Ile trwa odwyk alkoholowy?

Osoby pijące pierwszy raz alkohol nie robią tego z zamiarem uzależnienia się. Często to, co zaczyna się jako okazyjny drink zmienia się w paskudny nałóg. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że za dużo pije, lub nie jest gotowych przyznać, że ma problem. Przyznanie się do uzależnienia alkoholowego to pierwszy krok ku poprawie. Następnym jest odwyk.

Alkoholoodtrucie

Detoks naszego organizmu z alkoholu może rozpocząć się już w ciągu kilku godzin po przestaniu picia. Zazwyczaj intensywne objawy odstawienia pojawiają się u osób regularnie spożywających alkohol. Zespół odstawienia może być nawet zagrażającym życiu zdarzeniem, jeżeli osoby w ostatnim stadium choroby przeprowadzają go na własną rękę. Ze względu na nieprzyjemne objawy to moment, kiedy wielu chorych wraca do picia.

Osoby pijące znaczne ilości alkoholu regularnie uzależniają nie tylko swoją psychikę, ale również organizm. Kiedy nagle przestają one dostarczać organizmowi substancji od których się uzależnił, wprawia to w szok neurotransmitery w mózgu. Technicznie rzecz biorąc alkohol tłumi ich pracę. Gdy jego poziom zostanie zredukowany nasz umysł szybko się odradza.

Symptomy odstawienia obejmują drażliwość, depresję, niepokój, ekstremalne zmęczenie, wymioty, wahania nastroju. Uzależnieni podczas odtrucia chorzy mają szybkie tętno, mogą być niebezpiecznie odwodnieni. Często spotykane jest drżenie alkoholowe. W radykalnych sytuacjach mogą pojawić się halucynacje czy napady padaczkowe.

Jak długo trwa detoks alkoholowy?

Ciężko jednoznacznie powiedzieć jak długo trwa detoks organizmu. Według National Library of Medicine usunięcie alkoholu z krwi następuje zazwyczaj w ciągu 8 godzin po wypiciu ostatniego drinka, ale może nastąpić również kilka dni później. Objawy odstawienia zwykle osiągają szczyt od 24 do 72 godzin po odstawieniu, ale mogą trwać też tygodniami.

odmowa picia

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które pozwoli dać odpowiedź jak długo potrwa detoksykacja. Są jednak konkretne czynniki, które determinują ten fakt. Przede wszystkim zależy to od ilości spożytego alkoholu i tego jak długo dana osoba pije. Istotne jest również to, czy alkohol jest spożywany regularnie. Należy wziąć pod uwagę względy żywieniowe, wiek, wagę, problemy zdrowotne i to, czy były zażywane inne substancje odurzające.

Kompleksowe leczenie allkoholizmu

Detoksykacja to bardzo trudny moment w leczeniu. Wiele osób właśnie w tym momencie, na samym początku, wraca do nałogu. W radykalnych przypadkach, przeprowadzona bez wsparcia medycznego może doprowadzić do śmierci. Jeżeli  będziemy musieli umówić się na wizytę do ośrodka leczenia możemy zmniejszać powoli ilość spożywanego alkoholu.

Chodzi jednak nie tylko o pomoc w odtruciu alkoholowym. Detoks jest pierwszym krokiem  w ramach odwyku. Sama detoksykacja to nie to damo co kompleksowy program pomagający pacjentom wyjść na prostą. Trzeźwość nie jest łatwa. Chorym zdarzają się potknięcia, jednak nigdy nie należy przestać próbować. Po 5 latach leczenia tylko jedna na siedem osób ma problemy z piciem. Oznacza to, że terapia działa. Konieczne jest jednak właściwe podejście.

Profesjonalne ośrodki oferują zazwyczaj na początek 30 dniowy odwyk alkoholowy. Dzięki temu przeprowadzają profesjonalny detoks. Możemy liczyć na wsparcie specjalistów w walce z nałogiem na początkowym, bardzo trudnym etapie.

Oczywiście nie ma jednego lekarstwa na alkoholizm, ale istnieją preparaty, które mogą pomóc nam w odzyskaniu zdrowia i przetrwaniu odstawienia.

Jednak odwyk to nie tylko detoks. W ramach pierwszego miesiąca na nowej drodze otrzymamy wsparcie specjalistów, terapię grupową i indywidualną. To niezwykle cenne. Dzięki temu będziemy mogli poznać przyczyny naszego nałogu, nauczymy się identyfikować wyzwalacze i dowiemy się jak sobie z nimi radzić. Takie profesjonalne wsparcie w początkowym okresie jest bezcenne. To moment kiedy układamy sobie ścieżkę całego leczenia i budujemy silne fundamenty pod nowe życie.

Pamiętajmy jednak, że po 30 dniowym odwyku nie przestajemy być alkoholikami. Często się mówi, że to choroba, która będzie nam towarzyszyć do końca życia. Warto zainteresować się terapią indywidualną lub grupową po wyjściu z ośrodka. Cenne są również spotkania Anonimowych Alkoholików, gdzie możemy podzielić się naszymi problemami z osobami, które znają je z autopsji.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...