telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Ile czasu trwa odwyk narkotykowy?

ile trwa odwyk narkotykowy

Ile czasu trwa odwyk narkotykowy?

Przebudzenie - 30.03.2020

Rate this post

Uzależnienie od narkotyków i wszelkich substancji psychoaktywnych potrafi być niezwykle trudne do przezwyciężenia. Choć z perspektywy osoby obserwującej odstawienie narkotyków może wydawać się kwestią silnej woli, środki odurzające uzależniają fizycznie i psychicznie do tego stopnia, że samodzielne poradzenie sobie z nałogiem jest często niemożliwe. Jedynym rozwiązaniem pozwalającym walczyć z uzależnieniem skutecznie i przynoszącym wymierne rezultaty jest odwyk narkotykowy. Na czym polega, ile trwa i czy daje szansę całkowitego pozbycia się nałogu?

Jak wygląda odwyk narkotykowy?

Leczenie nałogu narkotykowego warto rozpocząć niezależnie od tego czy problem zaczął się niedawno, czy też trwa od wielu lat. Środki odurzające są wyniszczające dla organizmu człowieka na poziomie fizycznym, ale także psychicznym – choć z perspektywy osoby uzależnionej często na czas zażycia poprawiają nastrój i sprawiają, że rzeczywistość wydaje się lepsza, w rzeczywistości pozwalają jedynie czasowo uciec od problemu i generują jedynie nowe kłopoty życiowe.

Odwyk narkotykowy to dla osób uzależnionych pierwszy i wyjątkowo ważny etap w drodze do odstawienia używek. Dla bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego osoby chorej nie powinien być przeprowadzany bez kontroli i pomocy specjalistów.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA UZALEŻNIENIA OD NARKOTYKÓW

Decydując się na odwyk narkotykowy w ośrodku leczenia uzależnień, osoba chora ma szansę pozostać pod stałą opieką doświadczonych terapeutów i lekarzy, którzy będą wspierali organizm oczyszczający się ze środków odurzających.

Po odstawieniu narkotyków nawet na krótki okres czasu osoba uzależniona będzie odczuwała tzw. głód narkotykowy, a więc silną potrzebę sięgnięcia po kolejną dawkę narkotyku. Głód ten wynika najczęściej z automatycznej reakcji na zespół abstynencyjny, a więc fizyczne objawy pozbawienia organizmu trucizny, do której zdążył się przyzwyczaić. Zespół abstynencyjny można zaobserwować także u osób uzależnionych od alkoholu czy innych używek.

Czego należy spodziewać się podczas odwyku narkotykowego?

Ze względu na wystąpienie głodu narkotykowego w momencie odstawienia używki na dłuższy czas, odwyk narkotykowy w pierwszej kolejności skupi się na pomocy pacjentowi w oczyszczeniu organizmu z toksyn – odczuwane z powodu zespołu abstynencyjnego bóle głowy, bóle i skurcze mięśni, nudności, wymioty, drżenie rąk, biegunki, rozdrażnienie, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia snu, skoki ciśnienia, a często także lęki depresyjne czy omamy mogą być bardzo niebezpieczne, stąd konieczność kontrolowania ich przez lekarzy specjalistów.

Doprowadzenie organizmu do stanu bezpiecznego i poprawa ogólnych sprawności życiowych podczas detoksu obejmuje różne czynności medyczne, w tym podawanie środków uzupełniających różne niedobory organizmu powstałe w wyniku nadużywania narkotyków. Po detoksie odwyk narkotykowy przechodzi w etap pomocy psychologicznej połączonej z leczeniem fizycznych symptomów uzależnienia – pomimo detoksu, organizm może odczuwać jeszcze skutki odstawienia substancji psychoaktywnych. Psychologowie, psychiatrzy, terapeuci oraz lekarze pracują nad tym, by przejście pacjenta w całkowity stan trzeźwości było jak najbardziej płynne i bezpieczne.

jak wygląda odwyk narkotykowy

Ile czasu trwa odwyk narkotykowy?

Nie istnieje jeden, odgórnie ustalony wyznacznik czasu trwania dla odwyku narkotykowego. Sam proces detoksu, czyli oczyszczania organizmu z pozostałości środków odurzających i przywracania go do stanu stosunkowo dobrego samopoczucia fizycznego może zająć od 7 do 10 dni, ale na tym nie kończy się odwyk. Kolejne etapy radzenia sobie z nałogiem narkotykowym obejmują podjęcie leczenia psychoterapeutycznego, a to może potrwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, zależnie od chęci współpracy, postępów pacjenta oraz jego zdolności do budowania umiejętności społecznych i radzenia sobie, wpierw z pomocą a później samodzielnie, pośród ludzi i w codziennych czynnościach.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873