telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Esperal – jakie są skutki po wypiciu alkoholu?

alkoholowe uzależnienie

Esperal – jakie są skutki po wypiciu alkoholu?

Przebudzenie - 15.12.2020

Rate this post

Na temat esperalu krąży wiele opinii, przy czym nie wszystkie muszą być prawdziwe. Najważniejsze informacje dotyczą tego, jak działa esperal, ile czasu można go stosować i czy rzeczywiście jest pomocny. Dlaczego nie warto poprzestawać na wszywce? Czy w ogóle jest to dobre rozwiązanie?

Czym właściwie jest esperal?

Esperal, określany potocznie również wszywką alkoholową, jest środkiem stosowanym po to, by powstrzymać nałogowców od sięgnięcia po alkohol. Jego działanie polega na tym, że blokuje on procesy przetwarzania alkoholu w wątrobie, a po zetknięciu się z etanolem wytwarza kwas octowy, będący silną trucizną, która już w krótkim czasie wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które w niektórych przypadkach mogą skończyć się nawet zgonem.

Jest to celowe działanie, mające na celu odstraszyć alkoholika przed sięgnięciem po alkohol. Esperal jest jednak ze względu na to często krytykowany jako środek nieetyczny. Zażyć go można doustnie lub w formie wszywki. Pod skórą na plecach lub na pośladku, zszywane są tabletki, które ogólnie są obojętne dla organizmu, a działać zaczynają dopiero po spożyciu alkoholu.

Czy esperal naprawdę pomaga?

Tutaj wylewa się największa fala krytyki. Esperal ma być po prostu straszakiem, czymś, co zniechęca do sięgnięcia po alkohol ze względu na konsekwencje, lecz wcale nie wpływa na sposób myślenia alkoholika.

Nadal istnieje pociąg do alkoholu, który jest tym trudniejszy, że sięgnąć po niego nie można. Co więcej, stosowanie esperalu bez połączenia z terapią psychologiczną, może pchnąć nałogowca w inne uzależnienie, które wypełni “pustkę” po alkoholu. Esperal nie działa wiecznie – po 8-10 miesiącach jego działanie ustaje, a wówczas dochodzi często do tzw. pójścia w cug, czyli nadrobienia zaległości w piciu.

Jakie są skutki łączenia esperalu z alkoholem?

Efekty uboczne połączenia esperalu z trunkami procentowymi mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Obejmują one:

  • złe samopoczucie,
  • zaburzenia pracy serca,
  • zaburzenia czynności wątroby,
  • zawał,
  • paraliż,
  • skoki ciśnienia,
  • wymioty,
  • uczucie paniki,
  • zgon.

To oczywiście nie wszystkie skutki, jakie mogą pojawić się po spożyciu esperalu.  Warto wiedzieć też o tym, że połączenie esperalu może wpływać na nasilenie się objawów chorób przewlekłych, jeśli takie występują.

Ile czasu można stosować esperal?

Zależy to od wyboru zastosowanej metody. W przypadku wszywki, umieszczanych jest pod skórą 8 do 10 tabletek, rozmieszczonych gwiaździście. Po upływie czasu ich działania można powtórzyć zabieg. W przypadku przyjmowania doustnego najpierw bierze się jedną tabletkę z rana przez tydzień lub dwa, po czym należy zmniejszyć dawkę o połowę i zażywać ją przez czas określony przez lekarza. Pamiętajmy jednak, że zażywanie esperalu bez ponownej konsultacji z lekarzem nie powinno trwać dłużej, niż pół roku.

Dlaczego warto korzystać ze zwykłej terapii?

Samo stosowanie esperalu rzadko przynosi prawdziwy efekt. Najczęściej powinien być on połączony z klasyczną terapią, chociaż na ogół lekarze nie zalecają stosowania wszywki, rekomendując stosowanie klasycznych metod leczenia.

Zakłada ona nie tylko przeprowadzenie detoksu, który może być łagodzony specjalnie dobranymi przez lekarzy środkami, lecz także długotrwałą terapię psychologiczną, dzięki której oczyszcza się także psychika.

Zmianie ulega sposób myślenia nie tylko o alkoholu, lecz także i o sobie samym. Alkoholicy to osoby, dla których trunki są formą uzupełnienia luki w życiu. Jest on sposobem na wolny czas, podniesienie poziomu pewności siebie, dodanie sobie odwagi itd. To wszystko jednak czysta iluzja.

Alkohol nie jest żadnym remedium na problemy. Lampka wina przy kolacji lub kąpieli nikomu jeszcze nie zaszkodziła, lecz gdy ilość alkoholu wzrasta i nie umiemy się bez niego obejść, mowa już o alkoholizmie.

Esperal jest środkiem, który ma za zadanie jedynie wystraszyć przed piciem alkoholu, lecz nie leczy z uzależnienia, są również osoby, którym nie można go wszyć. Mowa o osobach nietrzeźwych, uczulonych na substancję aktywną środka lub o osobach ze skłonnościami samobójczymi. Osoba uzależniona nie może być pozostawiona sama sobie, dlatego też tak ważne jest poszukanie zaufanego ośrodka leczenia uzależnień.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873