Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Jak alkohol wpływa na sen?
Przebudzenie - 24.01.2023
Człowiek, aby móc funkcjonować prawidłowo, musi mieć zaspokojone podstawowe potrzeby. Jedną z nich jest właściwy sen. To właśnie on odpowiada za regenerację organizmu i umysłu. Jednak musi być zachowana równowaga pomiędzy fazami snu. Wiele osób uważa, że alkohol ułatwia zasypianie, dzięki czemu człowiek jest wyspany. Czy na pewno tak jest?
Spis treści
Sen jest podstawową potrzebą biologiczną organizmu człowieka. Ma on fundamentalne znaczenie dla zdrowia. Determinuje prawidłowe funkcjonowanie i utrzymanie ciała i umysłu w dobrej kondycji. W trakcie snu następuje regeneracja całego organizmu. Ciało w większym stopniu zwalcza stany zapalne i lepiej radzi sobie z wirusami czy bakteriami chorobotwórczymi. Wysypianie się ma duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu naszego umysłu. W trakcie snu organizm oddycha głębiej i spokojniej, dzięki czemu lepiej się regeneruje. Dodatkowo normuje się ciśnienie i uspokaja tętno. Myśli są porządkowane, co pozytywnie wpływa na logiczne myślenie, koncentrację i kreatywność. Sen łagodzi również objawy stresu. Odpowiednia ilość nocnego wypoczynku wpływa także na kondycję, efektywność w aktywności fizycznej oraz wyrównuje metabolizm. Wyspany organizm lepiej funkcjonuje i przyswaja informacje oraz nowe umiejętności.
Przeczytaj także: Święta i rodzinne spotkania – czy to ciężki moment dla byłego alkoholika?
Jeszcze do niedawna uważano, że etanol jest dobrym środkiem nasennym. Jednak rozwój medycyny pozwolił zbadać, jaka jest zależność w stosunku: alkohol a sen. Badania jasno wykazały, że napoje procentowe mogą ułatwić zasypianie, jednak zaburzają naturalny rytm nocnego wypoczynku. Sen człowieka składa się z dwóch faz: REN i NREN, aby się wyspać, organizm musi mieć zachowaną równowagę między tymi fazami. Spożywanie alkoholu powoduje skrócenie i spłycenie snu, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia jego jakości. Właśnie dlatego po przebudzeniu odczuwalne jest niewyspanie się oraz zmęczenie.
Senność po alkoholu występuje u większości osób, które spożyły znaczną jego ilość. Działanie uspokajające etanolu może wywołać uczucie potrzeby snu, a tym samym ułatwić zaśnięcie. Jednak napoje procentowe zakłócają równowagę między fazami snu, stąd też wiele osób wskazuje na częste wybudzenia czy dziwne sny po alkoholu.
Etanol, mimo iż ma działanie usypiające, to zwiększa ryzyko występowania bezsenności. Brak snu po alkoholu jest częstym zjawiskiem wśród osób uzależnionych. Wprawdzie po spożyciu napojów procentowych dana osoba zasypia, jednak na krótko. Szybko pojawiają się częste wybudzenia i niemożność ponownego zaśnięcia. Takie sytuacje skutecznie uniemożliwiają regenerację organizmu i zaburzają nocny wypoczynek. W konsekwencji osoba, która wieczorem spożywała alkohol, śpi o wiele krócej, niż wymaga tego organizm.
Alkohol ułatwia zasypianie, na dłuższą metę jednak przynosi więcej szkody niż pożytku.
Alkohol jest przyczyną niespokojnego snu, spowodowanego zaburzeniem rytmu między fazami. W konsekwencji człowiek nie śpi prawidłowo, często wybudza się w nocy, mając trudności z ponownym zaśnięciem. Alkohol znacząco obniża jakość nocnego wypoczynku, co przekłada się na brak dostatecznej regeneracji organizmu i senność w ciągu dnia.
Osoby, które borykają się z bezsennością, skarżą się na trudności w zasypianiu, częste wybudzenia czy sen o złej jakości, który nie pozwala na regeneracje organizmu. W konsekwencji człowiek wstaje rano zmęczony i niewyspany. Chcąc szybciej zasnąć, wiele osób sięga po alkohol, który początkowo ma działanie pobudzające, jednak w późniejszym etapie powoduje uczucie osłabienia i zmęczenia, ponadto działa uspokajająco, może to przyczynić się do skrócenia czasu potrzebnego do zaśnięcia. Właśnie dlatego osoby borykające się z problemem bezsenności często szukają rozwiązania, sięgając po piwo na sen, kieliszek wina bądź znacznie większą dawkę alkoholu. W ten sposób próbują uporać się ze swym problemem. Jednak efekt jest zupełnie odwrotny. O ile zasypianie po alkoholu może być łatwiejsze, o tyle etanol zaburza naturalny rytm organizmu w czasie snu, powodując niewyspanie się.
Alkohol w negatywny sposób oddziałuje na nocny wypoczynek człowieka. Powoduje problemy z głęboką fazą snu oraz częste wybudzanie, czego konsekwencją jest zbyt niski poziom regeneracji organizmu. Właśnie dlatego następnego dnia po spożyciu alkoholu człowiek wstaje zmęczony i niewyspany.