Jak na świat patrzy osoba z depresją?

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja dotyka mniej więcej 10 procent populacji. To choroba, która dotyczy osób w każdym wieku. Zachorować może zarówno osoba młoda, jak i ta w podeszłym wieku. Smutek, poczucie bezsensu i brak chęci często powodują, że człowiek izoluje się od reszty społeczeństwa popadając w coraz większą melancholię. Depresja, to nie gorszy dzień czy tydzień. To kolejne miesiące i lata w trakcie których stan chorego się pogłębia.

Objawy depresji

Objawy depresji mogą pojawić się dość niespodziewanie. Człowiek z dnia na dzień staje się przygnębiony. Do tego stopnia, że kolejno zaczyna tracić zainteresowanie zarówno aktywnościami sportowymi, spotkaniami towarzyskimi, jak i rzeczami, które do tej pory sprawiały mu wielką przyjemność. Przestaje wychodzić z domu, gdzie męczą go kolejne dolegliwości. Wśród tych które pojawiają się najczęściej jest z całą pewnością bezsenność. Chory nie może zasnąć, a jeśli nawet mu się uda, często wybudza się w nocy.

Bywają przypadki, kiedy na odwrót – pacjent ma dużą potrzebę snu, ciągle jest śpiący i w łóżku spędza długie godziny. Zarówno w dzień, jak i w nocy. Do tego bardzo często dochodzi silny ból głowy w postaci migren, brak apetytu lub apetyt wzmożony, zmniejszone libido, ciągłe zmęczenie i w przypadku kobiet zaburzenia miesiączkowania.

Chociaż wiele osób bagatelizuje depresję, znajdują się i tacy, którzy bezpodstawnie ją u siebie rozpoznają. Należy więc pamiętać, że depresja, to nie jest gorszy dzień czy zwykły ból głowy. To coś znacznie poważniejszego.

Przyczyny i typy depresji

Najczęściej wyróżnia się depresję egzogenną, endogenną, depresję w przebiegu choroby dwubiegunowej afektywnej, depresję poporodową i sezonową. Każdą z nich określają inne przyczyny powstania.

I tak depresja egzogenna, a więc reaktywna, to stan wynikający z trudnych i traumatycznych przeżyć. Może być reakcją na śmierć bliskiej osoby, rozwód czy utratę pracy. Oczywiście każdy z nas na swój sposób przeżywa takie sytuacje, jednak niektórych one przerastają. Pojawia się wtedy silne przygnębienie, które nie mija z czasem.

Depresja endogenna, to z kolei zaburzenie wynikające z zaburzonej pracy systemu hormonalnego lub nerwowego. Pojawia się dość nagle i często maskowana jest przez inne dolegliwości, jak bóle stawów, głowy czy niestrawność. Przy tego typu depresji pacjenci najczęściej skarżą się na bezsenność i kłopoty ze snem.

Depresja w przebiegu choroby dwubiegunowo – afektywnej charakteryzuje się natomiast naprzemiennym występowaniem epizodów manii i depresji. Przy czym ten drugi jest o wiele dłuższy i cięższy w przebiegu.

Przedostatnia, depresja poporodowa, dotyka młode matki po urodzeniu dziecka. Najczęściej bezpośrednio po porodzie pojawia się baby blues, czyli stan umiarkowanego przygnębienia, którego przyczynę upatruje się w gwałtownym zmianach hormonalnych.  Jeśli jednak stan ten nie mija, może przekształcić się w klasyczną depresję poporodową. Matka zmaga się wtedy z przewrażliwieniem na punkcie dziecka czy ogromnym wyczerpaniem psychicznym i fizycznym.

Depresja - baby blues

Kobiety, które doświadczyły baby blues, bardzo często odczuwają wstyd i nie zgłaszają się po pomoc. Uważają bowiem, że byłaby to oznaka ich nieprzygotowania do roli rodzica.

Ostatnim typem depresji jest depresja sezonowa. Związana z brakiem słonecznych dni depresja sezonowa najczęściej daje o sobie znać jesienią i zimą. Pacjenci skarżą się wtedy na apatię, poczucie beznadziei i przygnębienie.

Jak na świat patrzy osoba z depresją?

Osoby z depresją lub epizodami depresyjnymi widzą świat w czarno-białych barwach. Czują, że choroba pozbawia ich wszystkiego. Zabiera energię życiową, motywację i dobre relacje z innymi ludźmi.  Nie mają siły spełniać swoich marzeń, realizować się zawodowo. Często nie mają nawet siły wstać z łóżka. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze poczucie niezrozumienia, bo muszą mierzyć się nieprzychylnymi komentarzami na swój temat.

Wielu ludzi uznaje bowiem, że ich zły stan psychiczny i fizyczny, to zwykła fanaberia i przesada. W takiej sytuacji ciężko wrócić do zdrowia o własnych siłach. Owszem, można próbować, na przykład uprawiając sport, jednak w większości przypadków nie przyniesie to pożądanych efektów.

Chory na depresję powinien szukać pomocy u specjalistów. Bardzo często tylko fachowa terapia jest w stanie wydostać go z sideł przerażającego schorzenia. Indywidualnie dobrane leczenie ma spore szanse powodzenia, a praca z terapeutą może przynieść wymierne korzyści.

Ośrodek Odwykowy „Przebudzenie” niesie pomoc nie tylko osobom uzależnionym od alkoholu, ale również takim, które walczą z nawykami behawioralnymi. Stosowanie terapii poznawczo – behawioralnej zalecane jest również pacjentom, u których rozpoznano depresję.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...