Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Jak narkotyki wpływają na ciążę?
Przebudzenie - 30.12.2021
Kobiety, które zażywają narkotyki w trakcie ciąży, narażają zarówno swoje życie, jak i nienarodzonego dziecka. Często dochodzi do uszkodzenia płodu, wad wrodzonych, czy problemów z prawidłowym funkcjonowaniem. W większości przypadków noworodki rodzą się z silnym uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.
Spis treści
Narkotyki są substancjami psychoaktywnymi, które wywierają duży wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz zdrowie osoby, która je zażywa. Odpowiadają za powstanie wielu skutków ubocznych. Każdy środek odurzający ma nieco inne działanie, jednak wszystkie negatywnie oddziałują na człowieka. Najczęściej uszkadzają mózg, wątrobę, jelita, układ krążenia i psychikę. Dodatkowo swoją toksycznością i zależnością od przyjmowanych dawek, mogą uszkodzić konkretne organy lub pracę poszczególnych układów. Uzależniają fizycznie i psychicznie, a z czasem zwiększa się również tolerancja organizmu. Niestety zażywanie narkotyków w trakcie ciąży jest poważnym problemem społecznym. Niezależnie od tego, w którym trymestrze są przyjmowane. Nawet ich niewielka ilość może być niebezpieczna, ponieważ substancje te zawierają toksyczne zanieczyszczenia, które uszkadzają organizm matki i płodu. Znaczna część kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak wielką krzywdę wyrządza to maleństwu, które nosi pod sercem. Większa świadomość zagrożenia wynikającego z przyjmowanie środków odurzających mogłaby uchronić dziecko przed wadami wrodzonymi, niepełnosprawnością, przewlekłymi chorobami oraz śmiercią. Narkomania jest poważnym problemem, a w trakcie ciąży jest podwójnie niebezpieczna. To również niewłaściwa dieta, anemia, niedożywienie, częste infekcje, ale również brak systematycznej opieki ginekologicznej.
Nawet niewielka ilość przyjmowanych narkotyków może nieodwracalnie uszkodzić płód. Ich skala jest zależna od rodzaju, stężenia i ilości przyjmowanego środka. Substancje psychoaktywne zmniejszają ilość krwi, która dociera do łożyska, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń w dostarczaniu składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju oraz przyczynia się do niedotlenienia dziecka. Cechą charakterystyczną noworodka, który miał niewystarczającą ilość tlenu w łonie matki, są: zaburzenia snu i koncentracji, słabe napięcie mięśniowe, drżenie i pobudliwość. Często dochodzi również do uzależnienia dziecka, zanim przyjdzie na świat. Narkotyki z grupy opiatów wywołują u maluchów drgawki i zaburzenia oddychania.
Z kolei amfetamina ma działanie silnie pobudzające organizm kobiety, a także zwęża naczynia krwionośne, co może skutkować występowaniem u dziecka: wad serca, niedorozwoju dróg żółciowych, rozszczepu wargi i podniebienia oraz zaburzeń odporności. Marihuana przyczynia się do problemów z koncentracją, zaburzeń pamięci i rozwoju poznawczego. Zażywanie kokainy wywołuje u dziecka: płaczliwość, drażliwość, biegunki, zaburzenia rozwoju motorycznego, niedobór masy ciała, a także wady wrodzone np. serca, czy nerek. Przyjmowanie leków nasennych, czy przeciwlękowych może doprowadzić do zespołu ospałego niemowlęcia, co objawia się u noworodka sennością, obniżonym napięciem mięśniowym oraz słabszymi odruchami. Dziecko w późniejszym etapie życia wolniej adaptuje się do nowych sytuacji. Każde, nawet jednorazowe przyjęcie substancji psychoaktywnej w trakcie ciąży należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Szczególnie niebezpieczne jest przyjmowanie narkotyków w pierwszych trzech miesiącach ciąży, kiedy kształtują się wszystkie narządy wewnętrzne dziecka, ponieważ może dojść do ich uszkodzenia.
Przyjmowanie środków odurzających w trakcie trwania ciąży, niesie za sobą szereg możliwych powikłań. Wiąże się to m.in. z podwyższonym ryzykiem występowania chorób przewlekłych, np. wirusowe zapalenie wątroby. Narkotyki silnie pobudzające utrudniają dopływ krwi, co może skutkować przedwczesnym oddzieleniem się łożyska, zahamowaniem wewnątrzmacicznego wzrostu oraz zgonem dziecka. Opiaty z kolei wywołują przedwczesny poród, hipotrofię płodu i przyczyniają się do śmierci wewnątrzmacicznej. Dodatkowo substancje psychoaktywne powodują ryzyko występowanie poronienia, wad wrodzonych u dzieci, a także nowotworów. W przypadku, kiedy matka przyjmuje narkotyki dożylnie, może to spowodować nawet zarażenie wirusem HIV.
Narkotyki mają negatywny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu. Ich zażywanie skutkuje licznymi dysfunkcjami i wadami. Kobiety sięgające po substancję psychoaktywne nie są odosobnionym przypadkiem, to bardzo złożona grupa, na której przeprowadzane są badania obserwacyjne i kliniczne dotyczące wpływu narkotyków na matkę i dziecko. Ważne jest, że zarówno twarde, jak i miękkie narkotyki mogą spowodować nieodwracalne zmiany.