telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Fakty i mity o depresji

Depresja

Fakty i mity o depresji

Przebudzenie - 20.02.2019

5/5 - (1 vote)

Depresja to poważna choroba, która dotyka ogromną część polskiego społeczeństwa. Choć coraz głośniej mówi się o tym problemie oraz o istotności podjęcia specjalistycznego leczenia jak najszybciej, to nadal wiele osób bagatelizuje to schorzenie, a na jego temat krąży wiele mitów. Jaka jest prawda o depresji, a co jest wymysłem, o którym należy jak najszybciej zapomnieć?

Krzywdzące mity na temat depresji

Choć obecnie coraz więcej mówi się o depresji jako o realnym problemie i poważnej chorobie, to niestety wśród społeczeństwa nadal krąży wiele krzywdzących mitów. Sprawiają one, że nadal naprawdę wiele osób bagatelizuje ten problem i uważa go raczej za wymysł i wyolbrzymianie problemów osobisty niż za realny problem i chorobę, która wymaga specjalistycznego leczenia pod okiem psychologa lub psychiatry. Oto trzy najczęściej spotykane mity na temat depresji:

1. Depresja to nie choroba

To chyba jeden z najczęściej powtarzanych mitów, który jest niezwykle krzywdzący dla osób chorych. Przez tego typu słowa osoby zmagające się z depresją wprowadzane są w błąd i mają poczucie, że ich schorzenie jest efektem przesadnego użalania się nad sobą lub wynikiem słabości. Jest to bardzo mylne postrzeganie, które może doprowadzić do tragedii. Nieleczona depresja stopniowo tylko się pogłębia, a jej objawy nasilają się. Brak odpowiedniego wsparcia i dobrze dopasowanego procesu leczenia może skutkować myślami samobójczymi, wycofaniem się, apatią i zupełnym zatraceniem umiejętności czerpania radości z życia.

2. Depresja to problem ludzi słabych

Panujące ogólnie przekonanie, że z depresją zmagają się tylko i wyłącznie osoby słabe psychicznie, sprawia, że o wiele trudniej jest się osobom chorym przyznać do swojego problemu. Zwiększa to poczucie wstydu i wyobcowania, co bardzo często prowadzi do nasilenia się objawów depresji, zamknięcia w sobie i jeszcze większego odizolowania od społeczeństwa. Należy pamiętać, że depresja może dotyczyć zarówno osób o bardzo silnym charakterze, jak i tych mniej odważnych czy przebojowych. W tej kwestii nie ma reguły.

3. Na depresję pomogą jedynie antydepresanty

To kolejny mit, który nie ma nic wspólnego z prawdą. Antydepresanty stosowane są w leczeniu depresji bardzo rzadko, podobnie jak psychotropy i inne leki poprawiające samopoczucie. Najważniejszym elementem leczenia tej choroby jest psychoterapia, która musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb osoby chorej. Może być ona grupowa, indywidualna lub połączeniem tych dwóch metod.

Depresja

Jak naprawdę wygląda depresja?

Jak naprawdę jest z tą depresją? Poniżej przedstawiamy podstawowe fakty, o których należy pamiętać i w razie zauważenia jakichkolwiek objawów tej choroby u bliskiej osoby – jak najszybciej reagować. Oto trzy najważniejsze kwestie, o których nie można zapominać w kontekście depresji:

1. Depresja to poważna choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia

Osoby, które zmagają się z depresją to ludzie chorzy, którzy potrzebują profesjonalnego leczenia. To schorzenie nie powinno być bagatelizowane ani traktowane jako mniej istotne od innych skomplikowanych chorób układu sercowego, oddechowego i innych. Osoba, która cierpi na depresję, powinna jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, który dobierze odpowiedni proces leczenia, który jest stosunkowo złożony i zawsze musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. W przypadku depresji nie ma uniwersalnego lekarstwa, a podstawą leczenia zawsze powinna być terapia, a nie leki farmakologiczne.

2. Depresja może dotyczyć każdego

Depresja to choroba, która może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Cierpią na nią osoby młode, w średnim wieku oraz starsze, a nawet dzieci. Dotyka osób zamożnych, o wysokim statusie społecznym, a także ludzi ubogich. Jest to choroba o podłożu psychologicznym, jednak jej występowanie nie ma nic wspólnego z siłą charakteru, podejściem do życia czy ogólnymi poglądami na kwestie społeczne.

3. Depresja nie musi być spowodowana traumatycznymi wydarzeniami

Wiele osób uważa, że depresja występuje u osób, które przeżyły traumę. Jest to choroba utożsamiana z żałobą po stracie bliskiej osoby w tragicznym wypadku lub po przegranej walce z ciężką chorobą. Jest to bardzo mylne przeświadczenie, ponieważ depresja może występować bez wyraźnego powodu. Nawet osoby, które pozornie są szczęśliwe i mają wszystko, czego można zapragnąć, mogą cierpieć na to złożone schorzenie.

Depresja to poważna i bardzo złożona choroba, której nie można bagatelizować. Nie należy utożsamiać jej ze zwykłym smutkiem czy gorszym humorem. Jeśli masz podejrzenie, że ktoś z twoich bliskich cierpi na tę chorobę, to koniecznie reaguj. Podejmij rozmowę, okaż wsparcie i zaproponuj pomoc w rozpoczęciu profesjonalnego leczenia u specjalisty.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873