telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Jak alkohol wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym?

jazda po pijaku

Jak alkohol wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym?

Przebudzenie - 31.08.2020

Rate this post

Nietrzeźwy kierowca stanowi zagrożenie na drodze nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jak alkohol wpływa na kierowcę oraz czy statystyki wypadkowe z udziałem pijanych kierowców budzą powody do obaw? 

Alkohol jako przyczyna wypadków

Alkohol stanowi jedną z głównych przyczyn wypadków. Jego wypicie wprawia w stan euforii, ale także pogarsza możliwość prawidłowej oceny zagrożeń, osłabia zdolność do szybkiej reakcji, obniża refleks czy zawęża pole widzenia. To wszystko wpływa na zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez osoby kierujące pojazdami po wypiciu alkoholu. Zatracenie umiejętności szybkiego podejmowania decyzji oraz rozkojarzenie, a przede wszystkim przekonanie o doskonałym stanie psychicznym i fizycznym po wypiciu alkoholu to główne przyczyny, które sprawiają że osoby kierujące pojazdami zagrażają zdrowiu i życiu wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Wpływ alkoholu na kierowcę

Zawartość alkoholu we krwi liczy się w promilach. 1 promil oznacza 100 mg alkoholu w 1 decylitrze krwi. Już nawet najmniejsza ilość spożytego alkoholu ma wpływ na zachowanie, a zdolność prowadzenia pojazdu pogarsza się już przy 0,3 g/L (‰). Rozproszona uwaga może mieć wpływ na hamowanie, skręcanie czy zawracanie, a więc także na bezpieczne mijanie dwóch samochodów czy parkowanie.

Rozproszona uwaga wpływa także na tak zwane zjawisko “ciemnego tunelu”, które charakteryzuje się zwężeniem pola widzenia, trudnością ze spostrzeganiem niebezpieczeństwa po prawej i po lewej stronie, a także zbyt mocnym skupieniem uwagi na środku i obserwowaniem jednego obiektu, ignorując inne.

Zawartość alkoholu 0,5‰ zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia błędów aż o ponad 20%. Pogarsza się zdolność adaptacji wzroku na różne światło, a czas reakcji ulega przedłużeniu o ⅔. Pojawiają się także problemy z rozróżnieniem małych obiektów. Bezpieczeństwo jazdy jest jeszcze bardziej zagrożone w przypadku zawartości alkoholu 0,8‰. Typowe objawy to zaburzenia koordynacji ruchowo-wzrokowej oraz nadpobudliwość. Ma to ogromny wpływ na styl jazdy i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zdolność prowadzenia pojazdu ulega znacznemu pogorszeniu.

W przypadku gdy zawartość alkoholu wynosi 1,5‰ występują zaburzenia logicznego myślenia oraz występują zaburzenia równowagi. Często kierowcy jeżdżą wtedy brawurowo czy agresywnie. Zawartość alkoholu we krwi powyżej 2‰ wywołują zaburzenia mowy oraz senność. Znacznie wpływa to na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ponieważ obniżenie kontroli nad własnym zachowaniem oraz senność zwiększają ryzyko spowodowania wypadku. Krytyczna wartość alkoholu we krwi to 4-5‰. Jest to orientacyjna dawka śmiertelna, chociaż znane są przypadki, gdy kierowcy przeżyli wypijając więcej alkoholu.

Co mówią przepisy?

Przepisy polskiego prawa podchodzą do jazdy w stanie nietrzeźwości surowo. Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego jest traktowane jako przestępstwo. Za kierowanie pojazdem po wypiciu alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Jakie stopnie odurzenia alkoholem może stwierdzić organ kontroli ruchu drogowego?

Przepisy polskiego prawa określają dwa stopnie odurzenia alkoholem. Są to:

  1. stan po spożyciu alkoholu

Stwierdza się gdy kierowca ma we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ lub gdy u kierowcy stwierdzi się od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, np. podczas badania alkomatem,

  1. stan nietrzeźwości

Za kierowców w stanie nietrzeźwości uznaje się kierowców ze stężeniem alkoholu we krwi powyżej 0,5‰ lub powyżej 0,25 mg w wydychanym powietrzu.

Statystyki wypadkowe z udziałem pijanych kierowców

Spożycie alkoholu i jego skutki na drogach są badane wielokrotnie w ciągu roku. Najczęściej statystyki wypadkowe z udziałem pijanych kierowców są publikowane w okresach świąt czy wakacji. Niestety Polska nie należy do najbezpieczniejszych krajów w Europie, a jedną z przyczyn wielu wypadków na drogach jest właśnie alkohol.

Według policyjnych statystyk rośnie liczba rejestrowanych w Polsce pojazdów. W 2019 r. było ich 31 388 643, co stanowiło wzrost aż o 36% w porównaniu do liczby sprzed 10 lat. Co prawda, tendencja wypadków wynikających z jazdy pod wpływem alkoholu z roku na rok spada. Raport Biura Ruchu  Drogowego Komendy Głównej Polski wskazuje, że w 2019 r. stwierdzono 2717 wypadków i chociaż jest to mniej niż 10 lat temu, co cały czas konieczne jest uświadamianie społeczeństwa i większa odpowiedzialność kierowców.

Masz problem z alkoholem? Nie bagatelizuj problemu – zgłoś się na terapię leczenia alkoholizmu.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873