce lub nie potrafi zrozumieć, że picie nie jest kulturową koniecznością. Nic złego się nie stanie, jeśli nie wypijemy zdrowia solenizanta, czy młodej pary. Można doskonale bawić się bez picia. Jest wiele sposobów odmawiania spożywania alkoholu. Jednym z nich jest po prostu unikanie osób spożywających alkohol, zwłaszcza tych, które w sposób nachalny wymuszają picie i nie potrafią zrozumieć osób niepijących i ich motywacji, ale nie zawsze jest to możliwe. Czasami tylko asertywna i kategoryczna odpowiedź: „Nie piję” przynosi rezultaty. Zawsze możemy się wytłumaczyć koniecznością prowadzenia auta, obecnością następnego dnia na ważnym spotkaniu w firmie, przyjmowaniem leków, które nie pozwalają na picie trunków. Poza tym możemy poinformować organizatorów imprezy, że nasza obecność ograniczy się do określonej godziny, co pozwoli uniknąć namawiania do nieograniczonego spożywania alkoholu. Jeśli nawet zdecydujemy się pić niewielkie ilości trunku, to warto wybierać ten lżejszy w postaci na przykład wina, robić długie przerwy i pić mniej. Odmawianie spożywania alkoholu jest szczególnie ważne dla osób pozostających w abstynencji. Wtedy można odmówić spotkania ze spożywającym alkohol towarzystwem. Korzyści dla niepijącego alkoholika z odmówienia picia są większe niż pretensje przyjaciół, rodziny, czy znajomych z unikania kontaktów. W grę wchodzi przecież nie tylko zdrowie, ale także życie osoby uzależnionej.