telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Ile trwa odwyk alkoholowy?

alkoholoodtrucie

Ile trwa odwyk alkoholowy?

Przebudzenie - 24.08.2018

Rate this post

Osoby pijące pierwszy raz alkohol nie robią tego z zamiarem uzależnienia się. Często to, co zaczyna się jako okazyjny drink zmienia się w paskudny nałóg. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że za dużo pije, lub nie jest gotowych przyznać, że ma problem. Przyznanie się do uzależnienia alkoholowego to pierwszy krok ku poprawie. Następnym jest odwyk.

Alkoholoodtrucie

Detoks naszego organizmu z alkoholu może rozpocząć się już w ciągu kilku godzin po przestaniu picia. Zazwyczaj intensywne objawy odstawienia pojawiają się u osób regularnie spożywających alkohol. Zespół odstawienia może być nawet zagrażającym życiu zdarzeniem, jeżeli osoby w ostatnim stadium choroby przeprowadzają go na własną rękę. Ze względu na nieprzyjemne objawy to moment, kiedy wielu chorych wraca do picia.

Osoby pijące znaczne ilości alkoholu regularnie uzależniają nie tylko swoją psychikę, ale również organizm. Kiedy nagle przestają one dostarczać organizmowi substancji od których się uzależnił, wprawia to w szok neurotransmitery w mózgu. Technicznie rzecz biorąc alkohol tłumi ich pracę. Gdy jego poziom zostanie zredukowany nasz umysł szybko się odradza.

Symptomy odstawienia obejmują drażliwość, depresję, niepokój, ekstremalne zmęczenie, wymioty, wahania nastroju. Uzależnieni podczas odtrucia chorzy mają szybkie tętno, mogą być niebezpiecznie odwodnieni. Często spotykane jest drżenie alkoholowe. W radykalnych sytuacjach mogą pojawić się halucynacje czy napady padaczkowe.

Jak długo trwa detoks alkoholowy?

Ciężko jednoznacznie powiedzieć jak długo trwa detoks organizmu. Według National Library of Medicine usunięcie alkoholu z krwi następuje zazwyczaj w ciągu 8 godzin po wypiciu ostatniego drinka, ale może nastąpić również kilka dni później. Objawy odstawienia zwykle osiągają szczyt od 24 do 72 godzin po odstawieniu, ale mogą trwać też tygodniami.

odmowa picia

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które pozwoli dać odpowiedź jak długo potrwa detoksykacja. Są jednak konkretne czynniki, które determinują ten fakt. Przede wszystkim zależy to od ilości spożytego alkoholu i tego jak długo dana osoba pije. Istotne jest również to, czy alkohol jest spożywany regularnie. Należy wziąć pod uwagę względy żywieniowe, wiek, wagę, problemy zdrowotne i to, czy były zażywane inne substancje odurzające.

Kompleksowe leczenie allkoholizmu

Detoksykacja to bardzo trudny moment w leczeniu. Wiele osób właśnie w tym momencie, na samym początku, wraca do nałogu. W radykalnych przypadkach, przeprowadzona bez wsparcia medycznego może doprowadzić do śmierci. Jeżeli  będziemy musieli umówić się na wizytę do ośrodka leczenia możemy zmniejszać powoli ilość spożywanego alkoholu.

Chodzi jednak nie tylko o pomoc w odtruciu alkoholowym. Detoks jest pierwszym krokiem  w ramach odwyku. Sama detoksykacja to nie to damo co kompleksowy program pomagający pacjentom wyjść na prostą. Trzeźwość nie jest łatwa. Chorym zdarzają się potknięcia, jednak nigdy nie należy przestać próbować. Po 5 latach leczenia tylko jedna na siedem osób ma problemy z piciem. Oznacza to, że terapia działa. Konieczne jest jednak właściwe podejście.

Profesjonalne ośrodki oferują zazwyczaj na początek 30 dniowy odwyk alkoholowy. Dzięki temu przeprowadzają profesjonalny detoks. Możemy liczyć na wsparcie specjalistów w walce z nałogiem na początkowym, bardzo trudnym etapie.

Oczywiście nie ma jednego lekarstwa na alkoholizm, ale istnieją preparaty, które mogą pomóc nam w odzyskaniu zdrowia i przetrwaniu odstawienia.

Jednak odwyk to nie tylko detoks. W ramach pierwszego miesiąca na nowej drodze otrzymamy wsparcie specjalistów, terapię grupową i indywidualną. To niezwykle cenne. Dzięki temu będziemy mogli poznać przyczyny naszego nałogu, nauczymy się identyfikować wyzwalacze i dowiemy się jak sobie z nimi radzić. Takie profesjonalne wsparcie w początkowym okresie jest bezcenne. To moment kiedy układamy sobie ścieżkę całego leczenia i budujemy silne fundamenty pod nowe życie.

Pamiętajmy jednak, że po 30 dniowym odwyku nie przestajemy być alkoholikami. Często się mówi, że to choroba, która będzie nam towarzyszyć do końca życia. Warto zainteresować się terapią indywidualną lub grupową po wyjściu z ośrodka. Cenne są również spotkania Anonimowych Alkoholików, gdzie możemy podzielić się naszymi problemami z osobami, które znają je z autopsji.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873