Jak alkohol wpływa na uczucia?

Jednym z najpopularniejszych wytłumaczeń alkoholików na pytanie „dlaczego pijesz” jest chęć tłumienia uczuć, z którymi nie potrafimy poradzić sobie na trzeźwo. Uczucia i emocje są nieodłącznym elementem ludzkiej natury, ale w niektórych sytuacjach potrafią nas przytłoczyć i zupełnie przerosnąć, sprawiając ból, smutek, przygnębienie i całkowite poczucie bezsilności. Jak alkohol wpływa na uczucia osoby uzależnionej i dlaczego tak wiele osób właśnie z powodu nieradzenia sobie z silnymi emocjami sięga po alkohol?

Tłumienie negatywnych uczuć za pomocą alkoholu

Jedną z podstawowych reakcji organizmu na alkohol jest efekt tłumienia uczuć, związany ze stanem upojenia i wzbudzaniem efektu przyjemnego rozluźnienia, wesołości, a często też beztroski i odwagi. Osoby, które na co dzień nie radzą sobie z negatywnymi uczuciami widzą alkohol jako sposób na uśmierzenie tego bólu – możliwość znieczulenia emocjonalnego i wyzbycia się, choć na chwilę, negatywnych emocji związanych z niepowodzeniami w życiu osobistym. Złość, smutek, poczucie braku wartości, porażki – alkoholik, który nie wie jak poradzić sobie z nimi na trzeźwo i jak rozwiązać przyczynę konfliktu często ucieka do alkoholu, by nie pamiętać o szarej rzeczywistości.

Niestety, każdy kto zmagał się z uzależnieniem od alkoholu, obserwował je u swoich bliskich lub zna osobę mającą problem z nałogiem zdaje sobie sprawę z chwilowego jedynie działania alkoholu. Człowiek nie może ot tak pozbyć się uczuć, nie ponosząc żadnych konsekwencji swoich działań i w pewien sposób nie przeżywając emocji, które chce z pomocą alkoholu stłumić.

Efekt upojenia jest zaledwie chwilowy, a uczucia wracają często ze zdwojoną siłą – alkoholik uświadamia sobie, że problem nie rozwiąże się sam, a nadużywanie alkoholu z jego powodu często pogarsza sytuację. Alkohol może sam z czasem stać się przyczyną bólu, cierpienia i negatywnych uczuć – utrata wsparcia bliskich, gorszy kontakt ze społeczeństwem, niepowodzenia w pracy i życiu zawodowym oraz osobistym przekładają się na odczuwanie wielu negatywnych emocji, dostrzeganie ich źródła w alkoholu i sięganie po jeszcze większe ilości trunków dla zabicia pustki. Reagowanie na uczucia alkoholem powoduje powstanie błędnego koła – alkohol staje się przyczyną i lekarstwem na negatywne emocje.

Jak alkoholicy odbierają emocje?

Sposób, w jaki alkoholicy radzą sobie z uczuciami i jak odczuwają poszczególne emocje zależy w dużej mierze od fazy i zaawansowania ich uzależnienia od wysokoprocentowych trunków. Wraz z postępem uzależnienia, wszystkie emocje stają się coraz bardziej mdłe, pozbawione wyrazu, a postrzegany świat wydaje się szary i nijaki niezależnie od tego, czy znajdują się pod wpływem alkoholu czy też nie.

Alkoholicy bardzo często zaprzeczają swoim uczuciom, tłumaczą je w nieracjonalny sposób, nie potrafią poradzić sobie z niespodziewanymi sytuacjami, a tłumione napięcie z czasem rozładowują w przejawach agresji lub bardziej intensywnych epizodach picia. Często zdarza się, że alkoholik wie doskonale że trunki nie pomogą poradzić sobie z emocjami, ale pije mimo to – nie widzi innego wyjścia, a wie że picie przynajmniej na jakiś czas złagodzi odczuwanie emocji.

Dlaczego człowiek wypracował taki mechanizm? Osoby podatne na popadanie w nałogi, w tym także alkoholizm, często mają braki w umiejętnościach radzenia sobie z cierpieniem psychicznym. W ich przypadku alkohol staje się szansą na tymczasową ucieczkę od uczuć i szansę na ich przemyślenie, a być może zmianę.

Pojawiające się trudności wyolbrzymiają, często reagując potrzebą picia na błahe problemy życia codziennego. Do duetu z alkoholem dochodzi tu impulsywność – z czasem próg znoszenia emocji się obniża, a po trunki sięgają nawet w pozornie prostych emocjonalnie sytuacjach.

W jaki sposób alkoholik może pracować nad odczuwaniem emocji?

Alkoholicy mogą nauczyć się radzenia sobie z własnymi uczuciami i ponownego odczuwania naturalnych emocji, ale nie nastąpi to zaraz po odstawieniu alkoholu czy nawet w przeciągu pierwszych miesięcy życia w abstynencji.

Podobnie jak samo wychodzenie z uzależnienia od alkoholu, przyzwyczajanie się do nowej rzeczywistości i stopniowe wdrażanie się w schemat życia, w którym alkohol nie jest receptą na zło świata wymaga czasu, cierpliwości i ciągłej pracy nad sobą.

Alkoholik musi nauczyć się żyć w społeczeństwie osób trzeźwych, rozpocząć ponowne nawiązywanie kontaktów z ludźmi, wrócić do wykonywania prostych, codziennych czynności i każdego dnia uczyć się tego czym są emocje i jak sobie z nimi radzić. Stałe uczestnictwo w terapii i spotkaniach w ośrodku odwykowym może znacząco ułatwić proces przejścia z życia w chorobie alkoholowej do ponownego życia w społeczeństwie.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...